Polskie studentki niewpuszczone do USA. Poddano je więziennej procedurze

Dwie polskie studentki nie zostały wpuszczone do USA, bo urzędnicy na lotnisku Newark uznali, że przyjechały do pracy. Co więcej, przewieziono je do ośrodka dla deportowanych i podano więziennej procedurze. - Dostały drelichy i musiały się rozebrać do naga - informuje TVP 2.
Nadia Paszkowska i Paula Bąkowska przyjechały jak co roku na wakacje do rodziny w USA. Jednak tym razem tamtejsi urzędnicy uznali, że przyjechały w celach zarobkowych. - Urzędnicy oskarżyli na, że na pewno pojechałam tam do pracy w celach zarobkowych i nie ma możliwości że byłam tam w celach turystycznych - opowiada Nadia Paszkowska.

Poniżająca deportacja

Po pięciogodzinnym przesłuchaniu na lotnisku dziewczyny musiały bez czytania podpisać dokumenty świadczące o tym, że przyjechały tu pracować. Dopiero wtedy pozwolono im zadzwonić do bliskich. - Przez całą noc nie dostałam żadnej wiadomości, dopiero o 4 rano córka zadzwoniła do mnie zapłakana - opowiada mama Pauli, Katarzyna Bąkowska.

Polki przewieziono do ośrodka dla deportowanych Elizabeth. Dziewczyny musiały się rozebrać do naga i trafiły do celi. - Dostałyśmy stroje więzienne, łącznie z bielizną z butami bez sznurówek dresy, dokładnie kazano nam się wykapać pod zimnym prysznicem - opowiada Nadia Paszkowska .

Konsulat nic nie może zrobić

Polki nie wjechały na teren USA, dlatego w takich przypadkach polski konsulat niewiele może zrobić. - W takich wypadkach możemy przede wszystkim zawiadomić rodzinę, zarówno tę w USA jak i w Polsce, żeby się nie martwili, żeby się nie denerwowali, żeby wiedzieli co się dzieje. Nic więcej nie możemy zrobić - mówi TVP 2 Ewa Junczyk-Ziomecka, konsul generalny RP w Nowym Jorku.

Tylko w tym roku z lotnisk Nowego Jorku deportowano 160 Polaków. Według ostatnich danych MSZ w 2009 roku do Polski musiało wrócić 1300 naszych obywateli.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Polskie studentki niewpuszczone do USA. Poddano je więziennej procedurze
Zaloguj się
 • chri-s48

  Oceniono 13 razy 11

  Kochana Ameryka,trzeba im bardziej w d..... wchodzić.

 • j666

  Oceniono 10 razy 8

  WIZY dla Amerykanów !! Cofnie się kilku z Okęcia, to nabiorą respektu !!

 • wodnik55

  Oceniono 9 razy 7

  skoro nie wjechały na teren USA to co były poddawane procedurom w strefie gdzie nie obowiązuje żadne prawo co to za pieprzenie głupot, MSZ ma obowiązek opieki prawnej nad swoimi obywatelami.
  Nie są w kraju, nie są w USA to gdzie są? w niby przestrzeni bez ochrony?

 • duokwak

  Oceniono 8 razy 6

  Patrzcie,patrzcie,a smaciarewica i fołtygę to nie wyrzucili,chociaż sporo zielonych uciułali u polskiej Polonii.

 • qwert-4

  Oceniono 5 razy 5

  Konsulat w NY od momentu nominacji p. Junczyk przez l.kaczynskiego na konsula generalnego pracuje najgorzej od 10 lat.
  Prosta sprawa zalatwiana dawniej w 10 min, teraz jest zalatwiana 1godzine i 10 min ,
  a na opieke prawna nie ma co liczyc , komu sluzy ten konsulat , bo nie Polakom ,
  sprawa powinien zajac sie MSZ.
  To przestroga dla innych
  kaczka , jak twoi przyjaciele traktuja Polakow i wtyki twojego brata

 • zenonczyk

  Oceniono 6 razy 4

  Czy urzędnicy na amerykańskim lotnisku posiadają inne dane niż konsul w Polsce , który wydaje wizy? A może wjazd do USA zależy także od nastroju czy humoru tamtejszych urzędników?

 • fiut-filut

  Oceniono 4 razy 4

  @j666

  Jak bym to gdzies juz slyszal! To tak przypadkiem, czy to powinowadztwo duchowe z pewna polska partia, ktorej nazwy przez skromnosc nie wymienie? Kartofel i burak Pana wylazi!

 • j4s4

  Oceniono 8 razy 4

  Zawsze uważałem że USA nie mają nic wspólnego z demokracją! Na dzieńdobry odmawiają prawa do zamieszkania i pracy oraz traktują wszystkich jak przestepców niegodnych przekroczyć ich granice! I my z takimi podpisaliśmy porozumienie o współpracy służb śmiesznych i teraz mamy kłopot bo słuzby śmieszne USA urządziły sobie w RP salon tortur dla tych, których zgodnie z zasadami demokracji uznaję się za niewinnych do ogłoszenia wyroku przez sąd! Teraz my musimy świecić oczami za demokratów zza wielkiej wody!

 • guru133

  Oceniono 7 razy 3

  Transoceaniczna przyjaźń made in USA? I co na to włazidupcy jankesów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX