Rada Europy: Rasizm i nietolerancja wrastają w Europę

Rasizm zakorzenia się w Europie i jeżeli rządy nie podejmą odpowiednich działań - zadomowi się tutaj na stałe - ostrzega Europejska Komisja Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji przy Radzie Europy.
Nietolerancja i rasizm, które od zawsze były problemem Starego Kontynentu, coraz bardziej są widoczne w Europie. Przestrzega przed tym w swoim najnowszym raporcie Europejska Komisja Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI). Negatywne tendencje, zdaniem instytucji, pogłębiają się m.in. przez kryzys ekonomiczny. To on sprzyja ekstremistom i ich retoryce.

ECRI przeprowadziła badania w 47 krajach zrzeszonych w Radzie Europy. Rasizm w nich wyszedł spod strzech i trafił do tzw. mainstreamu i - jak podkreśla Komisja Przeciwko Rasizmowi - nawet czołowi politycy posługują się ksenofobicznym językiem, np. w kwestiach muzułmanów. - Dzisiaj rasizm i nietolerancja nie znajdują się tylko na marginesie społeczeństw - czytamy w raporcie ECRI. Dowodem na to, zdaniem instytucji, jest m.in. sukces wyborczy skrajnej prawicy w wielu krajach w 2010 roku. Komisja podkreśla, że "same środki prawne nie wydają się być wystarczające" w celu przeciwdziałania tendencjom dyskryminacyjnym.

Aby z nimi walczyć, ECRI apeluje do polityków o przestrzeganie zasad, "takich jak zachęcanie do przestrzegania kodeksów etyki parlamentarnej, niedopuszczających rasistowskiego dyskursu politycznego" oraz do dobrowolnego przestrzegania "dobrych praktyk" wśród partii politycznych.

Rządy natomiast powinny dać wyraźny sygnał, że zachowania ksenofobiczne nigdy już nie będą tolerowane. Konieczne jest także edukowanie grup narażonych na dyskryminację w kwestii ich praw, zapewnienie ofiarom skutecznej pomocy w dochodzeniu roszczeń, a także przeprowadzenie niezbędnych szkoleń dla funkcjonariuszy organów ścigania, sędziów i prokuratorów.

Ataki na wielokulturowość mogą prowadzić do podziału społeczeństwa - ostrzega Komisja w raporcie. Państwa powinny więc wprowadzić przepisy antydyskryminacyjne. Proponowane jest także ustanowienie niezależnego organu do zwalczania rasizmu i dyskryminacji ze względu na język, religię, pochodzenie narodowe lub etniczne.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (6)
Rada Europy: Rasizm i nietolerancja wrastają w Europę
Zaloguj się
 • 67martin

  Oceniono 2 razy 2

  No tak, ale gdzie leży przyczyna? Ja uważam, że przyczyną jest polityka bezgranicznego zaufania w prowadzeniu tanich sił roboczych z krajów muzułmańskich od początku lat 7o –tych w RFN i Francji. Wtedy patrzono tylko na potrzeby ekonomiczne kompletnie nie zdając sobie sprawę z odmienności kulturowej Turków w RFN i Marokańczyków, Algierczyków i Tunezyjczyków we Francji.
  Byli to potrzebni ale „podrzędni gastarbeiterzy” Ich wykluczenie i odmienność od kultury Europejskiej się stała w czasie kryzysu ekonomicznego ale i wykluczenia spolecznościowego prawdziwym problemem. Zajścia w biednych dzielnicach francuskich miast, terroryzm, który się wywodzi w dużym stopniu z „ Świata muzułmańskiego”, i izolacja społeczna tego środowiska prowadzi do braku zaufania i nawet podejrzliwość do muslimów. W nieco lepszej sytuacji… chociaż w mojej ocenie są „ Ludy Wschodu” Chińczycy, Wietnamczycy i Hinduiści. Ich wrodzona tolerancyjność i zdolność do dostosowania się do środowiska Europejskiego powoduje większą akceptacje tych grup etnicznych w Europie.
  Czy musimy szukać winny tylko u siebie? Gdzie jest granica szukania błędów o samych siebie i gdzie jest granica wymagania asymilacji i dostosowania się do naszych tradycji i kulturowych wartości. Czy tylko mi jesteśmy wynni? Tolerancja tak… głupota nie.

 • 67martin

  Oceniono 1 raz 1

  Cześć senwid ..... jestesz prawdopodobnie Litwinem. Ja jestem Czechiem i to z Zaolzia gdzie zyje tez mniejszość Polska. Mój dziadek był prawdziwym czeskim patriota (może niektórzy by go nazwali nacionalistą) Polacy go w roku 1938 wygnali z Orlove (z części nazywanej przez Polskę Zaolżie porzez polaków) Uciekł wtedy ratując życie do cioci w Ołomuńcu. Paradoksalnie do domu mógł wrócić po okupacji faszystowskich Niemiec w 1939. Szczerze nie nawiedził Polaków. Sąsiedzi dziadka byli Polakami, miałem zabronione się z nimi kumplować. I tak był jeden taki Lubomir (polak) z tej rodziny moim najlepszym kumplem. I na dodatek za żone sobie zabrałem polkę. Dziadek tego nie dożył i pewnie by się w grobie obrócił. Co przez to chciałem powiedzieć? Świadomość historyczna jest ważna, ale nie może zasłaniać współczesność. Wybaczajmy sobie nawzajem. To nie oznacza ze Polacy ale tak i inni „de facto” my wszyscy nie popełniliśmy błąd na w jakieś epoce historycznej. Ale nierozsądnym by było aby to przekreśliło naszą wzajemnie korzystną przyszłość.

 • druz_2

  0

  "Durniom" z Europejskiej Komisji... przypominam, że "trzon" rasistowskich zachowań, które zakorzeniły się w Europie wynika ze zdrowego odruchu jakim jest dbanie i ochrona własnej tożsamości narodowej ( i wszelkich jej składowych).
  Problem istnieje "od zawsze" a owa zła sytuacja ekonomiczna nie jest powodem tylko papierem lakmusowym tego zjawiska - więc proszę bez demagogii...
  Jeszcze nasi pradziadkowie i dziadkowie życiem płacili za prawo do odrębności i "wyjątkowości " zarówno kulturalnej jak i terytorialnej i nagle "banda kretynów" szczycąca się walką i zwycięstwem nad komunizmem - zafundowała europejczykom co ? - jak dla mnie " unijny kołchoz" - a teraz jest zszokowana, że mają miejsce retorsje społeczne.
  Rządom, które odważą się "podjąć odpowiednie kroki " przypominam , że ktoś je wybrał i niech w swym zwalczaniu "rasizmu" będą ostrożne by ich historia nie zmiotła - jak wielu przed nimi...
  Komisja daje jasny sygnał "mniejszością " - "Konieczne jest także edukowanie grup narażonych na dyskryminację w kwestii ich praw, zapewnienie ofiarom skutecznej pomocy w dochodzeniu roszczeń " - to jest właśnie rasizm ! - taki zapis czyni z nich święte krowy - jak biją kolorowego to rasizm , jak kolorowy bije to... jest to jego odreagowanie na ksenofobię otoczenia ... Amerykanie przerabiają to na co dzień.
  No i " kwiatuszek " na koniec - "Komisja podkreśla, że "same środki prawne nie wydają się być wystarczające" w celu przeciwdziałania tendencjom dyskryminacyjnym." - aż strach się domyślać co to są te " nie prawne " środki, które będą wystarczające...

  Fakty są takie - proste i jasne - "gościa obowiązują prawa domu " -szeroko rozumiane i ja sobie nie życzę by "sąsiad" - czytaj, jakaś Komisja - dyktował mi jak mam gościć kogokolwiek - mój dom i moje w nim obyczaje - szczególnie, że "gość " przed przybyciem powinien te prawa znać - i może właśnie Komisja powinna na tym skupić swoją działalność - rzetelnie informując chętnych o prawach rządzących konkretnym "domem" ?

 • 67martin

  0

  poprawka :-) jestem czech teraz zobaczyłem że poprawnie po polsku jest muzulmanin i nie muslim. Przepraszam
  Martin :-)

 • senwid

  0

  Mówicie o nieasymilowaniu się obcokrajowców, a co powiecie o Polakach nieasymilujących się ze społeczeństwem Litwy?

 • antyinteligent

  0

  Rasizm nie wychodzi z pod strzech.Rasizm to kreacja lewicowego antykomunizmu.Turniej chamów realizowany przez lewicową pseudo inteligencję w szkołach dla dzieci to początek rasizmu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX