''Marsz dziwek'' dotarł do Europy

W Wielkiej Brytanii odbyły się w weekend pierwsze w Europie "marsze dziwek". Takie miano przybrały kobiety, które sprzeciwiają się obwinianiu ich za przemoc seksualną, jakiej dopuszczają się mężczyźni. - "Kobiety mają prawo ubierać się, jak chcą i nie mogą być z tego powodu atakowane" - głosi hasło demonstracji. Pomysł narodził się w Kanadzie.
Ulicami czterech miast - Cardiff, Newcastle, Glasgow i Edynburga - przeszły setki dziewczyn i kobiet, które uważają, że społeczeństwo wini za przemoc seksualną nie mężczyzn, ale "stringi i kobiety, które je noszą". Niektóre uczestniczki były na pół nagie, a na ciele wypisały sobie słowo "dziwka" (slut) - podaje "Guardian".

"To mężczyźnie powiedz, żeby nie gwałcił"

Na czele demonstracji niosły transparenty: "Przestań mi mówić: 'Nie pozwól się zgwałcić'. Powiedz mężczyźnie, żeby nie gwałcił" oraz "Mój strój nie jest jeszcze zgodą!". Organizatorki odnoszą się do niewypowiadanego wprost, ale powszechnie panującego przekonania, że często ofiara gwałtu jest "sama sobie winna". - Kobiety mają prawo ubierać się, jak chcą i nie mogą być z tego powodu atakowane - grzmiało z megafonów.

- Zostałam zgwałcona, gdy miałam 18 lat. Bałam się pójść na policję. Wiedziałam, co powiedzą - wyznała 26-letnia uczestniczka demonstracji. - I co powiedzieli? - zapytała dziennikarka ''Guardiana''. - Żebym potraktowała to jako życiowe doświadczenie.

Uczestniczki marszu podkreślają, że sprawcami gwałtów są najczęściej osoby dobrze znane kobietom.

"Miałem tego nie mówić... nie ubierajcie się jak dziwki"

- Marsz dziwek to krzyk dzikiej, mało kobiecej wściekłości, zrywający z tradycyjnymi stereotypami związanymi z płcią, które wydają się ostatnio bardziej solidne i irytujące niż kiedykolwiek - pisze w "Guardianie" Tanya Gold.

Według niej, wszystko zaczęło się w 24 stycznia tego roku, kiedy w jednej ze szkół w Toronto policjant Michael Sanguinetti podczas wykładu dla dziewcząt, o tym jak unikać przemocy seksualnej, powiedział: "Powiedziano mi, żeby tego nie mówić, ale żeby nie paść ofiarą gwałtu, kobiety powinny unikać ubierania się jak dziwki."

Wybuchł skandal. Dla Sonyi Barnett i Heather Jarvis, obecnych na wykładzie, był to nie pierwszy raz, gdy funkcjonariusz państwowy winą za akt przemocy seksualnej obarczył kobietę. 3 kwietnia dwie Kanadyjki zorganizowały pierwszy "marsz dziwek". Ulicami Toronto przeszło wtedy kilka tysięcy kobiet.

Feministki podzielone w opiniach

Manifest brzmiał: "Jesteśmy zmęczone wyzywaniem nas od dziwek, ocenianiem nas przez naszą seksualność. Tracimy w ten sposób poczucie bezpieczeństwa. Decydowanie o własnym życiu seksualnym nie oznacza zgody na agresywne zachowania. Nikt nie powinien mylić radości z seksu z prowokowaniem do napaści seksualnej."

- Czy rozbieranie się to najlepszy sposób, by zaprotestować przeciwko gwałtom? - zastanawia się felietonistka "Guardiana". Ruch skupiony wokół marszu dziwek podzielił anglosaskie feministki. Część uważa, że demonstrując pod etykietą "dziwek" kobiety nie osłabiają stereotypu. Inne doceniają ruch, bo może on odczarować słowo "dziwka".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (161)
''Marsz dziwek'' dotarł do Europy
Zaloguj się
 • boobooo

  Oceniono 12 razy 10

  popijajac_piwo
  Zgadza sie - prawo facetow podziwac kobiety (cycki, nogi, dupe, cokolwiek chca...)
  Prawo kobiet podkreslac swoja kobiecos i urode
  ---
  ale nie sczypac, glaskac itp "bo sama sie prosila"

 • dobrowolski73

  Oceniono 9 razy 9

  Sam wiem o czym mówią. Raz ubrałem się wyzywająco i gonił mnie jakiś pijany gej w amsterdamie, na szczęście uciekłem. Bogu dzięki. Myślał, że jak ładnie się ubrałem to dla niego.

 • silver_666

  Oceniono 11 razy 7

  Nieszczęsne istoty płci dowolnej nazywające te kobiety k... i narcystycznymi idiotkami, przyjmijcie do wiadomości, że nawet nagość, ba , nagość plus czerwone kokardki i pończochy nie usprawiedliwiają gwałtu. Swobodne zachowanie to nie zgoda na agresywne zachowanie. One idąc pod sztandarem "Marszu dziwek" uświadamiają wam, biedne samczyki, że łatwo kogoś ochrzcić dziwką i w ten sposób wytłumaczyć, dlaczego się ją atakuje. A nawet prostytutka nie zasługuje na gwałt. Jeśli ktokolwiek zasługuje, żeby poczuć na własnej skórze, jak to jest, to gwałciciele i tacy, co podżegają do gwałtu czynem lub słowem, obrażają ofiary gwałtów i osoby sprzeciwiające się wychowaniu, które usprawiedliwia gwałt. Ot tacy jak np. zuber30.

 • zmuleksy

  Oceniono 9 razy 7

  Ja tam lubię jak panie krótko i kuso się noszą ale gwałcicieli wsadzałbym do pierdla bez pardonu

 • ctd9

  Oceniono 9 razy 7

  Jesli skapy stroj prowokuje to skad do jasnej cholery te masowe gwałty w swiecie islamskim gdzie kobiety sa opatulone od stop do głowy

 • sselrats

  Oceniono 15 razy 7

  Maja racje kobitki. Ubior to nie powod zeby jeden czlowiek atakowal drugiego.

 • boobooo

  Oceniono 8 razy 6

  aarvedui
  Gdyby bylo inne nastawienie otoczenia to moze nie tylko dziwki mialyby odwage wygladac kobieco. Przy pogladach jakie reprezentuje 3/4 tego forum kazda kobieta pomysli 3 razy zanim zacznie eksponowac swoje wdzieki,
  .... a czy swiat nie bylby fajniejszy gdyby kobiety ubiraly sie kobieco, a nawet wyzywajaca, podkreslajac kraglosci o odslaniajac co ponetniejsze fragmenty ................

 • boobooo

  Oceniono 12 razy 6

  A ja uwazam ze slusznie.
  Kobieta ma wygladac jak kobieta i byc seksualna - co wcale nie znaczy ze zgadza sie na gwalt i chce zeby przelecial ja kazdy facet.
  --
  Zgodnie z zasada - zgwalcilem, bo jiala mini i sama sie prosila niedlugo wszystkie kobiety beda chodzic w workach na modle arabii saudyjskiej .....

 • popijajac_piwo

  Oceniono 17 razy 5

  Mężczyźni też mają prawo gapić się na wywalone na wierch cyce i wypływające z gaci tyłki i nie mogą być z tego powodu atakowani.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX