"Nie uważam się za bohatera. Uważam, że zachowuję się przyzwoicie. I tyle"

Andrzej Poczobut przyznaje, że nie czuje się bohaterem walki o wolność słowa. - Ciąży mi to, że nazywają mnie bohaterem - powiedział dziennikarz w Poranku Radia TOK FM. Jak mówił kryzys gospodarczy zniszczył resztki poparcia dla Aleksandra Łukaszenki. - On rządzi, bo ludzie się go boją. Nie wątpią, że gdyby doszło do przesilenia, to wydałby rozkaz - strzelać. I Białoruś spłynęłaby krwią.
Korespondent "Gazety Wyborczej" spędził pierwszą - od 6 kwietnia - noc poza aresztem. Sąd w Grodnie skazał go wczoraj na 3 lata więzienia, ale w zawieszeniu na 2. W Polsce była to wczoraj jedna z najważniejszych informacji. W Grodnie przed budynkiem sadu na decyzję w sprawie Poczobuta czekało kilkadziesiąt osób.- Nie uważam się za bohatera. Uważam że przyzwoicie się zachowuję. I tyle. Mnie ciąży, że nazywają mnie bohaterem - mówił w Poranku Radia TOK FM. I powtórzył, że po procesie nie ma zamiaru rezygnować z głoszenia swoich poglądów. Nie wyjedzie też z Białorusi. - Ich najbardziej by satysfakcjonowało, gdybym wyjechał. Jestem bardzo mocno osadzony, tu gdzie się urodziłem. Czuję bardzo silny związek z Grodnem i Białorusią - podkreślał Poczobut w rozmowie z Janem Wróblem.

Władza Łukaszenki opiera się na strachu

Zdaniem dziennikarza kryzys gospodarczy zniszczył resztki poparcia dla prezydenta Aleksandra Łukaszenki. - Będąc w więzieniu odczuwałem, że popularność Łukaszenki nawet wśród strażników więziennych jest mniejsza. Bo nagle białoruska stabilność runęła - powiedział.

Według Andrzeja Poczobuta reżim utrzymuje się przy władzy, bo ludzie się boją. - Ulica już dawno nie sympatyzuje z Łukaszenką. Ludzie wiedzą, że gdyby doszło do przesilenia, to wydałby rozkaz - strzelać. I Białoruś spłynęłaby krwią. Reżim trzyma się na strachu, na działalności służb specjalnych i na tym, że za głoszenie własnych poglądów można trafić do więzienia - uważa korespondent "GW".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
"Nie uważam się za bohatera. Uważam, że zachowuję się przyzwoicie. I tyle"
Zaloguj się
 • refleksyjny

  Oceniono 6 razy 6

  GW miała nadzięję na wyrok bez zawieszenia. Dopiero tłukliuby wierszówki.

 • westlondon

  Oceniono 5 razy 5

  Przez przypadek przyznal, ze na Bialorusi byla stabilnosc?
  Szybko to zmienic!!!

 • podpol

  Oceniono 4 razy 4

  Ciekawa rzecz z tym Łukaszenką. Opozycjoniści go zwalczają a naród w wyborach go jednak wybiera.Główny problem moim zdaniem polega na tym ze Łukaszenka nie chce rozpieprzyć majątku narodowego tak jak to zrobiono w Polsce. Rekiny już czychaja na prywatyzację za bezcen,prezesi, lekarze, adwokaci i inne wolne zawody na krociowe pensje a naród do śmietników. A może tego właśnie ludzie nie chcą, wiedzą bowiem jak jest za miedzą i dlatego popierają Łukaszenkę, który gwarantuje im może niezbyt wysokie płace ale nie system gdzie płaci się robotnikowi jak z łaski albo wcale sie nie płaci po kilka miesięcy..

 • cookies9

  Oceniono 4 razy 4

  "zachowuję się przyzwoicie" - pięknie i prosto.Szkoda,że naszym dziennikarzom brakuje
  przyzwoitości...

 • westlondon

  Oceniono 3 razy 3

  ogladaliscie to?Jak dla mnie, to calkiem sporo wyjasnia
  www.youtube.com/watch?v=zsRuLCWa7R4

 • bijelodugme

  Oceniono 3 razy 3

  @jbest

  Nie mogą przypomnieć ile ten dzieciak dostał w Polsce za napis "J***ć rząd". Bo przecież na Białorusi jak się skazuje z paragrafu obraza najświętszego władcy to jest totalitaryzm, jak w Polsce z tego paragrafu się skazuje, to jest wszystko ok... Jakoś nie czytałem artykułów o bohaterskim uczniu technikum... A dostał 10 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata za napis obrażający rząd...

 • biorytmix

  Oceniono 3 razy 3

  Ma rację. Dopiero w Polsce każdy, kto zachowuje się przyzwoicie, jest bohaterem. Praktycznie takich nie ma.

 • wiszowaty

  Oceniono 2 razy 2

  ratlerek.hitlerek@ a kim jest ten Pucybut?

  twoje zwoje tego nie wyłapią

 • competent

  Oceniono 2 razy 2

  Idiot hunter.
  Nie musisz sie zastanawiac.Ty wiesz od razu...
  Idioci tak maja...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX