"Prezydent Tadić rzucił skórę Mladicia pod nogi Catherine Ashton"

Trudno nie łączyć faktu zatrzymania gen. Mladicia z rozpoczęciem przez Catherine Ashton wizyty w Serbii. - Możemy powiedzieć, że Boris Tadić rzucił skórę Mladicia pod nogi Ashton - komentował w TOK FM Wojciech Stanisławski, współpracownik OSW. 40 proc. Serbów uznaje Mladicia za bohatera i patriotę - przypominał Adam Balcer z Demos Europa.
Szefowa unijnej dyplomacji C. Ashton nazwała zatrzymanie gen. Ratko Mladicia "poważnym krokiem naprzód dla Serbii i dla międzynarodowej sprawiedliwości". Według niej "zasadnicza sprawą" w drodze Serbii do UE jest "pełna współpraca z międzynarodowym trybunałem w Hadze".

I to właśnie sprawa wejścia Serbii do Unii Europejskiej mogła zdecydować o zatrzymaniu gen. Ratko Mladicia. - Jesienią miała zapaść decyzja, czy wniosek Serbii o przyznanie statusu kandydata rozpatrzyć pozytywnie - przypomniał w TOK FM Adam Balcer. - Nie jest zaskakujące, że Serbowie postawieni pod ścianą, spięli się i coś zrobili w tej sprawie. Tak jak wcześniej, pod presja UE, zatrzymali Radowana Karadzicia. Jeszcze wcześniej mówiło się, że demokratyczne państwo nigdy nie wyda swojego byłego prezydenta, a przecież Slobodan Miloszević trafił do Hagi - przypomniał ekspert z Domos Europa.- Metaforycznie możemy powiedzieć, że Boris Tadić rzucił skórę Mladicia pod nogi Catherine Ashton, która przybywa dziś do Serbii rozmawiać o rozszerzeniu UE - dodał Wojciech Stanisławski.

Decyzja polityków, a nastroje zwykłych Serbów

O zatrzymaniu Mladicia zdecydowała polityka. Ale decyzje polityków w tej sprawie nie pokrywają się z nastrojami serbskiego społeczeństwa. - Sondaże mówiły, że tylko 8 proc. Serbów jest w stanie współpracować z policja i pobrać nagrodę - mówił Stanisławski w programie "Nisza". Według współpracownika Ośrodka Studiów Wschodnich po dzisiejszym zatrzymaniu można spodziewać się protestów zwolenników generała. - 40 proc. Serbów uznało go za bohatera wojennego, patriotę. Ponad 30 proc. Serbów popierało wydanie generała do Hagi - dodał Adam Balcer.

Według eksperta Domos Europa "wytropienie" Mladicia było znacznie trudniejsze niż namierzenie przywódcy Serbów bośniackich - Radovana Karadzicia. - Jako były wojskowy miał znajomość w armii serbskiej, w służbach specjalnych. A to ułatwiało mu ukrywanie się. Zapewne dochodziło do przecieków - mógł wiedzieć, kiedy pętla wokół niego się zaciskała. I dzięki temu unikać zatrzymania - stwierdził Balcer.

Wiadomo, że w akcję zatrzymania b. dowódcy Serbów bośniackich zaangażowani byli nie tylko Serbowie. Jak poinformował Bakir Izetbegović, członek 3-osobowego Prezydium Bośni i Hercegowiny, akcja przeprowadzona była we współpracy z bośniackimi służbami.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
"Prezydent Tadić rzucił skórę Mladicia pod nogi Catherine Ashton"
Zaloguj się
 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 2

  @ hans_close

  Odpowiada dowodca, czy wydal rozkaz, czy nie... Abstrahujac od faktu, ze mamy tu do czynienia niewatpliwie ze zbrodnia wojenna, zdaje sobie jednak sprawe, ze owe 'niewinne cywile' z Srebrenicy sa w wiekszosci rownie 'niewinni' jak 'bohaterowie niepodleglosciowi' Kosowa. W ostatnim przypadku sprawa zaczela wychodzic na swiatlo dzienne; przyjdzie czas i na muslimow bosniackich. I cala aktualna propagande przyjdzie mediom odszczekac, a czytelnikom zawstydzic sie, ze w to wszystko wierzyli... Np. w mordowanie w Srebrenicy niemowlakow, choc dzieciecych szkieletow nie odnaleziono (zreszta odnaleziona ich jakies 4 razy mniej, nizli zyczyli sobie tego Bosniacy). Jakos takie historie za bardzo przypominaja mi plakaty hitlerowskie, adresowane min. do Balkanow, na ktorych to sowiecki armiejny kucharz , nadziewa niemowle na wielki widelec.

 • mieetek

  Oceniono 2 razy 2

  Żeby tylko Tadić nie skończył jak tamten amrykański kundel Dzindzić ;)

 • hans_close

  Oceniono 4 razy 2

  Nie powinni go wydawać obcym, powinni sami go sprawiedliwie osądzić i jeżeli odpowiada za bestialskie mordy to na miejscu w rodzinnej Serbii rozstrzelać, zamiast szmacić go przed jakimiś trybunałami. Jeżeli natomiast jest niewinny to winni wypuścić go bronić jak niepodległości.

 • opera_aperta

  Oceniono 1 raz 1

  'Postępowe' media o tym nie napiszą, ale tzw. 'masakra' w Srebrenicy była odwetem za kilkutygodniowe czystki przeprowadzana na Serbach w tym regionie przez bojówki muzułmańskie. Na wszystkich Serbach. Na kobietach i dzieciach też.
  Gdy Serbowie odzyskali kontrolę nad tymi terenami postanowili się zemścić. Nie wiedzieli, którzy bośniaccy muzułmanie brali w tym udział, więc zastosowali odpowiedzialność zbiorową. Wszyscy mężczyźni w przyjętych 'widełkach' wieku - zdatni do noszenia broni.
  Taka jest prawda o 'niewinnych' ofiarach z Srebrenicy. O tym 'eksperci' i 'anal-itycy' z OSW albo Domestosu Europa nie powiedzą.
  Morał jest prosty. Serbów można mordować bezkarnie i do woli. Potwierdza to interpretacja 'postępowców' w kwestii wojen w BiH oraz na terenie Kosowa.
  P.S.
  Oczywiście, że Mladić jest serbskim patriotą. Nie rozumie tego tylko kretyn albo sprzedajna kanalia.

 • passtorian

  Oceniono 1 raz 1

  Bedac w tym wieku kto wie jak Mladici zareagowal na to wszystko. Byc moze doszlo do pewnej ugody z wlasnym rzadem jesli chodzi o "aresztowanie" - dla dobra narodu. Swoim prawdopodobnie' gestem Mladici zaspokoil zadania NATO z Anglosasami na czele i jednoczesnie sprzyjal swojemu wlasnemu krajowi. Restrykcje nalozone na Serbie beda teraz zniesione! Bo coz mu teraz moga zrobic kiedy general jest juz w ostatniej fazie ludzkiego zycia? Niech maja satysfakcje niektorzy ,skoro to moze pomoc krajowi dla ktorego ten czlowiek poswiecil cala kariere.

 • hans_close

  Oceniono 3 razy 1

  PS.
  W konfliktach o przetrwanie własnej rasy potrafię rozgrzeszyć deportacje, czystki etniczne (bez mordów), tymczasowe obozy, brutalną wojnę i użycie wielu zakazanych broni przeciw żołnierzom wroga, ale wzdragam się przed mordami z zimną krwią... Nie ważne czy to na żołnierzach wziętych do niewoli, czy cywilach. Każdy musi mieć gdzieś jakąś moralną granicę, której nie wolno przekroczyć, aby nie zatracić człowieczeństwa.

 • trajkotek

  Oceniono 1 raz -1

  Adam Michnik cieszy się dziś w GW, że zbrodniarza dosięgnie kara. POgdybajmy, czy gdyby warunkiem przyjęcia Polski do UE było osądzenie naszych rodzimych "Mladiciów", to red.nacz. też rzuciłby swoje szlachetne: odpieeeprzcie się ood gęęęnerała?
  Jest wiele pytań, na które Michnik nie odPOwie ...
  glosmichnika.blox.pl/2010/05/Na-te-pytania-Adam-Michnik-nie-odpowie.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX