Aborcyjna wojna na Wyspach. Pomogą ujawnione właśnie statystyki?

- W jednym na sto przypadków aborcji w Wielkiej Brytanii dokonuje się ze względu na zdiagnozowanie u płodu np. zespołu Downa czy zagrożenia, że dziecko urodzi się z zajęczą wargą. Te ujawnione właśnie dane chcą wykorzystać przeciwnicy liberalnego prawa - czytamy w dzisiejszej ?Gazecie Wyborczej?.
Brytyjskie ministerstwo zdrowia opublikowało szczegółową statystykę dotyczącą aborcji z powodów medycznych. Z ujawnionych danych wynika, że między 2002 a 2010 r. w Anglii i Walii miały miejsce 17 983 aborcje z powodu ryzyka, iż dziecko urodzi się z poważnymi wadami (2290 w samym tylko ubiegłym roku). W 40 przypadkach powodem było ryzyko wystąpienia zajęczej wargi czy też rozszczepienia podniebienia. Kolejnych 27 aborcji dokonano z powodu zagrożenia, że dzieci urodzą się bez jednego oka, ucha czy z krzywą szyją.

Jednak najczęstszym powodem tego rodzaju aborcji było zdiagnozowanie u płodu zespołu Downa (482 w 2010 r.) i zespołu Edwardsa (164), zespół wad wrodzonych, dzieci z tą chorobą najczęściej umierają w wieku niemowlęcym, a w następnej kolejności rozszczepienia kręgosłupa (128) i zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego (181).

Choć takie kontrowersyjne aborcje to ledwie nieco ponad 1 proc. wszystkich dokonywanych co roku w Anglii i Walii, o przedstawienie tych statystyk ponad sześć lat walczyła organizacja ProLife Alliance, powołując się na brytyjskie prawo dostępu do informacji. Ministerstwo zataiło je w 2003 r. na skutek antyaborcyjnej kampanii anglikańskiej pastor Joanny Jepson.

Jepson sama urodziła się ze zniekształconą szczęką i zanim chirurg plastyczny skorygował jej wadę w późnym dzieciństwie, była przedmiotem drwin ze strony rówieśników (mówi o sobie ironicznie, iż wyglądała jak wiewiórka). W dodatku jej brat cierpi na zespół Downa. Wszystko to sprawiło, że misją pastor stała się walka z prawem do aborcji.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Aborcyjna wojna na Wyspach. Pomogą ujawnione właśnie statystyki?
Zaloguj się
 • wazps

  Oceniono 2 razy 2

  Ja nie chce miec chorego dziecka a oddawanie zywych dzieci (zwlaszcza chorych) pod opieke roznych instytucji uwazam za szczyt podlosci i brak wrazliwosci,aborcja w naszym kraju jest jedynym sensownym wyjsciem.

 • kapitan_siekacz

  Oceniono 3 razy 1

  kretkris. Jak nie rozumiesz artykułu to nie komentuj. Poza tym zgłoś się do mnie, nieszczęsny produkcie eksperymentów kulturowych, przysponsoruję ci eutanazję.

 • tomitoms

  0

  krtetkis ziółka a uspokojenie nerwów

 • kenzoo3

  Oceniono 2 razy -2

  www.stopaborcji.pl w Polsce !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX