George W. Bush odwołał wizytę w Szwajcarii. Bał się aresztowania

Były prezydent USA odwołał zaplanowane wystąpienie na charytatywnej gali w Genewie. Dlaczego? - Obawia się skandalu i wszczęcia postępowania karnego w sprawie wydania zgody na torturowanie więźniów - twierdzą obrońcy praw człowieka. Wywierana na władze Szwajcarii presja, by aresztować Busha, jest coraz większa.
12 lutego George W. Bush miał wygłosić przemówienie na corocznej gali Keren Hayesod w Genewie. Ale nie wygłosi. Organizacje pozarządowe coraz silniej naciskały na rząd, by, gdy tylko były amerykański prezydent wyląduje w Szwajcarii, aresztować go i wszcząć przeciwko niemu śledztwo.

Obrońcy zapowiadali protest w dniu planowanego przylotu Busha do Genewy. Oznajmili też, że w poniedziałek złożą w miejscowym sądzie liczący 2500 stron pozew dotyczący torturowania i podtapiania więźniów w Guantanamo. Sam Bush w wydanych niedawno pamiętnikach przyznał, że osobiście zaakceptował waterboarding (podtapianie - red.) jako metodę przesłuchań.

"Chce uniknąć kajdanek"

Organizator gali ogłosił, że b. prezydent nie weźmie udziału w wydarzeniu, ze względu na problemy z zapewnieniem mu bezpieczeństwa w czasie protestów, a nie z powodu grożącego mu aresztowania. Ale Human Rights Watch i inne grupy obrońców praw człowieka twierdzą, że Bush po prostu się wystraszył.

- Chce uniknąć kajdanek - mówi Reed Brody z HRW. - Nasza akcja pokazała, że Bush ma powody do strachu przed postawieniem zarzutów i podróżowaniem do krajów, które ratyfikowały Konwencję ws. Zakazu Stosowania Tortur - dodaje działacz. Sam Brody jest prawnikiem i specjalizuje się w ściganiu byłych przedstawicieli władz oskarżanych o przestępstwa wojenne.

- Prezydent USA przyznał, że nakazał stosowanie waterboardingu, który powszechnie uważany jest za formę tortur. Zgodnie z Konwencją ws. Zakazu Stosowania Tortur, władze Szwajcarii musiałyby wszcząć śledztwo i sądzić Busha lub dokonać jego ekstradycji - podkreśla Brody. - Dziwię się, że Bush w ogóle rozważał przyjazd do kraju, który ratyfikował Konwencję i który poważnie traktuje swoje zobowiązania. Myślę, że świat dla George'a W. Busha stał się bardzo małym miejscem - dodaje.

"Bądź bardzo ostrożny w planowaniu podróży"

"Czego by nie mówili, my wiemy swoje. Bush zmienił plany, bo boi się naszego pozwu. Nasz przekaz jest jasny: jeśli torturowałeś, bądź bardzo ostrożny w planowaniu podróży. Działamy powoli, ale nie ustajemy" - ogłosiły we wspólnym komunikacie organizacje praw człowieka.

O skutkach wizyty b. amerykańskiego prezydenta mówili też szwajcarscy politycy. Prawicowy deputowany Dominique Baettig zaapelował do władz federalnych o aresztowanie Busha za domniemane zbrodnie wojenne.

Na poniedziałek w Genewie obrońcy praw człowieka zapowiedzieli konferencję prasową. Ma na niej wystąpić Sami El Hadjj, były dziennikarz Al-Dżaziry i były więzień Guantanamo.

Bush przyznał w autobiografii: Wydałem zgodę na podtapianie >>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
George W. Bush odwołał wizytę w Szwajcarii. Bał się aresztowania
Zaloguj się
 • passtorian

  Oceniono 4 razy 2

  To ten ktory Polakom odmowil w sprawie wiz ale goraco namawial do udzialu w Afganistanie i Iraku. Cwaniak. Ale za waterboarding , a specialnie za falszywke ktora poprowadzila narod do wojny powinien posiedziec. Gdzie? To juz obojetne.

 • makaronnitki

  Oceniono 4 razy 2

  A kiedy będą go ścigać za 11 Września ??

 • maksimum

  Oceniono 1 raz 1

  Lewackie glupki niedlugo beda go scigac za 11 wrzesnia.

 • maksimum

  Oceniono 1 raz 1

  G.W.Bush byl najlepszym prezydentem USA i jego rancho w Texasie jest wielkosci Szwajcarii.

 • jtp2

  Oceniono 1 raz 1

  Europa zapomina o tym że Ameryka w XX w.kilkakrotnie uratowała nas przed Niemcami i ZSRR.
  Brońcie, brońcie terrorystów . Oni nie bawią się w prawa człowieka i bez zbędnych ceregieli łeb ucinają.......winny niewinny---na to nie patrzą

 • kaspera

  Oceniono 2 razy 0

  "o aresztowanie Busha za domniemane zbrodnie wojenne"
  Jakie "domniemane"? Przecież Bush to jawny ludobójca, codziennie oglądamy jego zbrodnie w telewizji.

 • rot-leszek

  Oceniono 4 razy 0

  Busch jr. To najglubszy byly pierwszy kauboj w historii USA

 • chamoobrona

  Oceniono 1 raz -1

  "o aresztowanie Busha za domniemane zbrodnie wojenne"
  Jakie "domniemane"? Przecież Bush to jawny ludobójca, codziennie oglądamy jego zbrodnie w telewizji!

 • conn-x-5

  Oceniono 1 raz -1

  passtorian ..tutaj nie zgodze sie z toba..

  Co do wiz Bush-kak ma gowno do gadania, od tego ministerstwo jest caly zespol doradcow i ludzi ktorzy oceniaja co ile i komu dac dla dobra USA.
  Polacy sami zasluzyli nato aby im vizy nie dawali, zacznijmy od tego ze wyjazdy turystyczne tylko turystycznymi nie sa.
  Dla polaka kazden wyjazd musial sie zwrocic inaczej dostajwal pie...a.
  To ze polska poleciala do Iraku ? amerykanie zaprosili na te bandycka wyprawe tylko ze wiekszosc olala a jakies popaprance wybraly sie aby zaliczyc punkty.
  pretensje mnie do politykow polskich a nie do busha-makaka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX