''Dantejskie sceny. Wszyscy boją się o życie''. 15 Polaków wróciło z Libii

- Działy się tam dantejskie sceny. Wszyscy boją się o życie - mówią ewakuowani z Libii Polacy, którzy przylecieli rządowym samolotem na lotnisko Okęcie. Udało się ewakuować 15 naszych rodaków. Od kilku dni w Libii trwa rewolta przeciw reżimowi Muammara Kaddafiego. Zginęło co najmniej 300 osób.
Rządowy Embraer wylądował o 3:00 rano na lotnisku wojskowym Okęcie. Przyleciało nim 61 osób. Większość pasażerów to Brytyjczycy i Rumuni. Do Polski wróciło nim tylko 15 naszych rodaków. - Tylu osobom udało się przedostać na lotnisko - mówi rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak. Czy Polacy na miejscu wciąż czekają na ewakuację? -Na razie nikt się nie zgłosił - informuje MSZ.

Relacje Polaków, którzy wrócili

- Pogrom. Straszne sceny. Lotnisko w Libii jest oblężone - mówią Polacy. Posłuchaj relacji:

- Tam nie ma komunikacji. Ambasada wydzwaniała od wczoraj wszędzie, gdzie mogła. Starali się. Tam są też często rodziny mieszane. Część chciała wyjechać, część nie chciała. Na lotnisku jest koniec świata, pogrom, dantejskie sceny. Tam wszyscy boją się o życie. Nie wiem jakim cudem znaleźliśmy się w samolocie - opowiada ksiądz Augustyn Lewandowski z zakonu Trójcy Świętej.

"Jak Jasna Góra oblężona przez Szwedów w 'Potopie'"

- Tysiące ludzi koczują, lotnisko jest oblężone. Wygląda to jak oblężona Jasna Góra przez Szwedów w "Potopie" - dodaje ksiądz. Opowiada o wielogodzinnych kolejkach do samolotów rejsowych i o ludziach, którzy wiele godzin czekają na to, by dostać się jedynie do budynku lotniska. - Przez ostatnie dni strzelali w nocy, trochę osób zginęło. Miasto jest puste, ludzie boją się wychodzić - opowiada o. Lewandowski. - Jeszcze mi jest gorąco, cieszę się, że jestem w Polsce. Nigdy Warszawa nie wydawała mi się tak ładna jak dzisiaj - dodał.

"Dziękuję Polakom, mój rząd mi nie pomógł"

- Chcę bardzo podziękować polskiej ambasadzie za pomoc, gdyż nasz brytyjski rząd nam nie pomógł - mówi Brytyjka, której udało dostać się na pokład polskiego samolotu.

Jak opowiada, na lotnisku w Trypolisie zostawiła wielu przyjaciół. - Ochrona bije ludzi pałkami. Jest kompletny chaos - relacjonuje wydarzenia w porcie lotniczym w libijskiej stolicy.

Reszta Polaków wraca samolotami innych krajów. Rząd wyśle kolejny samolot?

Polacy, którzy przylecieli rządowym samolotem pochodzą m.in. z Poznania, Lublina i Białegostoku. Zadeklarowali, że chcą jak najszybciej wrócić do swoich rodzin. W Libii zostało jeszcze około 400 Polaków, którzy opuszczają kraj także samolotami wysłanymi przez inne państwa. Jedenastu obywateli Polski ewakuowano w środę z Libii samolotem wysłanym tego dnia do Trypolisu przez rząd Ukrainy. Możliwe, że w najbliższym czasie polski MSZ zorganizuje kilka podobnych transportów.

Starcia i chaos w Libii: Raport specjalny>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM