Gen. Polko: "Teraz pojawia się pytanie: ile lat Pakistan wspierał ben Ladena?"

Osama ben Laden zginął w niedzielę w akcji USA 100 kilometrów pod Islamabadem, stolicą Pakistanu. Był najbardziej poszukiwanym terrorystą na świecie, odpowiedzialnym za zamachy z 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. - Teraz pojawia się pytanie: ile lat Pakistan udzielał mu wsparcia i bezpiecznego schronienia? - pytał w TOK FM gen. Roman Polko.
Zabicie ben Ladena - podkreślają komentatorzy - to kolosalny sukces amerykańskiego wywiadu i sił zbrojnych. Przez dziewięć lat po zamachu z 2001 roku wojska USA bezskutecznie poszukiwały terrorystę. Według początkowych doniesień, miał on przebywać w Afganistanie w rejonie Tora Bora przy granicy z Pakistanem. Potem administracja USA wielokrotnie powtarzała że nie wiadomo, gdzie jest ben Laden.

Wczorajsza akcja była wynikiem zebrania informacji wywiadowczych. Współpracowały przy tym władze pakistańskie. Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama podziękował w specjalnym przemówieniu prezydentowi Pakistanu Asifowi Alemu Zardariemu.

Jednak zdaniem gen. Romana Polko, byłego dowódcy "GROM", warto zadać pytanie o ewentualne wsparcie Pakistanu dla ben Ladena. - Jestem negatywnie zaskoczony tym, że ben Laden znajdował się w Pakistanie. Rozumiem, ze mógł się tam ukrywać, ale gdzieś w górach, gdzie władze pakistańskie nie mają nad tym kontroli. Teraz jednak pojawia się pytanie: ile lat Pakistan udzielał wsparcia i bezpiecznego schronienia ben Ladenowi - mówił.

Podkreślił, że nie jest to zaskoczeniem dla nikogo, kto uczestniczył w planowaniu działań w tamtym rejonie świata, że Pakistan wspiera terroryzm. - Afgańczycy niejednokrotnie podkreślali, że Pakistan wspiera terrorystów, że jest bezpiecznym azylem, że stamtąd wyprowadzane są ataki i później ci, którzy atakują afgańskie siły, chowają się w Pakistanie, gdzie siły NATO nie mają wstępu - mówił generał.

Zdaniem Polki nie ma znaczenia czy ben Ladena udałoby się schwytać żywego czy martwego. - Po procesie i tak pewnie zostałby zgładzony, a zeznałby niewiele więcej niż to, co dla wszystkich jest oczywiste - że stał za wieloma zamachami. To terrorysta, który zaraził świat współczesną dżumą - współczesnym terroryzmem, w którym nie chodzi o to, żeby walczyć o jakąś ideę, tylko o to, żeby niszczyć wszystko dokoła - podsumował były dowódca "GROM".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Gen. Polko: "Teraz pojawia się pytanie: ile lat Pakistan wspierał ben Ladena?"
Zaloguj się
 • mothra.to.ja

  Oceniono 4 razy 4

  Panie generale, pozostaje pytanie, ile lat USA "hodowały" a pózniej wspierały Bin Ladena? Jest takie mądre powiedzenie: nie krzycz hop! dopóki nie przeskoczysz, a nawet jak przeskoczysz, popatrz najpierw, w co wskoczyłeś. Oby nie było to " Pyrrusowe zwycięstwo".

 • paw73

  Oceniono 3 razy 3

  Generale Polko, Osama Bin Laden i Alkaida to twór min. nieżyjącego już prezydenta USA Ronalda Reagana i jego administracji. Pakistan to już rykoszet tych działań.

 • 4_oddech_kaczuchy

  Oceniono 3 razy 1

  Do pewnej miernoty, której nicka nie warto nawet wymieniać:
  ..........
  W 1997 roku polski Sztab Generalny otrzymał zaproszenie z Fort Benning z propozycją oddelegowania wybranego oficera na dwumiesięczny zaawansowany kurs oficerów powietrzno desantowych. Roman Polko był wówczas już w stopniu podpułkownika.
  [...]
  Podczas uroczystego zakończenia kursu odznakę Rangersów przypinał sierżant Barriga. Wyrafinowany oprawca, wybitny specjalista we wprowadzaniu ludzi w jak największy stres. Na zakończenie podszedł do Romana Polki i powiedział, że jest z niego niezmiernie dumny.
  Do dzisiaj polskich posiadaczy Odznaki Rangers można policzyć na palcach obu rąk.

  #

  Ludzi, którzy coś potrafią jest niewielu, ale głupków, którzy potrafią pluć jedynie na odległość monitora jest znacznie więcej.
  I tak jest pewnie w wielu krajach, tylko że u nas na takie gnidy jest od kilku lat coraz większe partyjne zapotrzebowanie.

 • najlepszy.formoza

  Oceniono 3 razy 1

  No to teraz ku... generale zaatakuj Pakistan !Niech wreszcie ta III-cia wojna światowa wybuchnie i wreszcie zrobi sie porzadek !

 • competent

  Oceniono 3 razy 1

  Dobra decyzja bylo wyrzucenie ze sluzby pana Polko.To byl blad mianowanie go generalem.W zadnym kraju byli generalowie nie chadzaja po mediach z plotkami i podejrzeniami wobec koalicjantow w wojnie z terroryzmem.
  Jak w ogole ktos z mentalnoscia cinkciarza mogl byc szefem elitarnej jednostki antyterrorystycznej?

 • yerry46

  0

  Specjalisci od zabijania, o ile sa niezbedni, powinni byc jak najglebiej zakonspirowani, a ich ew. zaslugi ujawniane (jesli wogole) posmiertnie. Fascynacja ta specyficzna profesja swiadczy co najwyzej o niedojrzalosci, takze samo pogarda dla kogos, kto ma odmienne zdanie lub inne postrzeganie rzeczywistosci. Czasami lepiej wziac kilka oddechow wiecej, wyluzowac i zadac sobie proste pytanie; czy posiadane przymioty zawodowe wysokiego oficera sluzb specjalnych daja mu placet na publiczne wyglaszanie na prawo i lewo stanowczych, acz czesto nie przemyslanych opinii i komentarzy. Dla mnie gen.Polko to swietny zolnierz, ale tylko do momentu kiedy nie ogladam go w roli celebryty!!!

 • hazibula

  Oceniono 4 razy 0

  niejako Polko uważa się za generała Wojska Polskiego. mało tego. formalnie jest takowym generałem. Na ramieniu nosi naszywkę z napisem "ranger". po angielsku. widać w WP obowiązuje angielski. zdawalo mi się, że jesteśmy w Polsce. a tymczasem jesteśmy w DOMINIUM USA. Albo w TROJDOMINIUM Rosji-Niemiec-USA. Jedyne co zostało nam polskiego to uczciwy pot na czole Prezesa. ale obciera go już chińską chusteczką.
  Dżeneral Polko to ten sam wesołek co rozważał atak komandosów na lotnisko w Smoleńsku, w celu ochrony ciała prezydenta Kaczyńskiego. Przypomnę tylko, że dżeneral wiedział , że to jest terytorium Rosji. ciekawe te rozważania snuł w TV PRI w programie Pospieszalskiego, niedlugo po katastrofie. Takich mamy dżeneralov od byłego presidenta Kaczinky'ego co się ruskim kulom nie klanial i do Tbilisi kazal lecieć. jego współpasażerów (wtedy) szczęście, że pilotem był zwykly polski żołnierz, a nie Soldier - ranger. dżeneral Blassik z tej samej PISSowej Hameryki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX