Księża anglikańscy mają dość kobiet i księży-gejów. Przechodzą na katolicyzm

Kolejna grupa anglikanów przeszła na katolicyzm na znak sprzeciwu wobec planom udzielania kobietom sakry biskupiej, tolerowaniu księży-gejów i błogosławieniu związków tej samej płci. Watykan obiecał tolerować ich specyfikę wyznaniową i obyczaj.
Siedmiu księży i 300 wiernych z 6 parafii w Londynie i hrabstwie Essex to największy jak dotąd jednorazowy exodus anglikanów do specjalnego ordynariatu, jaki utworzył dla nich w Kościele Katolickim papież Benedykt XVI. Ordynariatem kieruje trzech byłych biskupów anglikańskich, którzy 15 stycznia otrzymali na nowo święcenia kapłańskie, już w Kościele Rzymskim.

Katolicki biskup Brentwood, Thomas McMahon podkreślił, że siedmiu nowych księży z bólem pozostawia część swoich parafian, którzy postanowili nie opuszczać Kościoła Anglii i dodał, że w swym nowym kościele księża ci nie będą dostawać, tak jak dotąd, regularnej pensji, a będą się utrzymywać z datków parafian. Kościół Katolicki wyznaczył kalendarz przechodzenia chętnych anglikanów na katolicyzm. Zostaną oni kandydatami z początkiem Wielkiego Postu, a ich bierzmowanie odbędzie się w tygodniu wielkanocnym, między 17 a 23 kwietnia. Nie wiadomo czy członkowie ordynariatu otrzymają prawo korzystania ze swoich dotychczasowych świątyń anglikańskich, będą w każdym razie odprawiać nabożeństwa według własnej liturgii, nieco innej od katolickiej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM