Walia: Polski nastolatek laureatem nagrody im. księżnej Diany

16-letni Maciej Szukała z Wrexham, w północnej Walii, otrzymał prestiżową nagrodę im. księżnej Diany za swoją pracę z dziećmi polskich emigrantów. Zaledwie kilka lat temu, kiedy chłopak przyjechał do Wielkiej Brytanii, sam nie znał ani słowa po angielsku.
Polskiego nastolatka do nagrody nominował w ubiegłym roku dyrektor szkoły Rhosnesni High. Uzasadniając kandydaturę swojego ucznia, Gareth Hughes wskazał na jego wyjątkowe zaangażowanie w pomoc polskiej społeczności w Walii. Nagrodę miał wręczyć książę William

Kiedy Hughes dowiedział się, że Maciej wygrał, starał się, żeby nagrodę wręczył mu osobiście książę William. Choć odpowiedział on na prośbę zapewniając o swoich szczerych chęciach, odmówił, tłumacząc iż nie będzie w stanie przyjechać do Wrexham ze względu na przygotowania do ślubu. Maciej Szukała mieszka w Walii od 2005 roku. Pochodzi z Poznania. Kiedy przyjechał do Wielkiej Brytanii nie znał języka, ale opanował go zaskakująco szybko.

- Nowa umiejętność pomogła mi w zdobyciu anglojęzycznych przyjaciół. Nauka angielskiego i integracja nie szły tak samo dobrze moim polskim kolegom, dlatego zacząłem im pomagać - tłumaczy nastolatek.

Przekonywał do budowania więzi

Nie chodziło tylko o barierę językową, ale też o antagonistyczne stosunki między polskimi a walijskimi uczniami. - Przekonywałem obie strony do przełamania lodów i w końcu się udało - mówi Gazecie.pl nastolatek, który występował również w roli tłumacza i mediatora. Nagroda im. księżnej Diany nie jest pierwszym laurem na jego koncie. Chłopak został już doceniony m.in. przez Rotary International i Czerwony Krzyż. - To kolejnie, ale bardzo ważne i prestiżowe odznaczenie - komentuje laureat. - Cieszę się, gdy mogę pomagać i być motywacją dla innych - dodaje.

Nagroda za promowanie zmiany

Nagrodę im. księżnej Diany (ang. Princess of Wales Memorial Award for Inspirational Young People) ustanowiono w 1999 roku. Jej orędownikiem był były premier Wlk. Brytanii Gordon Brown. Od tamtej pory przyznawana jest młodym ludziom, którzy swoją postawą inspirują rówieśników. Nagroda została nazwana imieniem księżnej, ze względu na wsparcie i sympatię, jaką Diana darzyła młodzież.

- To bardzo prestiżowe odznaczenie jest wyrazem uznania dla młodych osób o różnych umiejętnościach, w różnych sytuacjach i wychowanych w różnych kulturach, kiedy ich życiowe wybory nie zostały jeszcze podjęte, umożliwiając im wprowadzenie prawdziwej, pozytywnej zmiany w swoich społecznościach - tłumaczy Maggie Turner, dyrektor komitetu odpowiadającego za przyznanie nagrody.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM