Rosjanie: Decyzja o zmianie tablicy uzgodniona z Polakami

Przedstawiciele administracji obwodu smoleńskiego twierdzą, że decyzja o zmianie tablicy na kamieniu upamiętniającym katastrofę Tu-154M była uzgadniana z władzami Polski. Decyzje miały zapaść już dawno na wysokich szczeblach obu krajów. Polskie MSZ dementuje te informacje.
Urzędnicy ze Smoleńska nie wiedzą, kto konkretnie podjął takie decyzje, ale przekonują, że odbyło się to na szczeblu międzypaństwowym.

Jeszcze wczoraj na kamieniu pamiątkowym w Smoleńsku wisiała tablica zamontowana przez grupę osób związaną z rodzinami katyńskimi. Zawierała ona informacje o tragedii z 10 kwietnia i wskazanie, że ofiary leciały do Katynia, aby wziąć udział w uroczystościach związanych z 70 rocznicą mordu na Polskich oficerach - ofiarach sowieckiej zbrodni ludobójstwa. Obecnie wisi tablica zawierająca suchą informację o liczbie ofiar i dacie katastrofy

- Ta decyzja była podjęta na wysokim szczeblu wspólnie z Polską - powiedział Polskiemu Radiu rzecznik gubernatora Smoleńska Andriej Jewsiejenkow. Urzędnik nie był w stanie wskazać osób, które podejmowały taką decyzję, ale dodał, że "na pewno wiedziała o niej polski MSZ". Andriej Jewsiejenkow odrzucił sugestię, że tablice rodzin katyńskich zdjęto, ponieważ zawierała sformułowanie "zbrodnia sowieckiego ludobójstwa". "Ludobójstwo to nieładne słowo - sowieckie ludobójstwo tym bardziej. Jednak Rosja uznała fakt przestępstwa stalinowskiego reżimu wobec obywateli Polski, dlatego innego zdania na ten temat nie możemy mieć - dodał rzecznik gubernatora. Według urzędnika, jedynym powodem zdjęcia starej tablicy był fakt, że napisano ją tylko w jednym języku. - Decyzja związana była z tym, że powinna ona zawierać napis dwujęzyczny po rosyjsku i po polsku - dodał Andriej Jewsiejenkow.

Polskie MSZ: Nic o tym nie wiemy

Polski MSZ ocenił tymczasem, że zamiana tablic to zła decyzja, psująca wzajemne stosunki i obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. Sprawę poruszono w rozmowie z ambasadorem Rosji w Polsce, przy okazji omawiania przygotowań do poniedziałkowej wizyty Bronisława Komorowskiego w Smoleńsku i Katyniu.

- MSZ jest zaskoczone zamianą tablic na kamieniu upamiętniającym miejsce katastrofy smoleńskiej - powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki. - Dowiedzieliśmy się, o tym dzisiaj rano, podczas obchodu przez rozpoczęciem uroczystości - dodał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM