Odkryto nowy obraz da Vinciego. Obecny właściciel kupił go na... wyprzedaży

Odkryto, kim jest autor obrazu ?Zbawca świata?. To sam... Leonardo da Vinci. Wartość rynkowa malowidła, które sprzedano kiedyś na aukcji za 45 funtów, wzrosła automatycznie do rekordowych 120 mln funtów.
Obraz olejny "Zbawca świata" ("Salvator Mundi" lub "Saviour of the World") przedstawia Jezusa z globusem w lewej ręce i z prawą wzniesioną w geście błogosławieństwa. Wcześniej sądzono, że to praca jednego z uczniów Leonarda da Vinciego. Ostatnio jednak międzynarodowa grupa ekspertów ustalili, że autorem najprawdopodobniej jest sam mistrz - podaje brytyjski dziennik "Daily Mail".

"Największe odkrycie od dekad"

Na razie eksperci zostali poproszeni o zachowanie tajemnicy. Komentarza odmówili też przedstawiciele londyńskiej National Art Gallery, gdzie obraz ma niedługo zostać wystawiony. Rąbka tajemnicy uchylił jednak włoski specjalista od prac da Vinciego, prof. Pietro Marani, którego w zeszłym roku poproszono o ocenę autentyczności "Zbawcy świata".

- Dano nam dzień na wykonanie ekspertyzy i tyle wystarczyło - powiedział prof. Marani. - Od razu wiedzieliśmy, że mamy przed sobą obraz, który wyszedł spod pędzla da Vinciego. Dalsze badania i dokumentacja tylko to potwierdziły - dodał.

Osoby z otoczenia grupy ekspertów podkreślają, jak znaczące jest to odkrycie: - Na wolnym rynku obraz z łatwością uzyska cenę 120 mln funtów. Nic tej wagi nie pojawiło się od kilkudziesięciu lat.

Niedługo najpełniejsza wystawa dzieł mistrza

Z badań wynika, że u da Vinciego obraz zamówił w 1506 roku sam król Francji, Ludwik XII. Artysta z umowy wywiązał się siedem lat później. "Zbawca świata" później trafił w ręce angielskich królów, m.in. Karola I i jego następcy Karola II. Przez 400 lat był w Londynie, m.in. w kolekcji sir Francisa Cooka, aż w 1958 roku sprzedano go na aukcji za jedyne 45 funtów jako obraz jednego z uczniów renesansowego mistrza.

Obecnie obraz jest w posiadaniu nowojorskiej Robert Simon Fine Art, która nabyła go w 2004 roku na wyprzedaży. Właściciele galerii na razie również odmawiają komentarza.

"Zbawca świata" ma być jednym z najważniejszych elementów listopadowej wystawy w National Art Gallery, która będzie w całości poświęcona dziełom Leonarda da Vinciego. Ma to być najpełniejszy zbiór jego obrazów dotychczas.

DOSTĘP PREMIUM