Libijscy rebelianci coraz bliżej Trypolisu. Stolica przygotowuje się do obrony

Libijscy rebelianci odnotowują kolejne sukcesy w walkach z siłami Muammara Kaddafiego i są coraz bliżej stolicy kraju - donosi agencja AFP.
Podczas dwudniowej ofensywy wspierane przez lotnictwo NATO siły rebelianckie zajęły osady na południe od Trypolisu, przesuwają się także dalej na wschód. Wśród terenów zajętych przez opozycjonistów jest między innymi strategiczne dla sił Kaddafiego miasto Garjan w górach Nafusa. Według niektórych źródeł, ofensywa rebeliantów jest ściśle koordynowana z działaniami NATO.

Korespondent AFP donosi, że cały czas dochodzi do ostrej wymiany ognia między oddziałami libijskiego dyktatora a rebeliantami. NATO informuje o siedmiu ważnych celach wojskowych, zaatakowanych przez siły opozycyjne. Na wschód od miasta Braga zniszczonych zostało w tym między innymi osiem pojazdów opancerzonych.

Dowództwo sił rebelianckich w Bengazi poinformowało, że w ciężkich walkach zginęło co najmniej 10 bojowników, a prawie 60 zostało rannych. W starciach śmierć poniosło także 10 wojskowych z sił Kaddafiego.

Szykują się do obrony stolicy

Tymczasem, zwolennicy Muammara Kaddafiego przygotowują się do obrony Trypolisu. Przedstawiciel libijskiego rządu Mussa Ibrahim poinformował, że mieszkańcom libijskiej stolicy rozdano ponad milion karabinów. W poniedziałek libijski rząd poinformował, że prowadzi poza krajem rozmowy z opozycją o zakończeniu konfliktu - między innymi we Włoszech, Egipcie i Norwegii.

Coraz więcej krajów uznaje jednak za prawowity rząd libijski gabinet sformowany przez opozycję z siedzibą w Bengazi. Dziś szef polskiej dyplomacji poinformował, że polski ambasador rozpoczął urzędowanie właśnie w tym mieście. W marcu placówka w Trypolisie została zamknięta ze względów bezpieczeństwa.

DOSTĘP PREMIUM