Gwiazda Hollywood deportowana z Birmy

Władze Birmy deportowały aktorkę Michelle Yeoh. Rządzącej krajem juncie wojskowej nie podoba się to, że Yeoh w swoim najnowszym filmie gra rolę ikony birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi.
Michelle Yeoh wylądowała 22 czerwca w dawnej stolicy Birmy, Rangunie. Tego samego dnia została deportowana, ponieważ znajdowała się na czarnej liście - poinformował przedstawiciel władz.

Urzędnik, który zastrzegł sobie anonimowość, nie powiedział, dlaczego Yeoh umieszczono na czarnej liście. Także rzecznik Aung San Suu Kyi potwierdził deportowanie aktorki, ale nie podał żadnych szczegółów.

Film o tragicznej miłości

Na ekrany kin jeszcze w tym roku trafi najnowszy film Luca Bessona "The Lady", opowiadający o życiu Aung San Suu Kyi. Główną rolę gra w nim właśnie Yeoh.

Film opowiada historię miłości pomiędzy Suu Kyi i jej mężem, Brytyjczykiem Michaelem Arisem. W 1989 roku partia Suu Kyi wygrała wybory w Birmie, ale junta wojskowa nie uznała wyników i aresztowała Suu Kyi. Opozycjonistka kolejne 20 lat, z niewielkimi przerwami, spędziła w areszcie domowym.

W 1997 roku u Arisa zdiagnozowano raka. Junta odmawiała mu wizy, nie mógł więc odwiedzić żony. Ona zaś nie chciała opuścić kraju, ponieważ bała się, że wojskowi nie wpuszczą jej z powrotem. Aris zmarł w 1999 roku, nie zobaczywszy Suu Kyi.

Yeoh wyraziła nadzieję, że jej rola zwróci uwagę świata na dramatyczne losy birmańskiej opozycjonistki. Film był nakręcony w sąsiedniej Tajlandii, oraz Wielkiej Brytanii i Francji. Aktorka odwiedziła Suu Kyi w grudniu ubiegłego roku, by porozmawiać z nią o filmie.

66-letnia Suu Kyi została zwolniona z aresztu domowego pod koniec 2010 roku, po wyborach, które jej partia zbojkotowała, a w których jej samej zabroniono kandydować. Wybory były pierwszymi od 20 lat, a junta wojskowa przekazała po nich władzę cywilnemu rządowi. Krytycy twierdzą jednak, że niewiele się zmieniło, a nowy rząd jest fasadą dla rządów armii.

Od Miss Malezji do dziewczyny Bonda

Yeoh w wieku 21 lat została wybrana Miss Malezji. Na wyborach Miss Świata zwróciła uwagę producentów filmowych z Hong Kongu, później zaczęła występować w reklamach i azjatyckich filmach akcji.

Międzynarodową sławę zyskała w 1997 roku, po roli dziewczyny Bonda w filmie "Jutro nie umiera nigdy" u boku Pierce'a Brosnana. Aktorka wcieliła się w chińską agentkę Wai Lin. Do jej najbardziej znanych ról należy gejsza Mameha w "Wyznaniach gejszy" i wojowniczka Yu Shu Lien w filmie "Przyczajony tygrys, ukryty smok". Yeoh znana jest z samodzielnego wykonywania niebezpiecznych kaskaderskich popisów w swoich filmach.

Aktorka w przeszłości znalazła się na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata, tworzonej przez magazyn "People".

DOSTĘP PREMIUM