"Kaddafi będzie się bronił do końca" - prognozuje Dziemidowicz

Według Grzegorza Dziemidowicza losy rewolucji w Libii nie są przesądzone. - Kaddafi okopał się w kilku umocnionych punktach. Wszystko wskazuje, że będzie się bronił do końca - mówił były ambasador w Poranku Radia TOK FM. Tym bardziej, że jak dodał ekspert libijski dyktator nie ma gdzie uciec.


Decyzja o wprowadzeniu sankcji przeciwko Libii podjęta przez Radę Bezpieczenstwa ONZ, to najmocniejsza reakcja na wydarzenia w kraju rządzonym przez Kaddafiego.

Rebelianci przejmują kontrolę nad kolejnymi, ale dyktator nie poddaje się. Sytuacja w Libii - jak mówił w TOK FM Grzegorz Dziemidowicz - "nie jest przesądzona". - Kaddafi okopał się w kilku umocnionych punktach. Wszystko wskazuje na to, że będzie się bronił do końca - uważa były polski ambasador w Egipcie, Sudanie, Grecji.

Tym bardziej, że libijski przywódca nie ma gdzie uciec. - Są oczywiście przyjaciele - równie surowi w sprawowaniu rządów jak on - np. Robert Mugabe z Zimbabwe. Ale trudno sobie wyobrazić, żeby Kaddafi wyjechał tam na dłużej - i żeby gdziekolwiek był dobrze przyjmowany - powiedział Dziemidowicz.UE musi przygotować pomoc

Od początku zamieszek w Libii z kraju zaczęli uciekać obcokrajowcy. Także mieszkańców sąsiednich państw, w których wcześniej doszło do obalenia dotychczasowej władzy. - Tam pracowało bardzo wielu robotników cudzoziemskich - zwłaszcza z sąsiedniego Egiptu i Tunezji. To około milion ludzi. Masy uchodźców bezradnie kłębią się przy granicy z Libią - pozbawione żywności, opieki lekarskiej, możliwości transportu - mówił gość Poranka Radia TOK FM. Według Grzegorza Dziemidowicza w sprawę powinna włączyć się Unia Europejska. - Ani Egipt, który boryka się z własnymi kłopotami, ani objęta rewolucyjnym ferworem Tunezja nie będą w stanie sprostać temu wyzwaniu. UE musi się zdecydować - uważa były ambasador.

Do tej pory najmocniej alarmują Włosi. To do Włoch już dwa tygodnie temu dotarła pierwsza fala uchodźców z Tunezji.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
"Kaddafi będzie się bronił do końca" - prognozuje Dziemidowicz
Zaloguj się
 • anna-888

  Oceniono 2 razy 2

  Smutne wydarzenia w tej Libyi !!

 • kwapek-3

  Oceniono 1 raz 1

  @vikot2 - w zasadzie zgoda. Tylko dlaczego obrażasz krysiaikolibry ? Niezrozumienie aluzji nie jest żadnym usprawiedliwieniem.

 • vikot2

  Oceniono 2 razy 0

  Krysiu kolibry to ty masz w głowie i fruwają one w środeczku, bo mózgu to tam nie masz.
  Zastanów się i mocno rozpędź u walnij głową w ścianę, a jeżeli i to nie pomoże - to już nic ci nie pomoże.
  Zastanów się i porównaj sytuację kiedy dzicz morduje wszystkim dookoła, posłuchaj tych, którzy stamtąd wrócili i pomyśl, czy mamy podobna sytuację w Polsce?
  I jeszcze związki zawodowe, przecież te darmozjady doprowadziły do upadku wielu firm.
  U kolejarzy jest kilkadziesiąt związków, Niezależny Samorządny Związek Wajchowych Od Wajch W Lewą Stronę i Niezależny Samorządny Związek Wajchowych Od Wajch W Prawą Stronę. Do tego Niezależny Samorządny Związek Maszynistów Parowozów, Niezależny Samorządny Związek Maszynistów Spalinowych i Niezależny Samorządny Związek Maszynistów Elektrowozów, który podzielił się na Niezależny Samorządny Związek Maszynistów Elektrowozów Na Prąd Stały i Niezależny Samorządny Związek Maszynistów Elektrowozów Na Prąd Zmienny. I jak ma być dobrze w naszej Ojczyźnie, kiedy każdy ze związków musi mieć siedzibę, telefony, komputery i co najważniejsze etaty dla nierobów, którzy dbają tylko o siebie i swoich najbliższych. I to Krysiu z kolibrami w głowie różni nas od Libii, i także to, że Jarosław el Kadafi jeszcze nie rządzi, a w zasadzie już nie rządzi.
  Bo wtedy Brygady Najemników Zbigniewa Saida Ziobradafi dałyby nam popalić.
  I jeszcze związek

 • michalparadowski2

  Oceniono 2 razy 0

  W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak przyśpieszyć koniec Muchomora!
  Chyba są sposoby?

 • domanfc

  Oceniono 1 raz -1

  Z tego co piszesz zarabiasz mało jednak masz prawo to powiedzieć na głos a w wyborach głosować na tego kto według Ciebie najlepiej będzie reprezentował Twoje interesy. Możesz na głos powiedzieć - nie zgadzam się. Możesz wyjść na ulicę i protestować i wojsko nie wykona egzekucji. I tu może tkwić główna różnica...

 • krysiaikolibry

  Oceniono 3 razy -1

  Dlaczego miałby się poddać ?
  I tak zginąłby !
  Nie jest jeszcze wyjaśnione ,kto te wszystkie ostatnie rewolucje tak misternie zorganizował ?
  W tvp jakiś polski -bodaj !-ambasador powiedział,ze dochód każdego Libijczyka był wysoki !
  I pomyślałem,że polscy nędzarze bici po du.. przez obecne rządy ,mieliby więcej powodów do takich lub innych protestów !
  Gdzie polskie zwiąki zawodowe,które by wyjśniły otumanionemu premierowi,że my jużnie mamy za co żyć !
  A ciągle mówi się o podwyżkach !
  Czy czasem ob.Premier nie słucha owego Balcerowicza ?Przecież to człowiek niepoważny ,psychiczny !
  Ileż on już lat oblicza finanse naszego państwa a z tych obliczeń gów..wynika !
  Boże zmiłuj się nad nami ,nad naszą nędzą !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX