Wojna domowa w Libii [KALENDARIUM]

Rozpoczęła się interwencja zbrojna w Libii. Jak doszło do wybuchu wojny domowej? Najważniejsze wydarzenia:
15 -19 lutego: Wybuchają protesty w Bengazi, drugim co do wielkości mieście w Libii

17 lutego: Libijczycy m.in. na Facebooku ogłaszają "Dzień Gniewu" wobec Muammara Kaddafiego. Cały czas trwają protesty, głównie w Bengazi. Są doniesienia o rannych i możliwych ofiarach.

21 lutego: Syn Kaddafiego rozwiewa wątpliwości: Libia to nie Tunezja czy Egipt. Władzy nie oddamy. Dzień później Muammar Kaddafi pokazuje się w państwowej telewizji. To pierwsze zdjęcia dyktatora od wybuchu strać. Rozwiewają pogłoski, jakoby Kaddafi zbiegł z kraju. Walki trwają. Największe starcia - w Bengazi.

24 lutego: Kolejne kraje ewakuują swoich obywateli. Wraca m.in. 15 Polaków. ''Dantejskie sceny. Wszyscy boją się o życie'' - relacjonują.

25 lutego: Ban Ki Mun wzywa Radę Bezpieczeństwa do działań ws. Libii. Doszło do wzruszającego gestu solidarności. Zastępca ambasadora Libii przy ONZ Ibrahim Dabbaszi nie potrafił powstrzymać łez. Do Dabbasziego podchodzili przedstawiciele innych krajów oraz sekretarz generalny ONZ, którzy zaczęli go pocieszać i przyjaźnie poklepywać. - Zabitych w Libii są "tysiące, nie "setki". Kaddafi jest szaleńcem. Apeluję o interwencję - powiedział Dabbaszi.

28 lutego: Kaddafi, który dotąd stronił od zagranicznych mediów, udziela wywiadu amerykańskiej telewizji ABC. - Jestem zaskoczony. Mieliśmy sojusz z Zachodem w celu walki z Al-Kaidą, a teraz, kiedy walczymy z terrorystami, zostaliśmy porzuceni - mówi w wywiadzie dla dziennikarki Christiane Amanpour. - Naród mnie kocha - dodaje.

1 marca: Opozycja kontroluje znaczną część wschodniej Libii i część miast na zachodzie. Trypolis pozostaje pod kontrolą sił Kaddafiego.

2 marca: Ministrowie rządu Kaddafiego popierają opozycję. Kaddafi mianuje nowych. I rekrutuje kolejne wojska z innych krajów.

5 marca: Powstańcza Narodowa Rada Libijska ogłasza się "jedynym przedstawicielem Libii" i wyznacza trzyosobowy komitet kryzysowy, w którym znajdzie się szef dyplomacji oraz naczelny dowódca sił powstańczych.

Kto kontroluje jakie miasta?

Kliknij, by obejrzeć galerię

6 marca: Media donoszą o coraz bardziej dramatycznej sytuacji uciekinierów z Libii.

7 - 8 marca: - Społeczność międzynarodowa dyskutuje o sytuacji w Libii i ewentualnej interwencji.- Nie możemy być pasywni wobec ataków w Libii mówi - sekretarz generalny NATO. Dyskusja toczy się też w Parlamencie Europejskim: ''Musimy wesprzeć rewoltę'', "Jesteśmy zbyt podzieleni".

10 marca: Walki w Zawii i Ras Lanuf.

Francja jako pierwsza uznaje władzę rebeliantów.

11 marca: Pojawiają się nieoficjalne doniesienia, że Nicolas Sarkozy zaproponuje zbombardowanie ''niektórych'' punktów w Libii. - Libia przygotowuje ofensywę na pełną skalę przeciwko rebeliantom i nie ugnie się nawet w razie wojskowej interwencji Zachodu w obecny konflikt -ogłasza syn Kaddafiego.

Libia zawiesza stosunki dyplomatyczne z Francją.

16 marca: Wzmożone ataki sił Kaddafiego na bastion opozycji, Bengazi.

17-18 marca: Rezolucja ONZ: zakaz lotów nad Libią. Jeśli Kaddafi nie zawiesi broni, dojdzie do interwencji. Kojne kraje deklarują swój ewentualny udział w akcji. Francja mówi o możliwym ataku lada chwila.

Europa jest podzielona: Niemcy i Polska nie wezmą udziały w akcji militarnej. - Musimy zachować zdrowy rozsądek - mówi Donald Tusk.

19 marca: Szczyt w Paryżu. Część państw godzi się na udział w interwencji, część deklaruje pomoc humanitarną. - Nadszedł czas działania - mówi brytyjski premier David Cameron.

Rozpoczyna się interwencja:. Francuski myśliwiec ostrzelał i zniszczył cztery libijskie czołgi. Nad Libią znajduje się w tej chwili około 20 francuskich samolotów. Zachód koncentruje siły na lotniskach w bezpośrednim sąsiedztwie kraju. Amerykański okręt wojenny wystrzelił rakiety w stronę libijskiego wybrzeża. Do akcji weszli też Brytyjczycy. Rozpoczęła się interwencja w Libii.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM