Komisja Europejska wydaje miliony na luksusowe hotele, przyjęcia i prywatne samoloty

Członkowie Komisji Europejskiej i pracownicy ich biur podróżują limuzynami i prywatnymi samolotami, zatrzymują się w pięciogwiazdkowych hotelach i urządzają drogie przyjęcia koktajlowe. Luksusy te kosztują europejskich podatników miliony euro - ustaliło Biuro Dziennikarstwa Śledczego.
W zamieszczonym na swojej stronie internetowej raporcie Biuro Dziennikarstwa Śledczego wymienia dokładne kwoty, jakie Komisja Europejska poświęca na przeloty prywatnymi odrzutowcami, limuzyny, golf, pobyty w luksusowych hotelach i bankiety.

Członkowie komisji i pracownicy ich biur często zatrzymują się w luksusowych hotelach w egzotycznych krajach, np. Papui Nowej Gwinei, Ghanie, Barbadosie, Polinezji Francuskiej czy Tanzanii. Podczas bankietów podawane są drogie wina, a zaproszonym przygrywają wynajęte orkiestry. Tysiące euro są też przeznaczane na zakup prezentów dla gości - m.in. biżuterię Tiffany'ego, pióra wieczne i spinki do mankietów.

Biuro w raporcie zaznacza, że wiele krajów członkowskich jest obecnie zmuszonych do zaciskania pasa i musi zmagać się z rosnącym długiem publicznym.

Wybrane dane ujawnione przez biuro:
- Na prywatne podróże komisarzy samolotami odrzutowymi w latach 2006-2010 wydano 7,5 mln euro,
- Prezydent Barroso i jego ośmiu asystentów zapłacili rachunek w wysokości 28 000 Euro podczas czterodniowego pobytu delegacji w hotelu Peninsula w Nowym Jorku, w którym wynajęcie apartamentu kosztuje średnio 780 euro za dobę,
- Prelegenci zaproszeni przez Komisję otrzymywali upominki w postaci biżuterii Tiffany'ego, spinek do mankietów oraz ekskluzywnych piór. W latach 2008-2010 łączne wydatki na upominki dla zaproszonych gości wyniosły ponad 20 000 euro,
- W 2009 roku ponad 300 000 euro wydano na imprezy, określane przez Unię Europejską mianem "przyjęć koktajlowych". Przykładowo, impreza dotowana przez Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych (REA) w Amsterdamie kosztowała 75 000 euro i była promowana jako "wieczór tak zdumiewający jak żaden inny najnowsza technologia i nowoczesna sztuka, w połączeniu z wyszukanymi koktajlami i zaskakującymi występami artystycznymi, przy muzyce prezentowanej przez najlepszych DJ-ów",
- W 2009 roku Komisja opłaciła pobyt swoich urzędników i ich rodzin w pięciogwiazdkowych hotelach w państwach Papua-Nowa Gwinea i Ghana. W ramach okolicznościowych imprez, 44 osoby z wietnamskiej delegacji odbyły podróż samolotem do pięciogwiazdkowego hotelu Palm Garden, w którym zorganizowano spotkanie mające na celu "promowanie współpracy międzynarodowej"

Autorzy raportu zaznaczają, że dochodzenie było utrudniane przez biura prasowe komisarzy, którzy odpowiadali na pisma po kilku miesiącach, unikali odpowiedzi na niektóre pytania i mówili dziennikarzom, że pewne kwestie "są zamknięte".

KE tworzy 27 Komisarzy (po jednym z każdego kraju członkowskiego). Ich biura zatrudniają łącznie 25 tys. osób.

Biuro Dziennikarstwa Śledczego to organizacja non-profit, działająca od kwietnia 2010 r. W przeszłości m.in. współpracowała z WikiLeaks ws. dokumentów dotyczących wojny w Iraku. Przeprowadziła także 9-miesięcznie śledztwo dotyczące funduszy strukturalnych UE, którego wyniki były opisywane przez BBC, "Financial Times", Al-Dżazirę i agencję Reuters. Artykuły publikowane przez biuro były wielokrotnie nagradzane.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM