Ogromne złoża rzadkich pierwiastków znalezione pod dnem morskim

Japońscy eksperci poinformowali o znalezieniu pod morskim dnem ogromnych złóż rzadkich i cennych minerałów. Ich wydobycie mogłoby całkowicie zmienić warunki na rynku tych minerałów, na którym dominują Chiny.
Japońscy geolodzy sądzą, że w nowoodkrytych złożach jest około sto miliardów ton rud rzadkich pierwiastków. To kilkaset razy więcej od dotychczasowych szacunków, dotyczących całego świata.

Wśród cennych pierwiastków, wykorzystywanych w najnowszych technologiach, jest metal o nazwie itr, a także wanad, miedź, nikiel, kobalt, cynk, molibden i mangan. Złoża znaleziono w kilkudziesięciu różnych miejscach na głębokościach od 3500 do 6000 metrów. Znajdują się one m.in. na wschód i zachód od Hawajów i na wschód od Tahiti na Polinezji Francuskiej.

Obecnie rynek rzadkich, cennych metali kontrolują w 97 procentach Chiny. Zdaniem japońskich naukowców, jeśli nowe złoża zaczną być eksploatowane, sytuacja ta może się całkowicie zmienić. Liczba międzynarodowych firm, ubiegających się o pozwolenie na wydobycie minerałów spod morskiego dna, gwałtownie rośnie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Ogromne złoża rzadkich pierwiastków znalezione pod dnem morskim
Zaloguj się
 • dongru

  0

  To, że odkryto to nie to samo, że się je będzie wydobywać.

 • q-ku

  0

  jednak Pan Bóg porządnie to urządził:-)
  Skończy się gaz - jest łupkowy, kończą się rzadkie metale w Tybecie - są pod woda

 • rbik53

  0

  ..... rzekłbym czincziki dostali cios prosto w jajka..... i dobrze, bo zaczęli się bezczelnie panoszyć na rynku....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX