"Dla Grecji lepiej byłoby ogłosić bankructwo i wyjść ze strefy euro"

Zdaniem politologa Klausa Bachmanna wynegocjowany wczoraj pakiet pomocy dla Grecji nie rozwiąże problemów tego kraju. - Z punktu widzenia Grecji lepiej byłoby ogłosić bankructwo i wystąpić ze strefy euro. Ale dla wszystkich pozostałych byłoby to najgorsze rozwiązanie. Nie wiem jak kraj, który będzie musiał tak koszmarnie oszczędzać, ma się rozwijać i uniknąć ruchów populistycznych i gigantycznego bezrobocia - zastanawiał się w Komentarzach Radia TOK FM.
Do Grecji trafi 109 mld euro z publicznej kasy oraz pomoc od sektora prywatnego, która ma wynieść 50 mld euro.

Podjęte wczoraj decyzje bardzo chwalił w TOK FM min. Jacek Rostowski. Według szefa resortu finansów "problem grecki został rozwiązany".

Zupełnie inaczej decyzję o pomocy dla Greków ocenia Klaus Bachmann. Według politologa "mamy rozwiązanie, które oddala wielki problem, ale nie jest trwałym rozwiązaniem dla Grecji". - Z punktu widzenia Grecji lepiej byłoby ogłosić bankructwo i wystąpić ze strefy euro. Ale dla wszystkich pozostałych byłoby to najgorsze rozwiązanie. Jest więc kompromis i wszyscy mogą zachować twarz - mówił w Komentarzach Radia TOK FM.

- Nie wiem jak kraj, który przez najbliższe kilkanaście lat tak koszmarnie będzie oszczędzać ma się rozwijać. I jak unikać ruchów populistycznych i gigantycznego bezrobocia - zastanawiał się Bachmann.

"Można ukarać Greków jak przestępcę, ale..."

Na udział banków w pakiecie pomocowym dla Grecji mocno naciskali Niemcy, Finowie i Holendrzy. Według spekulacji mediów pomysł udało się zrealizować dzięki zdecydowanej postawie kanclerz Angeli Merkel.

Ale zdaniem Klausa Bachmanna nie poprawi to sytuacji jej rządu. - To pewnie kolejny gwóźdź do trumny tej koalicji, która ma przeciwko sobie znaczną część mediów - uważa politolog. Jak dodał "greckie problemy" mogą być kolejnym argumentem dla przeciwników koalicji CDU-FDP, żeby pokazać, że "rząd nie rządzi, tylko reaguje na kolejne problemy i przewleka rozwiązania". - Jakkolwiek dziwnie nie brzmiałoby to po polsku - przeciwnicy zarzucają Angeli Merkel, że nie jest mężem stanu. Tylko zarządcą, który łata kolejne dziury - podsumował gość TOK FM.

Grecki pożar zduszony Ale nie ugaszony>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (3)
"Dla Grecji lepiej byłoby ogłosić bankructwo i wyjść ze strefy euro"
Zaloguj się
 • wtoku.pl

  Oceniono 1 raz 1

  Niemiecka prasa donosi również, że emerytowani profesorzy złożyli skargę w Federalnym Trybunale Konstytucyjnym przeciwko wspieraniu Greków przez NRF. Polecam artykuł „Angriff der Anti-Euro-Senioren” na Spiegel.de. Na razie toczy się dyskusja, kto jest odpowiedzialny za skargę, czy Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe, czy inny sąd europejski. Zanim sądy rozstrzygną, kto jest odpowiedzialny, politycy udzielą pomoc Grecji zamiast opuścić unię walutową. Niech Austria, Finlandia, Holandia i Niemcy stworzą nową walutę a pozostałe nie konkurencyjne kraje jak Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy i może też Francja zatrzymają Euro. Albo Niemcy podwyższą wynagrodzenia i nie sprzedadzą swoje produkty, przez co wzrośnie u nich bezrobocie, albo reszta krajów strefy Euro zostanie nie konkurencyjna. Bez inflacji w Niemczech niekonkurencyjne kraje UE nie są w stanie sprzedawać swoje produkty na rynku europejskim. Odrobienie lekcji w Grecji potrwa co najmniej 5 lat. Przecież nie ma w Grecji ewidencji gruntów, a ludzie otrzymują 18 wynagrodzeń miesięcznych za pracę i premię za mycie rąk, obsługiwanie kopiarki i punktualność. Księża otrzymują za każdą mszę bonus, stróż nocny zarabia ok 290 tyś zł na rok. Politycy odchodzący z parlamentu na emeryturę otrzymują do 1 mil. zł. Jak ten kraj ma być konkurencyjny?

 • passtorian

  0

  Gosc ma zupelna racje. Zamiast wpieprzac Grecje/Grekow w niecne machloje prowadzone z ostoi kapitalizmu prowadzace do ogolnego zubozenia narodu i utraty narodowych skarbow na korzysc obcokrajowcow (uwaga - rozwoj wypadkow w Polsce!) najlepsze wyjscie dla Grecji byloby wieksze zaangazowanie z krajami z poza tego ukladu. Chiny stanowia w tej chwili motor napedzajacy ten swiat, Rosja ma wielkie bogactwa mineralne, Brazylia jest niewatpliwie godna uwagi, niezalezne jeszcze Indie... Mowiac szczerze, kulejacy zachod nie jest juz zbyt atrakcyjna alternatywa. Grecy - rzad grecki robi niefortunny krok i zaprzepaszcza prawdziwa szanse dla dobra wlasnych obywateli. A Polska... bedzie podobna historia jak w obiegu znajda sie Euro zamiast zlotowek.

 • tegepe

  Oceniono 2 razy 0

  Pan Bachmann powinien powrócić do Niemiec, albo przynajmniej poczytać niemiecką prasę, która popiera podjęte działania UE i rządu niemieckiego. Widocznie za bardzo oderwał się od spraw swego kraju, głosząc w Polsce swoje absolutnie nie przystające do oficjalnych w swoim kraju poglądy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX