Armor Holding dawał łapówki, żeby zbroić ONZ

Koncern zbrojeniowy Armor Holding Inc., producent m.in. kamizelek kuloodpornych, zapłaci 16 mln kary za łapówki, które przekazał pracownikom ONZ, by uzyskać informacje o kontraktach - ogłosił amerykański Departament Sprawiedliwości.
- W latach 2001 -2006 Armor Holding przekazał łącznie prawie ćwierć miliona pośrednikom i agentom związanym z ONZ, którzy zapewnili mu informacje o kontraktach na wyposażenie dla misji sił pokojowych oraz płacił prowizje, dzięki którym otrzymywał zlecenia od zagranicznych rządów - ogłosił w środę amerykański Departament Sprawiedliwości.

Pracownicy ONZ sami wpisywali kwoty

Pracownicy ONZ w zamian za nielegalne wparcie mieli podawać koncernowi szczegóły ofert składanych przez innych producentów stających do przetargów. W innych wypadkach Armor miał dostarczać oferty z pustymi polami określającymi wycenę, tak że pośrednicy mogli je wypełniać, gdy zostaną przedstawione już oferty konkurentów - dowiedział się Washington Post. Dzięki zapewnionym w ten sposób zleceniom Armor Holding miał zarobić ponad 7 milionów dolarów.

AH nie przyznał się do winy, ale uznał ugodę

Armor Holding został też oskarżony o fałszowanie stanu swoich kont bankowych i pominięcie w swoich rozliczeniach prawie 4,5 miliona dolarów, które firma zapłaciła agentom i pośrednikom, za pomoc w uzyskiwaniu kontraktów od zagranicznych rządów. Amor nie przyznał się do winy, ale przystał na ugodę, w ramach której zapłaci 16 milionów kar.

- Wybierając najlepsze kamizelki kuloodporne dla sił pokojowych nie można kierować się tym, która firma dała większą łapówkę - powiedział Robert Khuzami, dyrektor wykonawczy międzynarodowego koncerny zbrojeniowego i lotniczego SEA, który w 2007 roku przejął Armor Holding.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM