Raport Millera. Ekspert: Komisja pracowała w warunkach niesłychanego nacisku

- Komisja pracowała w warunkach niesłychanego nacisku na terminowość. Gdyby miała jeszcze pół roku - rok, wyniki byłyby znacznie bogatsze - mówił w TOK FM prof. Marek Żylicz, ekspert prawa lotniczego, członek komisji Jerzego Millera. - Raczej nie poznamy tego, co się działo na pokładzie samolotu - dodał.
Prof. Marek Żylicz mówił w Poranku Radia TOK FM o niebywałej presji, której poddana była komisja badająca okoliczności wypadku prezydenckiego samolotu. - Mówi się, że to nacisk opinii publicznej. To nie publiczność! To politycy i media naciskali na komisję, która pracowała w warunkach niesłychanego nacisku na terminowość. Zrobiła i tak to, co jest jej podstawowym zadaniem: ustalenie i uporządkowanie wiedzy na temat okoliczności przyczyn wypadku. Ale gdyby miała jeszcze pół roku czy rok, to wyniki badań i wnioski mające na celu zapobieżenie przyszłym wypadkom byłyby znacznie bogatsze - stwierdził w rozmowie z Janem Wróblem.

Całej prawdy o Smoleńsku nie poznamy

Prowadzący zapytał, czy możliwe jest odkrycie całej prawdy o katastrofie. - Raczej nie poznamy tego, co się działo na pokładzie samolotu. To może mieć jakieś znaczenie. Pozostała prawdę chyba poznajemy - mówił prof. Żylicz. - Co prawda nie z raportu MAK. Ale dzięki temu, że spokojnie rozmawiamy z Rosjanami i otrzymujemy od nich coraz więcej materiałów. Przyjęliśmy zasadę, że lepiej mieć prawdę niż wojnę bez prawdy i awanturować się (ze stroną rosyjską - red.) Dostaniemy chyba wszystko, co jest potrzebne do wyjaśnienia okoliczności i przyczyn wypadku - dodał.

Mamy pełen dostęp do dowodów

Jan Wróbel pytał swojego gościa, dlaczego jest tak przekonany co do zasadności oparcia współpracy z Rosją na konwencji chicagowskiej, a nie na porozumieniu o państwowych samolotach z 1993 roku.

- W tym porozumieniu nie było żadnych ustalonych procedur ani uprawnień poza dostępem do jawnych dokumentów. A potrzebne są też: dostęp do świadków, udział w badaniach etc. Aneks 13 konwencji chicagowskiej tymczasem ustala procedury w sposób dokładny i daje Polsce pełen dostęp do wszystkich dowodów i informacji - przekonywał ekspert.

- Mamy podstawy rościć sobie prawo do dokumentów i je otrzymujemy. Tak samo jak czarne skrzynki - dodał prof. Żylicz.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Raport Millera. Ekspert: Komisja pracowała w warunkach niesłychanego nacisku
Zaloguj się
 • eszp

  Oceniono 6 razy 4

  PiS świadomie i z premedytacją ponaglał Komisję, bo wychodził z założenia, że przez pośpiech Raport bedzie miał błędy. "Co nagle to po diable"...Zobaczymy po 10-tej.
  Dlatego niebywałe naciski i presja na Komisję miała służyć zdeprecjonowaniu jej pracy.
  piSowi warto przypominać, że na pokładzie samolotu, oprócz ich funkcjonariuszy partyjnych - byli NIEWINNI LUDZIE. Zginęli tak samo, jak ci, którzxy ponoszą winę.

 • swawolny_dyzio

  Oceniono 7 razy 3

  Kaczyńskiemu zależało na jak największym biciu piany żeby odsunąć od siebie wszelkie podejrzenia. A ujawnienie ostatniej rozmowy braci przez telefon satelitarny (czego Kaczyński najbardziej się boi) mogło by rzucić nowe światło na wątek zwlekania z decyzją o odejściu na zapasowe lotnisko!

 • marias100

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Redaktorze Wróbel!
  Na Pana, to zawsze można liczyć. Zamienił Pan stękającą p. Kim /yyy/, na jeszcze bardziej stękającego /yyyyyyyyyyyyyyyyyy, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, zzzzzzzzzzzzzz/ p. Michalskiego !!!!!!!
  Zastanawiam się, czy Pan ma jakikolwiek wpływ na zapraszanych gości, czy specjalnie nam- słuchaczom robi Pan na złość. Pozdrawiam. Ps. Dziękuję za udział w programie Pani Agnieszki Romaszewskiej-Guzy w środę.

 • uchachany

  Oceniono 2 razy 2

  @hunter1111

  Odnieśmy się więc do wypowiedzi Żylicza:

  "- Mamy podstawy rościć sobie prawo do dokumentów i je otrzymujemy. Tak samo jak czarne skrzynki - dodał prof. Żylicz."

  To bardzo tajemnicze... "... je OTRZYMUJEMY" Cóż może oznaczać użycie tu czasu teraźniejszego...'?

  Raport już gotowy, a dokumenty i czarne skrzynki dopiero "otrzymujemy"...?

  To na jakiej podstawie ten raport?

  Zapewne na podstawie tego, co otrzymaliśmy (czas przeszły) do tej pory. Ale jakoś nie słyszałem, by były to czarne skrzynki. Poza tym, jeśli ciągle otrzymujemy obecnie dokumenty i czarne skrzynki, to znaczy, że jeszcze ich nie otrzymaliśmy, bo właśnie lecą z Moskwy...

  To nie lepiej poczekać z tym raportem, jak już dolecą i nasi specjaliści je zbadają...?

 • otoosh

  Oceniono 6 razy 2

  A dla pisiorów jak zwykle najważniejsza jest ... правда ... Jak to u bolszewików...

 • hunter1111

  Oceniono 4 razy 2

  kierowca.car 7 minut temu 0 + - zgłoś do moderacji
  Żylicz - "salonowiec" i dyżurny ekspert" Gazety Wyborczej i PO.
  ===========
  odnies sie do jego wypowiedzi na ile cie stac a nie pluj na czlowieka

  kurna pisowcom w krew weszlo plucie jezeli ktokolwiek mowi cos przeciw pis

 • anders76

  Oceniono 4 razy 2

  Nic chyba nie stoi na przeszkodzie co by ta komisja dzialala dalej ?

 • arche556

  Oceniono 3 razy 1

  kierowca.car godzinę temu Oceniono 3 razy -3 + - zgłoś do moderacji .Żylicz - "salonowiec" i dyżurny ekspert" Gazety Wyborczej i PO.
  Dla Ciebie i ciemnych PISiakow i tak najważniejszym i najlepszym ekspertem od katastrof lotniczych jest Maciarkiewicz i sam prezesunio.
  .

 • lukasiklukasik

  Oceniono 3 razy 1

  Nie lepiej by inaczej tytuł zredagować.

  Czy Autor nie wie, jakie konteksty budzą 'naciski'. W lidzie dopiero jest wyjaśnione, że chodzi o czas. Nieświadomie działacie jako agenci wpływu Macierewicza?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX