Zamachy w Norwegii: mordercy grozi maksymalnie 21 lat więzienia. ''Za mało dla zimnego drania''

Anders Behring Breivik, który spowodował śmierć ponad 90 osób, może zostać skazany maksymalnie na 21 lat więzienia. W norweskim systemie karnym nie funkcjonuje kara dożywocia. ?To za mało dla zimnego drania? - skomentował na Twitterze szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.
Norweska policja potwierdziła, że 32-letni Breivik, który zastrzelił 84 osoby na wyspie Utoya, stoi też za zamachem bombowym w centrum Oslo. Mężczyzna został wczoraj pojmany i jest obecnie przesłuchiwany przez policję. Przed sądem ma stanąć za trzy dni. Śledczy zamierzają postawić mu zarzut działalności terrorystycznej.

Breivik od dawna sympatyzował ze skrajną prawicą, ma antyislamskie poglądy i jest chrześcijańskim fundamentalistą.

Policja twierdzi, że zamach nie jest powiązany z międzynarodowym terroryzmem. Wielu świadków strzelaniny na wyspie Utoya twierdzi, że Breivik nie działał sam. Policja obecnie poszukuje jego wspólnika.

Wyjdzie za 14 lat czy będzie siedział do śmierci?

Brievikowi za popełnione z zimną krwią wielokrotne morderstwo grozi zaledwie 21 lat więzienia.

- Wszyscy ludzie w Norwegii mówią, że ten mężczyzna dostanie najcięższy wyrok, jaki możemy wydać, czyli 21 lat więzienia - mówi norweski dziennikarz Hallzard Sandberg - To oznacza, że wyjdzie po 16 latach. Może nawet wyjść po 14 latach. Potem będzie wolnym człowiekiem. A zabił tyle osób. Nie mamy prawa, które mogłoby ukarać za to, co zrobił - dodaje.

Jest jednak pewna furtka w prawie, która może umożliwić skazanie Breivika na dożywocie. Według norweskiego prawa jeśli osadzony jest niebezpieczny dla społeczeństwa, sędzia po zakończeniu odsiadki może przedłużyć mu karę więzienia o kolejne 5 lat. Dodatkowe pięcioletnie wyroki można dodawać bez ograniczeń, więc więzień może de facto siedzieć w więzieniu do swojej śmierci.

Sikorski: "To za mało"

Szef polskiego MSZ ostro skomentował maksymalną karę przewidzianą dla norweskiego terrorysty. "21 lat - ponoć maximum w Norwegii - to za mało dla zimnego drania. On sam wykonał egzekucję. Czy nie powinniśmy mu sprawiedliwie odpłacić?" - napisał na swoim koncie na Twitterze.

Słowa Sikorskiego skrytykowała Halina Bortnowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Nie można zbrodni zastępować nienawiścią, a w konsekwencji zbrodnią. To nie przynosi efektów - mówiła.

Więzienia w Norwegii - nacisk na szacunek i prawa człowieka

W Norwegii nie funkcjonuje kara dożywocia. Kara śmierci została zniesiona na początku XX wieku. Głównym celem systemu karnego jest resocjalizacja. Norwegowie uważają, że pobyt w represyjnym więzieniu nie daje efektów, a humanitarne traktowanie więźniów pomaga im zintegrować się ze społeczeństwem.

Norweskie więzienia mają jak najbardziej przypominać zewnętrzny świat. Wiele zakładów ma charakter półotwarty. Cele nie mają krat, a na każde 10-12 cel przypada wspólna kuchnia i pokój wypoczynkowy. Strażnicy nie noszą broni, wielu z nich to kobiety, co wpływa na obniżenie agresji wśród osadzonych.

Statystyki potwierdzają, że norweski system działa. Skala recydywy jest bardzo mała - w ciągu dwóch lat po wyjściu z więzienia zaledwie 20 proc. więźniów trafia tam z powrotem. W Wielkiej Brytanii i USA jest to odpowiednio 50 proc. i 60 proc.

W Norwegii jest także jeden z najniższych na świecie odsetków przestępczości. W więzieniu siedzi zaledwie 69 na 100 tys. osób. Dla porównania - w USA w więzieniu przebywa 753 osób na 100 tys.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
Zamachy w Norwegii: mordercy grozi maksymalnie 21 lat więzienia. ''Za mało dla zimnego drania''
Zaloguj się
 • paw73

  Oceniono 7 razy 5

  Norwegia ultra-prawicowiec morduje rodaków !
  Polska ma mnóstwo szaleńców, hodowanych w nienawiści do ludzi o innych poglądach niż ich.
  Prawicowe organizacje partyjne i para partyjne, UPR-WiP=Wolność i Praworządność, ONR, Młodzież Wszechpolska , PIS , cześć PO, hołduje nienawiści wobec wszystkiego co nie prawicowe i nie narodowe, budując nienawiść wśród swych członków wobec innych ludzi.
  Rzecznik rządu PO PSL i poseł na sejm z partii PO Paweł Graś, 14.11.2010 w radu Zet -7 dzień tygodnia - bronił ludzi wrzeszczących nienawiść do innych 11.112010"Żydzi do piec kolorowi do gazu polska dla polaków" mówiąc o prawie do wypowiedzi.
  Poseł na sejm Paweł Gowin publicznie wypowiadając słowa " Platforma ostania nadzieja białego człowieka" jest to podprogowe podżeganie do nienawiści rasowej.
  PiS i jego drużyny jeżdżące z pielgrzymkami do szmalcownika Kobylańskiego, ściganego za zbrodnie przeciwko ludzkości, a ukrywającego się w Urugwaju.
  Radio siejące nienawiść, mające wsparcie całej antysemickiej prawicy, polityków PiS i 50% polityków PO, to dlatego dochodzi do tragedii.
  Już był jeden mord polityczny w Łodzi, gdzie na skutek ciągłej nawalanki Polsko- polskiej zginął pracownik biura PiS-u. Mordu dokonał działacz Częstochowskiej Platformy Obywatelskiej Ryszard C.
  WYROK DOŻYWOCIA CZY 25-21 LAT, NIE ZWRÓCI ŻYCIA NIEWINNYM OFIAROM.
  ROZWAGA POLITYKÓW, KTÓRZY SIEJĄ NIENAWIŚĆ WŚRÓD SPOŁECZEŃSTWA, DAJE SZANSĘ ŻE NIE POWTÓRZĄ SIĘ TAKIE MORDY.
  SŁABSZE JEDNOSTKI DOKONUJĄ AKTÓW TERRORU, MYŚLĄC ŻE ROBIĄ DOBRZE DLA KRAJU I PRZYWÓDCÓW PARTII Z ,KTÓRYMI SIĘ IDENTYFIKUJĄ!

 • kawiarniany.filozof

  Oceniono 4 razy 4

  Bez przesady z tym krajem policyjnym; alkohol jest mocno reglamentowany we wszystkich krajach skandynawskich, bo tam też mają ciężko z alkoholizmem. Za to są tam standardy działania administracji publicznej, których nie dogonimy przez 100 lat.

 • tornson

  Oceniono 3 razy 3

  Sikorski, były terrorysta działający w Afganistanie, niech lepiej nie zabiera głosu w tych sprawach. Ciekawe ile on powinien dostać za swoją bandycką działalność w latach 80ych.

 • piesnabies

  Oceniono 3 razy 3

  No, oczywiście polskie media wypowiadają się o tej tragedii w zupełnie innym tonie niż skandynawskie, skupiając się na tym, żeby drań dostał za swoje. A że nie dostanie, to należy głosić porażkę nordyckiego systemu resocjalizacji i przyznawania łagodnych kar, a nawet całego systemu prawnego, który - jak przecież widać - doprowadził cały kraj do chaosu. -.- I gdyby nie to, że rzecz się stała w Norwegii, a nie w naszym kraju, mielibyśmy już walkę zwolenników kary śmierci z godzącymi się z obowiązującym prawem penitencjarnym. :|
  A w Skandynawii panuje przede wszystkim spokojny smutek, wiele lokalnych oddziałów socjaldemokracji i innych instytucji organizuje "drzwi otwarte". I nikt w dyskusji publicznej nie porusza mogących wywołać konflikt kwestii. Nie wyobrażam sobie, aby w Norwegii mogły z ust jakiegoś polityka paść takie słowa jak Sikorskiego, wszyscy wypowiadają się w wyjątkowo łagodnym tonie.
  Nie ma też powszechnego oburzenia niskimi wyrokami, ponieważ Norwegowie zdają sobie sprawę z tego, że ich system jest wyjątkowo skuteczny, recydywa wyjątkowo rzadka, a korzyści dla państwa znacznie. Zresztą, jaka to by była zemsta, wydłużać czyjś pobyt w tak komfortowym miejscu jakim są norweskie więzienia, a postulat obniżenia komfortu więźniów...nie zostałby przyjęty w tym kraju... Zresztą...jestem zdania, że nawet polski więzień nie cierpi za bardzo, przyzwyczaiwszy się do panujących warunków. A nie jest to dla niego trudne, bo zwykle na wolności zbytkiem się nie otaczał. A kara śmierci jest jeszcze znaczniejszym ukróceniem cierpień. Czy więc mamy wrócić do tortur? Może lepiej bierzmy przykład z Norwegii.
  PS Pan Hallvard Sandberg (nie Hallzard) to...mało wpływowy freelancer, więc powoływanie się na niego nie świadczy o rzetelności.

 • cacum

  Oceniono 2 razy 2

  Sikorski jako minister MSZ za taką wypowiedź powinien z hukiem wylecieć z roboty.

 • tadeusz_mazowsze

  Oceniono 4 razy 2

  Zamachy w Norwegii, są pokłosiem budowy wrogości prawicowego ekstremizmu, wobec ludzi o lewicowych i liberalnych poglądach.
  Ekstremizm bierze się ze strachu, podsycany przez otoczenie daje taki efekt.
  USA i zamachy na kliniki aborcyjne , tamtejszych zwolenników naszego Marka Jurka,
  pseudo księdza Tadeusza Rydzyka w turbo odmianie.
  Polskie media podsycają nienawiść, na antenach zapraszając do debaty, tylko polityków wrogich wobec siebie( lejących nienawiść z ust) aby zwiększy słupki oglądalności czy słuchalności.
  Zastanówmy się sami , dokąd zmierzamy dając się manipulować, media podają nam tylko papkę w postaci dwóch rozwrzeszczawszy partii PO i PiS-u, które nie maja żadnych rozwiązań na bolączki obywateli.

 • play100cen

  Oceniono 2 razy 2

  Wypowiedz Sikorskiego godna najbardziej wytrawnego dyplomaty. Metternich Europy Wschodniej!

 • killkamill

  Oceniono 1 raz 1

  Polska, z najgorszym systemem wymiaru sprawiedliwości, praktycznie bez systemu resocjalizacji, z największą liczbą więźniów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców (jeśli nie liczyć USA), absolutnie NIE powinna wypowiadać się w sprawie wymiaru sprawiedliwości w Norwegii. Przytoczone wyżej liczby świadczą o tym najlepiej. Nawet jeśli oprócz działalności państwa na tak dobre wyniki wpływa również kultura oraz warunki ekonomiczne (zamożny kraj o niskim indeksie Gini).

 • uzdek98

  Oceniono 1 raz 1

  oj radziu nie nadymaj sie tak, bo znowu spodenki beda do prania... pamietasz jak ostatnio sie skonczylo, kiedy na rydzola sie zasadziles...watykan cie olal a cala bielizna przez tydzien byla nie do uzycia wsrod ludzi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX