"Jest tragicznie. Będzie jeszcze gorzej". Miliony ludzi zagrożone głodem

Będzie jeszcze gorzej - alarmuje ONZ. Miliony mieszkańców wschodniej Afryki cierpią z powodu suszy. Głodem zagrożonych jest nawet 10 milionów osób. - Niestety, w najbliższym czasie nie spodziewamy się opadów - mówi przedstawiciel organizacji.
Nawet 10 milionów mieszkańców wschodniej Afryki zagrożonych jest głodem. Mieszkańcy Somalii, Kenii i Etiopii uciekają przed klęską. - Ludzi opuszczających swoje domy w poszukiwaniu ratunku może być coraz więcej - mówi przedstawiciel organizacji UNICEF Anthony Lake, który odwiedził dystrykt Turkana w Kenii. - Najbliższe pół roku to będzie wyjątkowo trudny czas. Robimy co możemy, by pomagać, ale jest bardzo źle - dodaje.

Liczba niedożywionych podwoiła się

W regionie Turkana w ciągu niecałego roku liczba niedożywionych osób wzrosła ponad dwukrotnie - z 15 proc. w 2010 do 37 obecnie. Liczba niedożywionych dzieci podwoiła się. - Wiele niedożywionych dzieci do nas trafia, są słabe, wycieńczone. Ale i tak mają dużo szczęścia, że udało im się w ogóle to dotrzeć. One dostana pomoc - mówi pielęgniarka ze szpitala w Tucanie.

- Wszystkie zwierzęta zginęły. Jestem już stara, nie mam jak dostać się do miasta, nie mogę znaleźć pracy. Po prostu siedzę i czekam - mówi 70-letnia Loruman Lobuin.

Zachód pomaga

Zachodnie kraje Afryki pomagają. Pieniądze spływają także od organizacji pozarządowych i prywatnych darczyńców. - Jednak to wciąż za mało - mówi Anthony Lake z UNICEF-u. Jak ogłosiła organizacja, na pomoc kobietom i dzieciom w ciągu najbliższych trzech miesięcy potrzeba około 31 mln dolarów.

Wielka Brytania obiecała, że pilnie przekaże krajom walczących z suszą 59 milionów euro. - Sytuacja jest coraz gorsza. W Somalii jest po prostu tragiczna - powiedział Andrew Mitchell, przedstawiciel brytyjskiego rządu. Zaapelował, by nie skupiać się tylko na pomocy uchodźcom, ale także ratować tych, którzy pozostają w Somalii.

DOSTĘP PREMIUM