Nieudane zamachy w Finlandii

W Helsinkach udaremniono dwa terrorystyczne zamachy bombowe. Fińskie służby bezpieczeństwa podejrzewają, że zorganizowały je środowiska islamskich ekstremistów.
Fińskie służby bezpieczeństwa udaremniły dwa terrorystyczne zamachy bombowe. W piątek policji udało się rozbroić ładunek wybuchowy podłożony w centrum Helsinek, w sobotę nie zadziałała bomba, mająca spowodować eksplozję zbiorników paliwa na jednej ze stacji benzynowych.

Przedstawiciele fińskiej służby bezpieczeństwa SKYPO w dzisiejszych oświadczeniach dla mediów wskazują, że należy poważnie traktować związane z tymi wydarzeniami, pojawiające się w internecie publikacje, podpisane przez Abu Sulaimana al-Nassera - jednego z czołowych blogerow Al-Kaidy . Twierdzi on, że obie helsińskie akcje są dziełem islamistów i zapowiada kolejne, skuteczniejsze działania.

To nie pierwsze zapowiedzi zamachów na Finów. Sulaiman już wcześniej wzywał do ataków na wojskowy kontyngent fiński działający w Afganistanie. Szwedzkie władze twierdzą też, że Sulaiman jest związany z nieudanym samobójczym zamachem bombowym w centrum Sztokholmu w grudniu ubiegłego roku.

DOSTĘP PREMIUM