Biały Dom: Możliwe sankcje wobec Syrii

Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie sankcji wymierzonych we władze Syrii i rządzącego tym krajem prezydenta Baszara al-Assada. - To nasza odpowiedź na brutalne tłumienie protestów - powiedział Tommy Vietor, rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa.
- Brutalna przemoc, do której uciekł się rząd Syrii przeciwko własnym obywatelom, jest godna największego potępienia. Stany Zjednoczone rozważają wiele opcji, w tym nałożenie sankcji, by pokazać, że takie zachowanie jest nieakceptowalne - dodał Vietor.

- Trwają międzyresortowe rozmowy na temat zakresu i surowości sankcji. Prawdopodobnie zostaną one wymierzone w al-Assada, jego rodzinę i najbliższych współpracowników, a obejmą zakaz podróżowania i zamrożenie środków na zagranicznych kontach - powiedział agencji AP anonimowy urzędnik administracji Obamy.

Co wydarzyło się w Syrii. Zobacz zdjęcia >>

Dzisiaj syryjskie służby bezpieczeństwa zajęły ogarnięte prodemokratycznymi protestami miasto Dara i miejscowość Duma. Użyto ostrej amunicji i czołgów. W atakach zginęło co najmniej 25 osób, wiele zostało rannych. - To barbarzyńska wojna, której celem jest unicestwienie syryjskich demokratów - skomentował jeden z czołowych syryjskich działaczy na rzecz praw człowieka, Suhair Atassi.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM