Wybory 2011. SLD spycha kobiety z "jedynek"

Listy wyborcze SLD bardzo źle wyglądają, jeśli chodzi o miejsca kobiet - zwraca uwagę "Gazeta Wyborcza". Na 41 list pierwsze miejsca dostały zaledwie 4 (niecałe 10 proc.!): Katarzyna Piekarska, wiceszefowa SLD, Stanisława Prządka, Anna Bańkowska (b. prezes ZUS) i Iwona Piątek (z Partii Kobiet). I to wszystko.
Sojusz broni się, że na drugim miejscu kobiet jest już o wiele więcej, bo niemal 50 proc. - To porażka lewicowej filozofii równych szans dla kobiet - żalą się kobiety, które na listach SLD wylądowały niżej, co oznacza, że praktycznie są bez szans na mandat. Prognozowane kilkunastoprocentowe poparcie dla SLD w wyborach oznacza, że tzw. biorące będą przede wszystkim pierwsze miejsca.

Przypomnijmy: w tych wyborach pierwszy raz będzie obowiązywać tzw. ustawa kwotowa - na listach musi być co najmniej 35 proc. kobiet. Ale przepadła tzw. zasada suwaka, według której na trzech pierwszych miejscach listy musiałaby być co najmniej jedna kandydatka, a w pierwszej piątce - co najmniej dwie. I dlatego kobietom

wciąż tak trudno dostać najwyższe miejsca - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Więcej w "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (7)
Wybory 2011. SLD spycha kobiety z "jedynek"
Zaloguj się
 • anna12-3

  Oceniono 9 razy 7

  Tylko wtedy,gdy zrobi się porównania wszystkich list partii biorących udział w wyborach,można mówić czy w SLD jest gorzej czy lepiej. Ustalono pewne zasady udziału kobiet na listach,ale nie wiemy jak jest gdzieś indziej. Z artykułu nie wynika,czy w SLD zastosowano się do ustawy czy nie. Ponieważ artykuł ukazał się w Gazecie Wyborcze,zwalczającej SLD-nie można go uznać za obiektywny. Gazeta z wielkim upodobaniem obrzuca SLD błotem,jako dowód niech posłuży "afera" z kolczykiem za 400 zł. w Krakowie. 8 artykułów zawierających w tytule "kolczyk",a 9 bez tego słowa,ale dotyczący tej "afery". Natomiast dziwna cisza zalega o wałbrzyskiej aferze Platformy na 500.000 zł.,o której trzęsą się wszystkie media. Już tylko to świadczy o "wiarygodności" tego szmatławca.

 • paw73

  Oceniono 8 razy 4

  PO ma w Płocku na jedynce, Julie Piterę,które od czterech lat jest posłanką z tego miasta, nawet nie ma swego biura w tym mieście.
  Posłanka PO Julia Pitera, zaprasza swych płockich wyborców do Warszawy . Pani posłanka PO Pitera, ostani raz

 • paw73

  Oceniono 2 razy 2

  re marika-live
  Julia Pitera, jak wiemy z życiorysu nie jest Płocczanką tylko Warszawianka.
  Pitera pierwszy raz była w tym mieście była, 3 miesiące przed wyborami .
  Julia Pitera, do dziś nie wyjaśniła swych afer z mieszkaniami w Warszawie., bardzo tanio wykupionymi od miasta.
  Stał ochrona aferzysty Lorka, jak poniżej, który zawsze działa przy jej kampaniach, gdzie dzieją się różne dziwne rzeczy z finansowaniem tej pani.

 • paw73

  Oceniono 2 razy 2

  re marika-live
  SLD złożyło projekt ma dostosować do standardów Rady Europy "działalność takich nadawców społecznych jak Radio Maryja"POSŁOM PLATFORMY ZAKAZANO PODPISYWNIA SIĘ POD USTAWĄ- WIELKA HIPOKRYZJA TUSKA I JEGO PO!!!
  PO Z PiS TWÓRCY CBA , TUSK Z KACZYŃSKIM OJCAMI MARIUSZA KAMIŃSKIEGO Z CBA.
  Ustawę o CBA uchwalono dnia 12 maja 2006, na posiedzeniu nr 17 Sejmu V kadencji, przyjęto w głosowaniu całość projektu ustawy. 354 posłów było za PiS +PO+ Samoobrona+LPR , PRZECIW WSZYSCY OBECNI POSŁOWIE SLD 43, PSL 20 wstrzymało się
  PO i PiS w służbie kościołowi , robią wszystko na polecanie kleru!
  PO= PiS obydwie partie są rasistowskie, ale kobiety sprowadzaj do funkcji inkubatora!
  PO I PiS ZA CAŁKOWITYM ZAKAZEM IN VITRO!
  PO I PiS PRZECIW KARCIE PRAW PODSTAWOWYCH!
  PO I PiS PRZECIW USTAWIE O ZWIĄZKACH PARTNERSKICH!
  PO I PiS ZA CAŁKOWITYM ZAKAZEM BADAŃ PRENATALNYCH !
  PO I PiS ZA OGRANICZENIEM ZAKAZEM SPRZEDAŻY ŚRODKÓW ANTYKONCEPCYJNYCH!
  PO I PiS ZA CAŁKOWITYM ZAKAZEM ABORCJI( posłowi PO i PiS-u- każą rodzić dzieci 12latkom z gwałtów lub czynów kazirodczych)
  Tusk o karcie praw podstawowych
  www.youtube.com/watch?v=x7bEu4DkIuU&feature=related
  Pijany POciąg Platformy! PO JECHALA NA KONWENCJĘ 11.06.2011
  www.fakt.pl/Pijany-POciag-Platformy-,galeria-artykulu,106172,1.html
  Szczecin radny PO zdejmuje symbole religijne !
  www.youtube.com/watch?v=aNhVFWCdX2w
  Obietnice PO z 2007 roku!
  1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy
  2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty
  3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic
  4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ
  5. Uprościmy podatki – wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych
  6. Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012
  7. Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku i Afganistanie
  8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce
  9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet
  10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.
  Przez cztery lata Ministerstwo Środowiska zapłaci za wynajem ośmiu luksusowych mercedesów klasy E ponad 1,7 mln złotych. To prawie pół miliona więcej niż ich rynkowa wartość w przypadku zakupu. Specyfikacja przetargu rozpisana była tak, aby faworyzować markę mercedes. Do przetargu stanęła tylko jedna firma, właśnie mercedes . Oczywiście przetarg wygrała. MINISTER ŚRODOWISKA ANDRZEJ KRASZEWSKI CZŁOWIEK TUSKA!
  Ustalono nowy program pomocy dla Grecji, 109 miliardów euro.
  Oczywiście premier Tusk, nie został zaproszony na to spotkanie mimo że Polska przewodniczy Unii Europejskiej.
  Minister Finansów kraju , który przewodniczy Unii Europejskie nie jest wpuszczany na salony, gdzie są podejmowane najważniejsze decyzje co do przyszłości Unii i kraju członkowskiego min. Grecji.
  Niestety teraz pokazali nam ,kto włada w Unii , gdzie wielcy mają naszego premiera Tuska i nasz rząd.
  Polski rząd w sprawach najważniejszych kwestii dla Unii Europejskie , nie liczy się, Donald Tusk i Jan Vincent Rostowski, są facetami do wspólnych zdjęć ale nie wszystkich.
  Polska nie jest brana pod uwagę, przy tak ważnych sprawach nawet jako kraj przewodniczący Unii Europejskiej.

 • anna12-3

  Oceniono 1 raz 1

  re marika live-zanim zarzucisz komuś kłamstwo,to się zastanów. Ja napisałam o nowej aferze Platformy w Wałbrzychu tej,w której przekręcono 500.000 zł. O tej aferze dzisiaj rozpisują sie wszystkie media,wszystkie oprócz Gazety. Co do koalicji SLD- PiS to pisząc o niej ,masz już objawy schizofremii,którą chyba trzeba leczyć. Zdrowemu na umyśle człowiekowi nawet nie przyjdzie do głowy,że SLD zbierając mozolnie podpisy pod wnioskiem o Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego , z drugiej strony układa się na przyszłą koalicję. Jeszcze jedno-ostatnie sondaże dają Twojej Platformie ok.30%,czyli pozostałe 70% Polaków jest na podobnej, co ja płaszczyżnie. Ja czuję się bardzo dobrze z większością Polaków,a to Ty i inni Tobie podobni stanowią mniejszość. Kiedy to zrozumiesz i przestaniesz ubliżać większości Polaków? Zrozum jedno-Platforma znalazła się na równi pochyłej i stacza się coraz bardziej. Jeszcze kilka podobnych jak w Wałbrzychu afer i ten teflon,którym była pokryta przez 4-lata już okaże się zużyty.

 • marika-live

  Oceniono 7 razy -5

  @anna12-3
  Poza tym kłamiesz też niezgorzej niż wasi przyszli koalicjanci. Wystarczy wygooglować, co GW pisała o wałbrzychu. Naprawdę po co tak łgac??? Wy tak jak PiS, kiedy krytykują naszych to gazeta jest zła, służalcza itd, kiedy krytykują PO to jest ok, zaczyna się naród i dziennikarze budzić, wraca wolność słowa. Jesteście jak beton, poczytaj dziewucho co znaczy pluralizm w mediach.

 • marika-live

  Oceniono 7 razy -5

  Całe SLD i Grześ... usta pełne frazesów o parytetach, o równouprawnieniach a czyny co innego. Zresztą SLD pokazała ile warte są ich obietnice dot. kobiet. Dwukrotnie rządzili i nawet parytetów nie ustanowili, zrobiła to dopiero PO.
  @anna12-3
  Widać, że koalicja z PiS jest coraz bliższa, wy już nawet stosujecie argumenty PiS-u, jak coś jest wam niewygodne, to od razu wyzywac i zmniejszać wiarygodność. Jeżeli chodzi o mentalność jesteś z PiS na tej samej płaszczyźnie.
  @paw73
  Tak, nejlepiej szukać drzazgi w oku innych a belki w swoim nie dostrzegać. Wytykasz Piterze ile czasu nie była z Płocku, natomiast zajmij się Kalitą, który z Krakowem nie ma nic wspólnego i Miller z Gdynią, a startują z 1 miejsc (nie mówiąc, że żadnych biur tam nie mieli nigdy i nie mają). To jest dopiero żenujące.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX