Tysiące manifestantów w centrum Kairu. Zbiera się 'marsz miliona'

- Ponad 5 tysięcy manifestantów, żądających od tygodnia ustąpienia prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, zebrało się rano w centrum Kairu. Na godziny przedpołudniowe planowane są wielkie manifestacje w stolicy oraz drugim co do wielkości mieście, Aleksandrii.
"Marsz miliona" ma przejść przez centrum miasta przed pałac prezydencki, gdzie jego uczestnicy będą domagali się ustąpienia Mubaraka. Pałac jest chroniony przez uzbrojone jednostki wojskowe. Egipskie wojsko zapowiada jednak, że nie użyje siły wobec demonstrantów.

Niektórzy z demonstrantów spędzili noc na ulicach centrum Kairu - mimo obowiązującej od 15:00 do 8:00 rano godziny policyjnej. Od rana nad centralnym Placem Tahrir krążą helikoptery. Duża manifestacja ma się też odbyć w Aleksandrii. Opozycja zapowiedziała na dzisiaj początek bezterminowego strajku generalnego. Wczoraj wieczorem prezydent Hosni Mubarak polecił swojemu nowo powołanemu zastępcy niezwłoczne rozpoczęcie rozmów z opozycją. Wiceprezydent Omar Sulejman powiedział w państwowej telewizji, że otrzymał polecenie rozpoczęcia dialogu ze wszystkimi siłami politycznymi, a dyskusja ma dotyczyć reform prawnych i konstytucyjnych.

Arabista profesor Janusz Danecki mówi w rozmowie z Polskim Radiem, że trudno przewidzieć, czy manifestacja okaże się przełomem w kryzysie w Egipcie. - Ten marsz miliona ludzi to ma być pokazanie władzom, że lud nie jest w stanie zaakceptować istnienia dotychczasowej władzy, a przede wszystkim Mubaraka - dodaje Danecki.

Podobną manifestację zapowiedziano też w Aleksandrii. Egipskie wojsko podało, że nie użyje siły wobec demonstrantów. Przedstawiciel komitetu wspierającego opozycjonistę Mahmeda ElBaradeia poinformował, że decyzja w tej sprawie zapadła po podaniu w telewizji publicznej informacji o wstrzymaniu ruchu pociągów. "Chcieliśmy uczestniczyć w marszu w Kairze, ale ponieważ nie będą kursować pociągi, zdecydowaliśmy pozostać w Aleksandrii i zorganizować marsz miliona przed dworcem kolejowym - powiedział jeden z opozycjonistów.

CZYTAJ TEŻ: Z Warszawy wyleciał samolot po Polaków w Egipcie

DOSTĘP PREMIUM