''Trzeba zablokować konta i wprowadzić embargo na libijską ropę''

- Trzeba także zablokować konta i wprowadzić embargo na libijską ropę, bo dzisiaj Kaddafi cały czas ją sprzedaje - mówił w TOK FM przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. - Potrzebna jest natychmiast pomoc humanitarna. Na miejscu brakuje leków, opieki medycznej i żywności - dodał.
Przywódca Libii Muammar Kaddafi ostrzegł, że jeśli Al-Kaida opanuje jego kraj, "to w całym regionie, aż do Izraela zapanuje chaos", a exodus imigrantów z Afryki Pn. dotknie też Europę. Szef NATO powtórzył z kolei, że Sojusz nie zamierza interweniować w Libii. Europa zaś cały czas czeka na wyniki rozmów i decyzje, które mają zapaść podczas piątkowy szczytu UE.

- Liczymy na to, że Rada Europejska podejmie ważne, przyszłościowe decyzje - zapowiedział w TOK FM Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. - To są kraje, gdzie ludność domaga się demokratyzacji, stosowania praw człowieka, domaga się po prostu wolności - stwierdził Buzek.

"Trzeba zablokować konta"

- Zapobiec katastrofie - to jedno z najważniejszych zadań, które stoją teraz przed Europą - podkreśla Buzek. I przypomina: Kaddafi strzela do własnych obywateli, przeprowadza bombardowania obiektów cywilnych. Zdaniem przewodniczącego PE właśnie ten drugi element jest podstawową kwestią, której musi zapobiec Europa. - Powinna w tym względzie zapaść również jednoznaczna decyzja Rady Bezpieczeństwa ONZ. To jest konieczne. Trzeba zaprosić do udziału w przestrzeganiu zakazu lotów zarówno Ligę Arabską, jak i Ligę Afrykańską. Państwa Afryki powinny brać udział w tym zakazie.

- Trzeba także zablokować konta i wprowadzić embargo na libijską ropę, bo dzisiaj Kaddafi cały czas ją sprzedaje - kontynuował Buzek. - Potrzebna jest natychmiast pomoc humanitarna. Na miejscu brakuje leków, opieki medycznej i żywności. Nie wyobrażamy sobie nawet, co się dzieje tam na miejscu. Już mamy do czynienia z setkami zabitych.

Buzek podkreśli, że problemem jest również fala uchodźców, na którą Europa musi odpowiedzieć wspólnie. - Dzisiaj Malta i Włochy są najbardziej narażone na fale uchodźców. Ale to jest ogromne wyzwanie dla wszystkich krajów europejskich, bo ci uchodźcy zaraz rozejdą się po całej Europie - mówił.

Ucieczki z Libii? "Musimy odpowiedzieć wspólnie"

- Ucieczki z Libii to kolejny wielki problem. Czeka nas wielka fala uchodźców i tych ludzi trzeba ratować. To jest zadanie na dzisiaj - mówił Jerzy Buzek.

Podkreślił, że obecnie nad problemami Afryki Północnej pracuje grupa zadaniową przy Komisji Europejskiej oraz że udało się wygospodarować 30 mln euro na pomoc dla regionu. - Będą kolejne transze - zapewnił przewodniczący PE. - Grupa robocza przygotowuje też wybory w Tunezji. Mieszkańcom północnej Afryki trzeba zaproponować sposoby rozwiązania problemów na dłuższą metę. To nie jest łatwe, bo oni sami nie mają wzorców. Oczywiście - dużo się uczą i Europa ma wpływ na te kraje, chociażby przez inwestycje.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (42)
''Trzeba zablokować konta i wprowadzić embargo na libijską ropę''
Zaloguj się
 • jankowski1960

  Oceniono 8 razy 6

  a czy ten dupek bedzie nam doplacal do paliwa? latwo pieprzyc, jak sie ma 20000€ miesiecznie...

 • jerzyk123

  Oceniono 8 razy 6

  Sam się zablokuj.Przestańcie się w końcu wtrącać w nie swoje sprawy.Już jeden Irak wystarczy jako nauczka.Mało Polaków zginęło? A Araby dadzą sobie radę bez nas.

 • puchacz_sceptyk

  Oceniono 8 razy 6

  Panie Buzek! "Pomoc" UE w wys 30 mlnЄ dla regionu Płn Afryki, w tym Libii, to dla Kadafiego i libijskiego przemysłu naftowego tyle, co piardnąć.
  Nie rób pan z siebie idioty a z zajmowanego urzędu pośmiewiska.

 • ewswr

  Oceniono 8 razy 6

  hahahha

  embargo na libijska rope, rosyjski gaz, chinskie towary (tez łamia "prawa człowieka") i nastanie w Swiecie ład i szczescie,
  Buzek był idiota i pozostał.

 • stefekmaly

  Oceniono 8 razy 6

  Ten gośc juz od dawna nie ma nic do powiedzenia. Nie ma swojego zdania i bredzi jak wszyscy wokół, na zasadzie "jedna pani drugiej pani".
  Upadek totalny - tępy europejski biurokrata.

 • czarny-dziadoslaw

  Oceniono 7 razy 5

  On jest po prostu zenujacy i tylko szkoda, ze sie afiszuje jako Polak.

 • qin

  Oceniono 7 razy 5

  Panie Buzek jechał pan do Portugali namawiać rząd do zaciągania jeszcze większych kredytów czyje interesy pan wtedy reprezentował ,namawiał pan Bułgarię, na szczęście bez sukcesu na uprawy GMO w czyim imieniu pan występował.
  Co się zmieniło ten kacyk był i rządził od lat tak jak to robią w innych krajach
  W USA nie wolno uprawiać np. pomidorów w ogródkach należy je kupować wyłącznie w sklepach
  Wchodzi w życie ustawa o eutanazji która tak jak w hitlerowskich Niemczech zezwala na uśmiercanie przewlekle chorych nieubezpieczonych czy starych ludzi i w ten sposób liczą na oszczędności pieniądze są potrzebna na misję –ucywilizowania i wolność w Afganistanu czy Iraku
  Traktat Lizboński co o nim wiesz ??
  www.youtube.com/watch?v=5n2HCUMc31w&feature=related

 • spiral_architect

  Oceniono 7 razy 5

  Teraz to jeden z drugim grzmi, a kiedy Kaddafi ustawiał wszystkich po kątach to kornie go przepraszali, byleby tylko dalej robić interesy - przynajmniej tak wynika z innego dzisiejszego artykułu na tym portalu.

 • country_boner

  Oceniono 7 razy 5

  A kim jest ten Buzek? Były stangret Krzaklewskiego, teraz dostał synekurę w Brukseli z łaski Tuska, zrobił 'aktorkę' z własnej córki, uroczej jak dżdżysta noc listopadowa i chyba mysli, że jest kimś. Nie jest, ani intelektualnie, ani politycznie. Dobrze, że dziadekjam przypomniał, jak idiota Buzek z drugim idiotą Steinhoffem sprokurowali budowę Nord Stream.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX