Europejski Trybunał Praw Człowieka: Krzyże mogą wisieć w klasach

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł dziś, że krzyże mogą wisieć na ścianach klas w szkołach publicznych. Orzeczenie jest wiążące dla 47 państw należących do Rady Europy.
W listopadzie 2009 r. Trybunał orzekł, że obecność krzyża może być naruszeniem praw ateistów i uczniów innego wyznania niż chrześcijańskie. Kilkanaście państw europejskich, w tym m.in. Włochy i Polska, złożyło apelację od tego wyroku. Dziś Trybunał w Strasburgu wydał ostateczną decyzję, zezwalając na wieszanie krzyży w klasach.

- Nie znaleźliśmy żadnych dowodów, że eksponowanie tego symbolu na ścianach klas może mieć jakiś wpływ na uczniów - uzasadnili sędziowie.

Cała sprawa ma swój początek we Włoszech. Pochodząca z Finlandii Soile Lautsi uznała, że krzyże w szkole państwowej w Abano Terme, do których chodzi jej dziecko, naruszają zasadę świeckości państwa. Kierownictwo szkoły odmówiło zdjęcia symboli, lokalny sąd oddalił pozew, więc matka pozwała państwo do Strasburga.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Europejski Trybunał Praw Człowieka: Krzyże mogą wisieć w klasach
Zaloguj się
 • ada-07

  Oceniono 13 razy 9

  ,,Nie znaleźliśmy żadnych dowodów, że eksponowanie tego symbolu na ścianach klas może mieć jakiś wpływ na uczniów - uzasadnili sędziowie"
  Istotnie, w polskich szkołach nie ma żadnego. Uczniowie traktują go jak element wystroju klasy. Myślę,że tak im się opatrzył, iż nawet nie uświadamiają sobie, co krzyż symbolizuje ani tego, że ,,przedstawia" straszną śmierć.

 • adalbert.13

  Oceniono 13 razy 9

  niby rozumiem : mogą wisieć.

  Ale czy MUSZĄ ??

 • rbik53

  Oceniono 13 razy 9

  .....to znaczy, MAM NADZIEJĘ, że znaki innych religii i światopoglądów też mogą w szkołach i w naszym sejmie wisieć....

 • oghana7

  Oceniono 6 razy 6

  nikomu nie przeszkadzaja krzyze ,tylko kosciol pchajacy sie do wladzy i kasy ,a takze promujacy jedna partie polityczna oraz rydzyka zlodzieja .

 • amsterdam53

  Oceniono 10 razy 6

  myślałem że w trybunale europeiskim siedzą mądrzy ludzie i prezętują świeckie poglądy a okazało się że tam siedzą takie same przydupasy czarnych.

 • jasu-1974

  Oceniono 8 razy 6

  Szanowny(a) xkefasx elementem kultury też jest swastyka i nikt nie może jej wieszać w szkołach jak i instytucjach publicznych. Krzyż jest symbolem dyktatu jednej jedynej religii. Dlaczego nie wiesza się symboli muzułmanów żydów pastafarianizmu jedi innych zmyślonych religii ateistów agnostyków lub antyteistów przecież w Europie również tacy żyją

 • yerry46

  Oceniono 6 razy 6

  Skoro moga, to moga wszystkie. Czyz nie taki jest sens tego orzeczenia?!

 • przyganiacz

  Oceniono 7 razy 5

  Europejski Trybunał Praw Człowieka: Krzyże mogą wisieć w klasach

  Trybunał zapomiał, że ludźmi są także ci, którzy nie chcą by krzyże wisiały w klasach szkół i gdziekolwiek indziej poza miejscami kultu religijnego. I że mają oni takie same prawa jak zwolennicy tego barbarzyńskiego zwyczaju. Bo barbarzyństwem jest wieszanie na ścianie przybitej do krzyża postaci ludzkiej. W imię krzyża popełniono tyle nieprawości i przelano tyle krwi, że na wielu symbol ten oddziaływuje podobnie jak sierp i młot. I to nie tylko na niewierzących. Ale lobby reprezentujące broniącą swoich przywilejów kastę czarnych, fioletowch i purprowych ma swoich ludzi nawet w trybunale. Zupełna ironia praw człowieka...

 • jasu-1974

  Oceniono 9 razy 5

  ari.vatanen wieszanie krzyży w miejscach publicznych nie jest dyskryminacją tylko faworyzowaniem jednego ze światopoglądów a to jest już niedemokratyczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX