Watykan ekskomunikował chińskiego biskupa. Powód? "Samozwańcze święcenia"

Wyświęcony bez zgody papieża w końcu czerwca biskup chiński ściągnął na siebie ekskomunikę. Poinformowało tym biuro prasowe Watykanu, podkreślając, że Benedykt XVI z głębokim smutkiem przyjął wiadomość o kolejnym przejawie nieposłuszeństwa ze strony tzw. Kościoła patriotycznego w Chinach Ludowych.
"Święcenia biskupie księdza Paolo Lei Shiyin są nielegalne i Stolica Apostolska nie uznaje go za ordynariusza diecezji Leshan" - stwierdzono w specjalnym komunikacie. Podkreśla się w nim, że "pozostają w mocy konsekwencje sankcji, jaką ściągnął on na siebie, naruszając normę kanonu 1382 Kodeksu Prawa Kanonicznego", czyli ekskomunika.

Watykańskie biuro prasowe przypomina, że święcenia biskupie bez mandatu papieża sprzeczne są z jego duchową rolą i szkodzą jedności Kościoła, a w przypadku Chin "prowadzą do podziałów i napięć" wśród tamtejszych katolików.

Jeśli chce się, aby Kościół w Chinach był katolicki, należy przestrzegać doktryny i dyscypliny kościelnej, czytamy w komunikacie. 48-letni samozwańczy biskup jest członkiem kierownictwa nadzorowanego przez władze tzw. Kościoła patriotycznego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Watykan ekskomunikował chińskiego biskupa. Powód? "Samozwańcze święcenia"
Zaloguj się
 • kochamrydzyka

  Oceniono 2 razy 2

  A co z ksiezamy w Polskim Narodowym Kosciele Katolickim, tez sa ekskomunikowani mimo ze pod papieza nie podlegaja?.
  Co mi sie w tm kosciele podoba, mimo ze do niego nie naleze, ze wierni spowiadaja sie z grzechow bezposrednio do Boga a nie do zboczencow krk.

 • przyganiacz

  Oceniono 1 raz 1

  Watykan ekskomunikował chińskiego biskupa. Powód? "Samozwańcze święcenia"

  Ekskomunika w XXI wieku??? Ale się gość wystraszył.
  Święcenia takie czy inne mają identyczny efekt. Żaden...
  To takie wyuczone gesty katolickiego odpowiednika szamana.

 • atleista

  0

  marudna.menda : Nie ekskomunikowali, bo za dużo niemieckich biskupów mu rękę podawało (a nawet nią hajlowało) i ciężko by to było wszystko pozamiatać. Więc zgodnie z polityką KK - jeśli problem jest zbyt duży, to najlepiej udawać, że problemu wcale nie ma.

 • atleista

  0

  Chiny od dawna borykają się z przestrzeganiem praw autorskich. U nich nawet biskup jest nie na licencji i bez homologacji Watykanu.

 • marudna.menda

  0

  Hitlera nie ekskomunikowali, no ale on nie byl biskupem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX