Dziś kolejne przesłuchania Mladicia. O ile pozwoli na to stan zdrowia

Sąd w Belgradzie ma dziś wznowić przesłuchanie schwytanego wczoraj na północy Serbii generała Ratko Mladicia. "Rzeźnik z Bośni" wpadł w ręce wymiaru sprawiedliwości po 16 latach ukrywania się. Przypisuje mu się odpowiedzialność m.in. za masakrę bośniackich muzułmanów w Srebrenicy i śmierć tysięcy cywilów w czasie oblężenia Sarajewa.
Wczoraj, w kilka godzin po ujęciu, Ratko Mladić stanął przed sądem, który rozpoczął rozprawę ekstradycyjną. Rozprawa została jednak przerwana ze względu na zły stan zdrowia Mladicia.

Generał RatkoMladić został schwytany wczoraj rano w miejscowości Lazarewo . Mieszkał tam w domu swojego krewnego o tym samym nazwisku, ale sam przedstawiał się jako Milorad Komodić. - Teraz trwa proces jego ekstradycji. Jest to rezultat pełnej współpracy Serbii z Trybunałem w Hadze - wyjaśniał na specjalnie zwołanej konferencji prasowej prezydent Serbii Boris Tadić.

Ratko Mladić ukrywał się od 16 lat, czyli od momentu, kiedy po zakończeniu wojny na Bałkanach trybunał w Hadze postawił mu zarzuty zbrodni przeciwko ludzkości. Mimo wydanego przez Hagę listu gończego, w czasie gdy prezydentem Serbii był Slobodan Miloszewicz, Mladić niemal otwarcie pokazywał się na ulicach Belgradu.

Mladić - "rzeźnik Bałkanów". Kto jeszcze był sądzony za zbrodnie w b. Jugosławii? ZOBACZ>>

Obserwatorzy spekulują, że później w ukrywaniu się pomagali mu byli koledzy z armii. Gdy w Serbii zmieniła się władza, a Unia Europejska postawiła warunek złapania zbrodniarzy wojennych, jeśli Belgrad chce przystąpić do Unii, Mladić w końcu wpadł w ręce służb bezpieczeństwa. - Wielka przeszkoda na drodze Serbii do Unii Europejskiej została usunięta. Serbia wypełniła ważne, międzynarodowe zobowiązanie - oświadczył unijny komisarz do spraw rozszerzenia Stefan Fuele. Rodziny ofiar czekały na ten dzień.

Przed Trybunałem w Hadze od trzech lat toczy się tymczasem proces politycznego przywódcy bośniackich Serbów, Radovana Karadzicia, złapanego również w czasie rządów Borisa Tadicia w Serbii. Spekuluje się, że po aresztowaniu Mladicia, Serbia może jeszcze w tym roku otrzymać status kandydata do Unii Europejskiej.

Przerwano przesłuchanie Mladicia Generał nie był w stanie mówić

DOSTĘP PREMIUM