Nigel Farage łaje premiera kraju prezydencji. Deja vu?

Popiera pan zniszczenie demokracji krajowej - mówił dziś do Donalda Tuska brytyjski europoseł Nigel Farage, porównując Unię Europejską do Związku Radzieckiego. Niemal to samo mówił pół roku temu do węgierskiego premiera Viktora Orbana, podczas obejmowania przez Węgry prezydencji UE.
Podczas debaty w Parlamencie Europejskim po przejęciu prezydencji przez Polskę padło wiele gorzkich i krytycznych słów pod adresem premiera Tuska. Jednym z najszerzej komentowanych jest przemówienie kontrowersyjnego europosła Nigela Farage'a z Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP).

Farage do Tuska: Na jakiej planecie pan żyje?

- Po wysłuchaniu pana przemówienia dziś rano muszę się spytać: na jakiej planecie pan żyje? Dlaczego Pan udaje, że wszystko idzie dobrze? Europa jest w głębokim kryzysie strukturalnym. Grecja, Portugalia i Irlandia nie przeżyją w strefie euro. Dania zerwała umowę z Schengen i dobrze. (...) Ludzie mówią, że chcę współpracy europejskiej, ale nie chcą tej Europy, rządzonej przez niewybieralnych biurorkatów, jak pan Barosso - mówił Farage.- Mówi pan, ze Unia jest fantastyczna, popiera pan zniszczenie demokracji krajowej. (...) Mówi pan: my wiele lat byliśmy niesuwerenni, pod okupacją sowiecką, dla nas europejska integracja nie jest zagrożeniem niezależności (...). Co też pan mówi? Że to (UE - red.) nie jest tak złe jak ZSRR? Czy to naprawdę jest wystarczająco dobre dla waszego społeczeństwa? - atakował Tuska europoseł.

- Opisuje pan problemy Grecji jako trywialne. Przykro mi, ale setki tysięcy ludzi są na ulicach Grecji i walczy o odzyskanie demokracji. Pan i pan Buzek mówicie o Solidarności (...), a teraz oddajecie suwerenność Polski nieudanej Unii Europejskiej - dodał.

Jak Farage przywitał Orbana

- Zauważyłem u pana dumę z faktu, że Węgry były pierwszym krajem, który przeciwstawił się Związkowi Radzieckiemu. Więc 20 lat po tym jak odzyskaliście możliwość demokratycznego rządzenia swoim krajem, jesteście częścią nowej unii politycznej, która coraz bardziej przypomina Związek Radziecki. Pozna pan tu wielu komunistów (...) łącznie z szefem komisji, starym Barroso. Zobaczy pan gospodarkę centralnie planowaną w pełnym rozkwicie i pragnienie narzucenia unii politycznej narodom Europy bez ich zgody - mówił 6 miesięcy temu Farage, przy wtórze śmiechu europosłów i samego Barosso.- Niech się pan obudzi panie Orban! Niech pan zobaczy jak chcieli pana sterroryzować dziś rano! Chcą panu mówić, jak ma pan rządzić własnym krajem. Niech im pan powie gdzie mają się wynosić i kolejny raz walczy o demokrację! - apelował.

Najwyżej punktowany komentarz pod klipem z przemówieniem Farage'a w serwisie YouTube brzmi: "Nie mogę się doczekać kiedy Nigel opier***li Donalda. To już za pół roku :)" (pisownia oryginalna - red.).

Kim jest Nigel Farage?

Farage z polityką związany jest od ponad 20 lat. Z Partii Konserwatywnej odszedł w 1992 roku, po tym, jak rząd Johna Majora podpisał Traktat z Maastricht. Rok później pomagał zakładać Partię Niepodległości Zjednoczonego Królestwa. Głównym celem tej partii jest wyprowadzenie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Farage jest obecnie przewodniczącym partii. W europarlamencie zasiada od 1999 roku. Łącznie jego partia ma obecnie 13 eurodeputowanych.

Polityk już w przeszłości zwracał na siebie uwagę mediów. Jednym z jego ulubionych chwytów retorycznych jest porównywanie Unii Europejskiej do Związku Radzieckiego. Urzędnikom UE zarzuca, że nie mają legitymizacji do pełnienia urzędu. W 2010 roku wywołał burzę: - Ma pan charyzmę ofiary losu i wygląd urzędniczyny z banku - powiedział wówczas do przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuy. Za to przemówienie został zbesztany przez Jerzego Buzka.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (30)
Nigel Farage łaje premiera kraju prezydencji. Deja vu?
Zaloguj się
 • nika1310

  Oceniono 4 razy 4

  łaje?? zawsze myślałam, że mówi się łaja. Co to za artykuł, co za gramatyka, tona literówek, poziom dziennikarstwa w Polsce schodzi na psy

 • adalbert.13

  Oceniono 4 razy 4

  @druz_2; może i tak być jak twierdzisz, ale ksenofob ze mnie wyłazi jak słyszę ciągłe połajanki
  kluskowatych buców. Tyle naszego, żeśmy im trochę ten paskudny genotyp poprawili ;o/
  A że są skuteczniejsi? Widocznie nic trudnego patrząc na siupryzy naszych wybrańców.

 • adalbert.13

  Oceniono 10 razy 4

  niech ten fragles przeprosi za kawał historii współczesnej jaki zawdzięczamy postawie
  jego ojczyzny, wielka mi monarchia której korono warta tyle ile złota splądrowano innym +
  obszczany Kraków

 • marika-live

  Oceniono 8 razy 4

  Zapewne temu Panu Unia się nie podoba, ale już kasa jaką dostaje jak najbardziej:)

 • guru133

  Oceniono 3 razy 3

  Nie wiem czy mam się cieszyć, czy martwić że Wielka Brytania dochowała sie wlasnego PiS-u.

 • druz_2

  Oceniono 3 razy 3

  marika- live :

  P.S.
  Gdzie dopatrzyłaś się sympatii do PiS ze strony blachovskiego pozostanie już chyba twoją tajemnicą ... :0)
  Pozdrawiam :0)

 • druz_2

  Oceniono 5 razy 3

  neumarkt :

  Brawo - a teraz bądź łaskaw wyjaśnić jeszcze jak to wszystko o czym napisałeś ( z autopsji) ma się do Farage;a i jego "faszyzmu", ponieważ nijak nie mogę w jego wypowiedziach doszukać się choćby namiastki planów tego co byłeś uprzejmy opisać.
  Natomiast poczynania parlamentu UE powoli "zalatują " - jak to byłeś uprzejmy ujać - "rozgrzewką"...

 • blachovsky

  Oceniono 5 razy 3

  Brawo Nigel ! Długo długo zanim Grecja zbankrutowała ten facet jako jeden z nielicznych mówił otwarcie o tym co się dzieje pod dywanem UE i nikt go nie chciał słuchać.Teraz kiedy widać jak bardzo miał racje próbuje się z niego robić wariata .To są metody czysto komunistyczne zamykać usta niewygodnym poprzez dorobienie szajby.Tylko patrzeć jak ludzi za poglądy zaczną zamykać w więzieniach.

  @marika-live euro kmiocie! Wielka Brytania jest płatnikiem netto w UE im pośrednio zawdzięczasz pełną michę dzięki dotacjom więc zostaw w spokoju pieniądze tego Pana.To typowo bolszewickie zachowanie wyjątkowe zainteresowanie cudzymi pieniędzmi w dodatku pieniędzmi dobroczyńcy w tym wypadku.

 • druz_2

  Oceniono 7 razy 3

  neumarkt:

  Ten facet to żaden rasista, o faszyzmie niestety mało wiesz( porównanie Farage'a do faszysty jest najlepszym tego dowodem)- Adolf Hitler był narodowym socjalistą - różnica dla zorientowanych jest tak oczywista, że pozostaje tylko spuścić zasłonę milczenia nad twoim wpisem...
  Trzeba było uważnie słuchać relacji z dzisiejszego posiedzenia - takich "rasistów i ksenofobów" było więcej.

  marika-live:

  Kasę dostaje za prezentowanie poglądów tych, którzy go tam oddelegowali, a nie za hymny pochwalne na cześć UE.
  Proponuje prześledzić historię jego wystąpień na temat przyszłości Grecji z przed ok roku i później a szczególnie polecam reakcje "sali" z panem Barosso na czele, gdy Farage "wieszczył przyszłe jeszcze wówczas wypadki w Grecji - no i jak oni dzisiaj wyglądają - ci prześmiewcy ? - tak, że - proponuję ostrożniej z ocenami taki "reliktów przeszłości"...

  adalbert.13

  Nie musi za nic przepraszać- nie taka jest jego rola w PE...
  Poza tym jest kontynuatorem polityki Brytyjskiej opartej na zdrowej zasadzie, iż :
  "Brytania nie ma stałych przyjaciół, Brytania ma stałe interesy ".
  Jak widać Brytyjczycy mają się całkiem, całkiem i nikomu to nie przeszkadza zabiegać o ich poparcie.
  Tacy jak Farage są "kubłem zimnej wody" na gorące głowy entuzjastów, którzy w imię ideałów ( a te jak wiadomo są nieosiągalne) gotowi są na każdą bzdurę i utopię, czując się bezkarnymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX