Białoruś. Wykonano karę śmierci przez strzał w tył głowy

Na Białorusi wykonano karę śmierci na dwóch mężczyznach skazanych za potrójne morderstwo. Taką informację podaje gazeta "Wieczernij Grodno". 29 i 28-latek zostali zgładzeni strzałami w tył głowy.
Białoruś jest jedynym krajem Europy, w którym stosuje się i wykonuje karę śmierci. Wyrok zapadł w październiku ubiegłego roku. Dwaj młodzi ludzie zostali skazani za zamordowanie dwóch kobiet i mężczyzny.

Zabójstwa dokonano w 2009 roku, "ze szczególnym okrucieństwem". Po wyroku skazani złożyli prośbę do prezydenta Aleksandra Łukaszenki o akt łaski, ale otrzymali odmowę. Nie podano, gdzie wykonano karę śmierci na mężczyznach.

Ostatnio karę śmierci wykonano na Białorusi w marcu 2010. W ponad 20 letniej historii tego państwa stracono w ten sposób kilkaset osób. Wyroki śmierci na Białorusi utrzymane zostały w kodeksie karnym na mocy ogólnonarodowego referendum, które przeprowadzono w 1996 roku. Według oficjalnych wyników podawanych przez władze w Mińsku ponad 80 procent obywateli opowiedziało się za pozostawieniem najwyższego wymiaru kary.

Międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka twierdzą, że wyroki wykonywane są w tajemnicy przed rodzinami skazanych, którym nie wskazuje się również miejsca pochówku straconych. W 2009 i 2010 roku na Białorusi prowadzona była kampania na rzecz zniesienia kary śmierci. Również Rada Europy zażądała od Mińska wprowadzenia memorandum na jej orzekanie i wykonywanie. Od grudnia 2010 roku, po ochłodzeniu się kontaktów Mińska z krajami Unii Europejskiej rozmowy na ten temat zostały zamrożone.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny