"Na złapanie Mladicia czekały wszystkie rodziny w Bośni"

- Dla krajów bałkańskich, w szczególności dla Bośni i Hercegowiny, aresztowanie Mladicia oznacza w jakiś sposób zadośćuczynienie prawdy - powiedziała na antenie Polsat News Ewa Klonowski antropolog sądowy. - Wszystkie rodziny do dzisiaj czekają na złapanie najważniejszego, poza Karadżiciem, oskarżonego o zabójstwa w Srebrenicy i o całą wojnę w Bośni.
Według Klonowskiej "byłoby to ogromne zadośćuczynienie jeśli DNA potwierdzi, że złapany jest Ratko Mladiciem". - Dla większości Serbów, tych którzy nie chcą uznać, że wojna w Bośni i Hercegowinie, to było ludobójstwo, i że za wojnę w Bośni i Hercegowinie odpowiada Serbia, jest bohaterem, bohaterem narodowym. I większość ludzi nie życzy sobie żeby był złapany - uważa antropolog.

Dwie kości, nic więcej

W Bośni Mladic jest traktowany jako zbrodniarz wojenny. W telewizji bośniackiej bez przerwy pokazują zdjęcia z czasów wojny, z czasów wejścia wojsk serbskich Ratko Mladica do Srebrenicy.

- W swojej pracy miałam do czynienia z ofiarami Ratko Mladicia. Moja pierwsza praca w Bośni, to były groby mieszkańców Srebrenicy. Wczoraj wróciłam z Tomskiego Mostu, z Krainy, która jest drugim co do wielkości miejscem, gdzie w Bośni dokonano ludobójstwa - relacjonuje Klonowska.

Dla niej najbardziej wstrząsającymi momentami w tej pracy są zawsze spotkania z rodzinami. - Nawet wczoraj były dwie rodziny i patrzyły na dwie kości, które reprezentują ich najbliższych, bo nie mamy nic więcej. Trudno opisać ból i rozpacz rodzin, którą oglądam na co dzień. Mladić w jakiś sposób odzwierciedla to najgorsze, tą najgorszą osobowość która doprowadziła do wojny, albo która prowadziła wojnę, nie zapominając, że Mladić też jest z Bośni. To będzie ogromne zadośćuczynienie jeżeli Mladić zostanie zawieziony do Hagi i będzie sądzony - powiedziała z Sarajewa na antenie Polsat News Ewa Klonowski, antropolog sądowy.

Prezydent potwierdza: To Mladic

Serbska policja aresztowała generała Ratko Mladicia, ściganego za zbrodnie wojenne w b. Jugosławii - podało źródło w serbskim MSW. Zatrzymanie generała, który przez lata wymykał się wymiarowi sprawiedliwości, potwierdził na konferencji prasowej prezydent Serbii Boris Tadić.

Według pierwszych wiadomości z serbskiego MSW aresztowany mężczyzna "miał fizyczne cechy Mladicia". Po zbadaniu DNA zatrzymanego prezydent Tadić potwierdził na konferencji: Mladić jest w rękach wywiadu serbskiego. Prezydent poinformował o rozpoczęciu procesu ekstradycji.

DOSTĘP PREMIUM