Plemię Irlandczyków pokona Żołnierzy Przeznaczenia

Zbliżające się wybory parlamentarne w Irlandii mogą być rewolucyjne dla sceny politycznej tego kraju. Po 84 latach pozycję najważniejszej partii może stracić Fianna Fail - Partia Republikańska. Opozycja zapewne przejmie rządy.
Rząd Irlandii po wyborach parlamentarnych na pewno zmieni. Sondaże zapowiadają porażkę dotychczas rządzącej koalicji. Wyborcy będą chcieli ukarać władze za skutki kryzysu, który dotknął bardzo mocno irlandzką gospodarkę. Przez to hasło Platformy Obywatelskiej o "Drugiej Irlandii" brzmi teraz groteskowo.

Partia rządząca Zieloną Wyspą prawie nieprzerwanie od 1987 roku - centroprawicowa Fianna Fail, czyli "Żołnierze Przeznaczenia" - straciła większość wyborców. Teraz chce ich poprzeć, według różnych sondaży - od 15 proc. do 18 proc. wyborców. Dla porównania w ostatnich wyborach poparło ich 41 proc. głosujących.

Również źle mają się ich dotychczasowi sojusznicy. Progresywni Demokraci rozwiązali się już w 2009 roku, a Zieloni uzyskują w sondażach 1-3 proc. głosów. W poprzednich wyborach poprało ich prawie 5 proc. wyborców. Do parlamentu może wejść tylko kilku jej przedstawicieli albo żaden.

Koniec 84-letniej dominacji?

Fine Gael - "Plemię Irlandczyków" liczy, że po raz pierwszy od 1927 stanie się największą partią w irlandzkim parlamencie. Poprzednie 84 lata należały do "Żołnierzy Przeznaczenia". Ta chadecka partia notuje w sondażach poparcie rzędu 33-38 proc. To o ponad 10 proc. więcej niż w poprzednich wyborach. Dzięki temu będzie mogła stworzyć rząd ze swoim tradycyjnym partnerem koalicyjnym - Partią Pracy Trzecie ugrupowanie Irlandii może liczyć na ponad dwa razy więcej głosów niż w 2007 roku. W poprzednich wyborach uzyskała 10 proc.

Spory wzrost poparcia zanotowali również lewicowi republikanie z Sinn Fein - "My Sami". Sondaże dają im wynik w granicach 12 proc., gdy w poprzednich wyborach mieli prawię o połowę mniej.

Przyśpieszone wybory parlamentarne rozpoczną się w piątek 25 lutego. Posłowie zdecydowali się skrócić kadencję, gdy rozpadł się rząd Fianna Fail i Zielonych.

DOSTĘP PREMIUM