Pakistan aresztował Umara Pamuka - zamachowca z Bali

Władze Pakistanu oficjalnie potwierdziły aresztowanie na terenie kraju mężczyzny uznanego za Umara Patka. To jeden z głównych organizatorów zamachu terrorystycznego na Bali w Indonezji w październiku 2002 roku. Zginęło wówczas ponad dwieście osób, w tym polska dziennikarka i pisarka Beata Pawlak.
Nie ujawniono miejsca aresztowania podejrzanego terrorysty, choć wiadomo, że wraz z nim zatrzymano także kilku talibów. Rzeczniczka pakistańskiego resortu spraw zagranicznych Tehmina Janjua informujac o aresztowaniu powiedziała, że władze sądzą, iż jest to człowiek podejrzany o dokonanie zamachu na Bali.

Władze Pakistanu poinformowały jednocześnie, że zatrzymanego przesłuchiwać będą obecnie służby pakistańskiego wywiadu ISI. Jeżeli zostanie w pełni potwierdzona jego tożsamość to może on zostać przekazany władzom indonezyjskim. Indonezja od roku 2002 poszukuje Umara Patka uznając, że to właśnie on był jednym z głównych organizatorów i wykonawców zamachu.

Obiektem zamachu na Bali była dysktoteka, w której większość gości stanowili cudzoziemcy, w większości Australijczycy. Siła wybuchu była tak wielka, iż wśród ofiar znaleźli się także ludzie nie będący w środku budynku. Była wśród nich polska dziennikarka i pisarka Beata Pawlak, która odbywała wówczas podróż po krajach Azji.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM