Zachód wylewa krokodyle łzy, a przez lata tolerował Mubaraka

Bieda, potworna korupcja, brak perspektyw. To pchnęło mieszkańców Egiptu do wyjścia na ulice. - Ta beznadzieja narastała latami - mówi b. ambasador w Egipcie. Według Grzegorza Dziemidowicza USA i Europa Zachodnia przez lata tolerowały i wspierały prezydenta Mubaraka. A dziś politycy z zachodu wylewają krokodyle łzy.
Mieszkańców Egiptu - jak mówi Grzegorz Dziemidowicz - na ulice pchnęła bieda, ogromna korupcja, brak perspektyw. - Tam ludziom żyje się źle. Szczególnie młodym, a Egipt to kraj młodych ludzi. Wśród 20-30-latków poziom bezrobocia to przynajmniej 30 proc. Zyją bez najmniejszych perspektyw na otrzymanie pracy, na naukę. Wielu z nich jest analfabetami. Ta beznadzieja narastała latami - mówił były ambasador Polski w Egipcie.Gość Poranka Radia TOK FM wspomina, że kiedy pierwszy raz zetknął się z Egiptem żyło tam 28 mln ludzi. W tym samym czasie w Polsce mieszkało 26 mln ludzi. A dziś Egipt to 80 milionowy kraj, a w Polsce mieszka niespełna 40 mln ludzi. - Ten przyrost jest wręcz niewiarygodny. Demografia zżera z ogromną szybkością pieniądze - podkreślił Dziemidowicz.

Co robili przez 30 lat!?

Zdaniem byłego polskiego ambasadora w Egipcie zagraniczni politycy powinni mieć pełną świadomość sytuacji w tym kraju. - Jak słyszę przywódców UE czy USA, którzy teraz wzywają prezydenta Mubaraka do gruntownych reform, to pytam, co oni robili przez ostanie 30 lat. Przecież go wspierali - mówił Dziemidowcz. I przypomniał, że m.in. za bezpieczeństwo żeglugi po wodach Kanału Sueskiego politycy z krajów zachodu akceptowali twarde rządy prezydenta Egiptu. - Mubarak przynajmniej raz w roku jeździł do USA albo przyjmował u siebie amerykańskich przywódców. Jeździł też do Europy. Przecież wtedy trzeba było naciskać. A USA rocznie dawały Egiptowi 2 mld dolarów, z czego ok. 1,5 mld na wojsko - wyliczał były ambasador. Jego zdaniem dziś politycy z krajów zachodnich "wylewają krokodyle łzy"."Naprawa będzie trwała latami"

Demonstranci chcą ustąpienia rządzącego 30 lat krajem Hosniego Mubaraka. Kto może go zastąpić? Zdaniem Grzegorza Dziemidowicza poważnym kandydatem jest Mohamed El Baradei. - On jest człowiekiem rozpoznawalnym dla zagranicy. Nie jest ekstremistą, jest moderacyjny w poglądach. El Baradei jest do zaakceptowania przez siły zewnętrzne - ocenia szanse laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

Oczywiście bardzo silną pozycję ma w Egipcie zdelegalizowane Bractwo Muzułmańskie, które istnieją od lat 20. XX wieku. - Są popularni, mocni wśród inteligencji. W zasadzie kontrolują związki zawodowe dziennikarskie, prawnicze. Bractwo Muzułmańskie jest popularne, stara się pracować od podstaw: dawać to, czego nie daje rząd, np. tworząc kasy zapomogowo pożyczkowe - mówił gość TOK FM. Ale jak dodał Grzegorz Dziemidowcz Bractwo nie mówi jednym głosem, jest skłócone.

Zdaniem byłego polskiego ambasadora to co obserwujemy w Egipcie i innych krajach północnej Afryki "to ocean, który się rozhuśtał". - Tego łatwo się nie uspokoi - stwierdził Dziemidowicz.

Jak dodał "naprawa tego, co stało się w Egipcie i całej strefie będzie ciągnęło się latami". - I będzie bardzo dużo kosztować - uważa gość Poranka Radia TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM