Irańskie piłkarki nie zagrają na olimpiadzie. Ich stroje za dużo zakrywają

Drużyna reprezentantek Iranu w piłkę nożną została wykluczona z rozgrywek tuż przed meczem z Jordanią w drugiej rundzie kwalifikacji. Stroje piłkarek są niezgodne z przepisami FIFA - pisze ?Guardian?. Wszystko przez to, że za dużo zakrywają.
Kobieca drużyna piłki nożnej nie będzie reprezentować Iranu na zbliżających się igrzyskach w Londynie w 2012 roku. FIFA zdecydowała, że mimo wprowadzonych poprawek stroje piłkarek wciąż nie spełniają jej wymagań. Teheran zamierza wnieść skargę o dyskryminację - napisał "Guardian" . Stroje irańskich piłkarek powstały w zgodzie z wymaganiami prawnymi Republiki Islamskiej - kobiety grają w pełnych dresach i w nakryciach głowy zakrywających całkowicie włosy.

Nie mogą grać z zakrytymi uszami czy szyją

Przedstawiciele FIFA tłumaczą, że ostrzegały drużynę, iż zgodnie z decyzją z marca 2010 zawodniczki mają prawo mieć na sobie nakrycie głowy, które zakrywa włosy, ale nie może ono sięgać poniżej uszu, ani przykrywać szyi: - Mimo zapewnień strony irańskiej o zrozumieniu naszych przepisów zawodniczki wyszły na boisko w pełnych hidżabach, całkowicie zakrywających ich głowy i szyje zawodniczek. W związku z czym mecz się nie odbył.

Zgodnie z zasadami, jakie będę obowiązywać na olimpiadzie w Londynie w 2012, "na strojach zawodników i przedstawicieli nie można promować żadnych politycznych, religijnych, komercyjnych czy osobistych treści, nie mogą też znajdować się na nich hasła w żadnym języku ani formie" - napisał "Guardian".

- Nasze stroje nie są ani politycznym, ani religijnym symbolem, nie robią też nikomu żadnej krzywdy - tłumaczy z kolei przewodnicząca irańskiej federacji piłki nożnej Farideh Shojaei.

"Grałyśmy już w tych strojach"

Już w zeszłym FIFA uznała, że stroje irańskiej drużyny kobiecej nie spełniają jej wymagań. - Jednak wprowadziliśmy odpowiednie zmiany i uzyskaliśmy akceptacje światowej federacji i jej przewodniczącego Seppa Blattera - tłumaczy Farideh Shojaei.

I dodaje: - Grałyśmy już w takich strojach mecz, więc wydawało się, że nic nie stoi na naszej drodze do Igrzysk. Obawiam się, że Iran nie ma już szans na zakwalifikowanie się do nich.

DOSTĘP PREMIUM