Wojna domowa w Libii [KALENDARIUM]

Rozpoczęła się interwencja zbrojna w Libii. Jak doszło do wybuchu wojny domowej? Najważniejsze wydarzenia:
15 -19 lutego: Wybuchają protesty w Bengazi, drugim co do wielkości mieście w Libii

17 lutego: Libijczycy m.in. na Facebooku ogłaszają "Dzień Gniewu" wobec Muammara Kaddafiego. Cały czas trwają protesty, głównie w Bengazi. Są doniesienia o rannych i możliwych ofiarach.

21 lutego: Syn Kaddafiego rozwiewa wątpliwości: Libia to nie Tunezja czy Egipt. Władzy nie oddamy. Dzień później Muammar Kaddafi pokazuje się w państwowej telewizji. To pierwsze zdjęcia dyktatora od wybuchu strać. Rozwiewają pogłoski, jakoby Kaddafi zbiegł z kraju. Walki trwają. Największe starcia - w Bengazi.

24 lutego: Kolejne kraje ewakuują swoich obywateli. Wraca m.in. 15 Polaków. ''Dantejskie sceny. Wszyscy boją się o życie'' - relacjonują.

25 lutego: Ban Ki Mun wzywa Radę Bezpieczeństwa do działań ws. Libii. Doszło do wzruszającego gestu solidarności. Zastępca ambasadora Libii przy ONZ Ibrahim Dabbaszi nie potrafił powstrzymać łez. Do Dabbasziego podchodzili przedstawiciele innych krajów oraz sekretarz generalny ONZ, którzy zaczęli go pocieszać i przyjaźnie poklepywać. - Zabitych w Libii są "tysiące, nie "setki". Kaddafi jest szaleńcem. Apeluję o interwencję - powiedział Dabbaszi.

28 lutego: Kaddafi, który dotąd stronił od zagranicznych mediów, udziela wywiadu amerykańskiej telewizji ABC. - Jestem zaskoczony. Mieliśmy sojusz z Zachodem w celu walki z Al-Kaidą, a teraz, kiedy walczymy z terrorystami, zostaliśmy porzuceni - mówi w wywiadzie dla dziennikarki Christiane Amanpour. - Naród mnie kocha - dodaje.

1 marca: Opozycja kontroluje znaczną część wschodniej Libii i część miast na zachodzie. Trypolis pozostaje pod kontrolą sił Kaddafiego.

2 marca: Ministrowie rządu Kaddafiego popierają opozycję. Kaddafi mianuje nowych. I rekrutuje kolejne wojska z innych krajów.

5 marca: Powstańcza Narodowa Rada Libijska ogłasza się "jedynym przedstawicielem Libii" i wyznacza trzyosobowy komitet kryzysowy, w którym znajdzie się szef dyplomacji oraz naczelny dowódca sił powstańczych.

Kto kontroluje jakie miasta?

Kliknij, by obejrzeć galerię

6 marca: Media donoszą o coraz bardziej dramatycznej sytuacji uciekinierów z Libii.

7 - 8 marca: - Społeczność międzynarodowa dyskutuje o sytuacji w Libii i ewentualnej interwencji.- Nie możemy być pasywni wobec ataków w Libii mówi - sekretarz generalny NATO. Dyskusja toczy się też w Parlamencie Europejskim: ''Musimy wesprzeć rewoltę'', "Jesteśmy zbyt podzieleni".

10 marca: Walki w Zawii i Ras Lanuf.

Francja jako pierwsza uznaje władzę rebeliantów.

11 marca: Pojawiają się nieoficjalne doniesienia, że Nicolas Sarkozy zaproponuje zbombardowanie ''niektórych'' punktów w Libii. - Libia przygotowuje ofensywę na pełną skalę przeciwko rebeliantom i nie ugnie się nawet w razie wojskowej interwencji Zachodu w obecny konflikt -ogłasza syn Kaddafiego.

Libia zawiesza stosunki dyplomatyczne z Francją.

16 marca: Wzmożone ataki sił Kaddafiego na bastion opozycji, Bengazi.

17-18 marca: Rezolucja ONZ: zakaz lotów nad Libią. Jeśli Kaddafi nie zawiesi broni, dojdzie do interwencji. Kojne kraje deklarują swój ewentualny udział w akcji. Francja mówi o możliwym ataku lada chwila.

Europa jest podzielona: Niemcy i Polska nie wezmą udziały w akcji militarnej. - Musimy zachować zdrowy rozsądek - mówi Donald Tusk.

19 marca: Szczyt w Paryżu. Część państw godzi się na udział w interwencji, część deklaruje pomoc humanitarną. - Nadszedł czas działania - mówi brytyjski premier David Cameron.

Rozpoczyna się interwencja:. Francuski myśliwiec ostrzelał i zniszczył cztery libijskie czołgi. Nad Libią znajduje się w tej chwili około 20 francuskich samolotów. Zachód koncentruje siły na lotniskach w bezpośrednim sąsiedztwie kraju. Amerykański okręt wojenny wystrzelił rakiety w stronę libijskiego wybrzeża. Do akcji weszli też Brytyjczycy. Rozpoczęła się interwencja w Libii.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Wojna domowa w Libii [KALENDARIUM]
Zaloguj się
 • drmw

  Oceniono 2 razy 2

  W IRAKU "była" broń chemiczna i w związku z tym USA wywołało wojnę z niepodległym państwem, niszcząc kraj , wsadzając do więzień bez wyroków ludzi, maltretując ich. W AFGANISTANIE "były" łamane prawa człowieka i w związku z tym zniszczono kraj (swoją drogą to dużego pecha ma ta ziemia najpierw ruskie, teraz USA) Teraz Sarkozy biorąc przykład jak zamyka się usta niewygodnym "będzie bronił" ludności LIBII, a to że jego kampania była finansowana przez Kadafiego to nie ważne, to że Berlusconi całował po rękach Muamara, za kontrakty naftowe to nie ważne, .....
  LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY W LIBII CHODZI JAK W KAŻDEJ WOJNIE O KASĘ I ZŁOŻA ROPY A DORABIANIE DO TEGO IDEOLOGI TO ZWYKŁA DEMAGOGIA
  A niewiele mówi się że Kadafi budował za kasę z ropy ogromne wodociągi, do nawadniania pustyni, że w Libii jest bezpłatna służba zdrowia, że nie ma głodu, ......
  Kiedyś walczono krzyżem i w imię Boga,obecnie krzyż zastąpiono prawami człowieka
  i szerzeniem DEMOKRACJI w stylu zachodnim.Obfita demagogia,obłuda i totalnie
  zakłamanie.Obrzydliwe i do tego parszywa bezczelna sztuka ogłupiania Nie traktujcie nas za połidiotow.
  Wiemy,że media robią wszystko by nas ogłupiać.
  Żałość bierze,że doszło do takiej sytuacji
  że losy świata zależą od dwóch niepoważnych pajacow
  i jednego gołodupca o twarzy niemowlęcia,ktorzy zapatrzeni
  we własne interesy, nie bacząc na sytuację o znaczeniu globalnym
  lamiąc bezczelnie prawo usiłują wygrać swoje parszywe interesy.
  Obaj niedojrzali psychicznie umowili się,że będą chronić
  "prawa człowieka",podejmują decyzje,wciągając w to gowno
  inne kraje,stawiając ich przed faktem a sytuacja jest napięta
  w stopniu takim,że już niedaleko do wybuchu 3-ciej wojny światowej..
  No może trochę przesadziłem ale sytuacja przerosła tych 3- pankow.
  Obaj Panowie nadaja się raczej do burdelu a nie do polityki.
  Jedynie pani Angela Merkel okazała się babką z duża wyobrażnią
  i nie dała sie wciągnąć w tę zabawę i oczywiście nasz premier Tusk
  też stanął na wysokości zadania.Prawo zachodnie jest tak skonstruowane
  by sobie tylko dogadzać a my maluczcy mamy go tylko przestrzegać.
  Odrażające.Ludzie przestaną szanować prawo i parszywe ,niechlujne
  media specjalizujące w technice oszukiwania ludzi.Kiedyś Wam to wytkniemy.
  Wniosek prosty:
  szybko uciekać z tego związku zwanego Unią Europejską
  Mierna grupa dyplomatołkow bez wyobrażni i odpowiedzialności
  Wniosek prosty:
  szybko uciekać z tego związku zwanego Unią Europejską
  Mierna grupa dyplomatołkow bez wyobrażni i odpowiedzialności
  na czele z tym naszym przewodniczącym Komisji Europejskiej
  w komplecie.Ratujmy Polskę,Unia Europejska nas w przyszlości pochłonie.
  Prezydent Lech Kaczyński dobrze wiedział,że podpisanie traktatu
  lizbońskiego jest początkiem końca Polski i nie rozumiem dlaczego ten
  nieszczęsny dokument został podpisany ??

 • drmw

  Oceniono 2 razy 2

  Świat głupieje,obłuda i zakłamanie dominuje
  w naszych czasach .
  Wyjdzie wam demokracja arabska bokiem.
  Miernoty rządza światem.
  Brak rozumu i wyobrażni cechuje
  naszą epokę
  Tallyrand w grobie
  się przewraca,
  Koniec tej hucpy może być żałosny.
  dla nas wszystkich.
  ************************************************

 • wyeksponowani

  Oceniono 4 razy 2

  Hmmm... ciekawe dlaczego Europa tak chętnie nie angażuje się w likwidację humanitarnej klęski z Korei północnej. Przecież tamtejsza sytuacja jest milion razy gorsza niż w Libii...
  A zaraz... już wiem.
  KOREA NIE MA ROPY!!! A jak nie ma ropy to po co sobie rączki brudzić?
  I znów jesteśmy świadkami humanitarnej obłudy.

 • najlepszy.formoza

  Oceniono 3 razy 1

  Myslałem ze tylko poljaki sa największymi ku...mi na swiecie.Że dla obrony własnej dupy gotowi są wezwać na pomoc obce,wrogie,niewierne mocarstwo i poprosić je by wyrzneło poljaków broniiacych Ojczyzny,by wymordowało polski legalny rząd,by zagarneło kraj i rozdzieliło go miedzy agresorów. Ale okazuje sie że libijczycy w ku...twie też dorównuja poljakom.Dorównuja Szczesnemu Potockiemu,Ksaweremu Branickiemu,Sewerynowi Rzewuskiemu,wielkim poljakom-patriotom.znowu bedzie libijska Targowica,zagarniemy libijską ropę i ziemie,nasi wspólnicy - judejczycy już ostrza sobie na nia zeby...

 • emeryt21

  Oceniono 2 razy -2

  Ciekawe co chciales,pisze do najlepszy.formoza,przez to powiedziec? dlaczego piszesz "poljaki"?Odnosze wrazenie,ze to mialo byc pogardliwe wyrazenie....
  Co to jest "niewierne mocarstwo" ? Tak moga mowic tylko terorysci z alkaidy...Czyzby juz tak dobrze mowili po polsku i znali nasza historie ?
  Moja propozycja: wyjedz jak najpredzej do Libii i przylacz sie do ktorejs ze stron,bo tak naprawde nie wiem do konca czy zamierzasz popierac Kadafiego czy przeciwnie ?

 • eddiemaxfaktor

  Oceniono 3 razy -3

  nailepszy nje rozumje,
  ze libia dopiero od nie dawna nie jest okupowana przez 'mocarstwa' - ze po jakims czasie legalnym rzadem zostala tyrania rodzinna popierana i przyjmowana na salonach wczesniej okupujacych 'mocarstw'; oraz ze interweniuja wczesniej okupujace libie 'mocarstwa'

  juz pomijam ze bunt ludu mial miejsce i ze rzad wprowadzil stan wojenny
  oraz ze gdyby ludnosc byla innego wyznania to reakcja 'mocarstw' bylaby szybsza

  ps. antypolska narracja sugeruje ze formoza jest typowym przemadrzalym frustratem nie wiedzacym ze wszedzie ludzie sa tacy sami - roznice sa tylko w akcentach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX