Niemiecki Kościół chce się rozliczyć z pedofilii

Niemiecki Kościół katolicki wpuści niezależnych ekspertów do swoich archiwów, by zbadali wszystkie przypadki pedofilii wśród księży. I to począwszy od 1945 roku - pisze ?Gazeta Wyborcza?.
Według tygodnika "Der Spiegel" decyzja o otwarciu kościelnych archiwów zapadła podczas posiedzenia konferencji episkopatu 20 czerwca, ale do tej pory trzymano ją w tajemnicy. W żadnym innym kraju świata hierarchowie Kościoła oskarżanego o tolerowanie i tuszowanie pedofilii nie posunęli się tak daleko. W Irlandii, gdzie dwa lata temu opublikowano wstrząsający raport o wykorzystywaniu seksualnym tysięcy dzieci przez duchownych, pracujący na zlecenie rządu badacze mieli dostęp jedynie do akt diecezji Dublina.

Niemiecki episkopat sam przekazał dochodzenie naukowcom z renomowanego Instytutu Badań Kryminologicznych w Hanowerze. Będą mieli dostęp do akt wszystkich księży podejrzanych o pedofilię we wszystkich 27 niemieckich diecezjach.

Niemieccy biskupi zgodzili się na rozliczenia niespełna półtora roku po wybuchu w ich kraju pedofilskiego skandalu. W styczniu zeszłego roku rektor jednej z jezuickich szkół średnich w Berlinie oświadczył, że jego poprzednicy ukrywali "systematyczne iregularne" wykorzystywanie seksualne uczniów przez zakonników.

Do procederu dochodziło wprawdzie w latach 70. i80. XX w., ale samo ogłoszenie tego wywołało lawinę, bo z całego kraju zaczęły napływać sygnały o duchownych, którzy dopuścili się pedofilii. Przez rok na uruchomioną przez Kościół specjalną infolinię zgłosiło się ok. 500 osób, które w minionym półwieczu padły ofiarami księży. Większość to byli wychowankowie kościelnych internatów, np. benedyktyńskiego gimnazjum w Ettal, gdzie ofiarą kilkunastu zakonników padło ok. 80 dzieci. Do pedofilii dochodziło także w prowadzonych przez duchownych domach opieki.

Nie wiadomo, kiedy specjaliści zakończą prace. W Irlandii raport o pedofilii w Kościele powstawał aż dziewięć lat.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Niemiecki Kościół chce się rozliczyć z pedofilii
Zaloguj się
 • uszatek_1

  Oceniono 1 raz 1

  Najwyższy czas na rachunek sumienia kościoła katolickiego w Polsce. Lepiej zacząć robić to teraz,bo później będzie znacznie gorzej ....... i przestać UZURPOWAĆ sobie, (k.k.) , prawa do wyłączności w sprawach moralności ,mądrości i uczciwości, z których to CNÓT wszyscy powinni brać przykład.......????

 • limanowa2009

  0

  Drodzy pasterze polskich owieczek, proszę weźcie przykład z kolegów z zachodu.

 • gru67

  0

  Kościół czysty jak łza. ... Ale gdzie on jest? W Niemczech nie ma go, w USA skandal pedofilski goni skandal. A może to polski Kościół?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX