Knebel i przeprosiny. Środa i Łysiak o wolności słowa [PRZEGLĄD FELIETONÓW]

- Ja przecież nie mówiłam o faktach, tylko wyrażałam swoją opinię. Jak mogę za to przepraszać? - pisze Magdalena Środa, której sąd nakazał przeprosić za obraźliwe słowa wobec TVP. Na łamach "Uważam Rze" Waldemar Łysiak pisze o "sądowym kneblu dla mówiących bez ogródek prawdę". Czyżby po raz pierwszy publicyści się zgodzili?
Prof. Magdalena Środa została skazana za wypowiedziany na antenie Radia TOK FM w 2007 r. komentarz: "Mamy w tej chwili 'Misję Specjalną', która jest po prostu, jak to się mówi, przepraszam że użyję takiego potocznego, absolutnie bez żadnej odpowiedzialności, słowa - ubeckim programem". Sąd domaga się, by prof. Środa w Radiu TOK FM przeprosiła Telewizję Polską za wypowiedź niezgodną z faktami. - Ale ja przecież nie mówiłam o faktach, tylko wyrażałam swoja opinię. Jak mogę za to przepraszać? - pyta etyczka i publicystka na łamach "Wprost".

Środa: Mnie jakoś nie wspierają

Środa porównuje swój przypadek do wyroku dla J.M. Rymkiewicza, który wzbudził wiele kontrowersji. - W najwyższym stopniu "zaniepokojeni i wstrząśnięci" pisarze i dziennikarze, ujmując się za Rymkiewiczem, twierdzą, że wyrok na wybitnego poetę jest wyrazem "tłumienia publicznej wymiany myśli", że przypomina czasy, gdy: "zamykano usta tym, którzy się odważyli głośno wyrażać swoje przekonania" oraz że taka praktyka sądownicza prowadzi do "kneblowania ust, do dyktatury rodem z Białorusi" - pisze publicystka i dodaje: - Mnie jakoś nie wspierają. Liczy się nie to, co się mówi, ale kto to mówi.

Łysiak: państwowy zamordyzm i priwiślińskie trybunały

Jakby na to o "sądowym kneblu dla mówiących bez ogródek prawdę" pisze Waldemar Łysiak na ostatniej stronie "Uważam Rze". Według niego w Polsce panuje tłamszący obywateli III RP "soft-total", a "zamordyzm państwowy się rozzuchwala". Dowodem na to "brutalnie tłamszona za pomocą priwiślińskich trybunałów, które represjonują pozwanych, konstytucyjnie gwarantowana wolność słowa" oraz... walka organów państwowych przeciwko ludziom posiadającym samochody.

Więcej szczegółów w "Uważam Rze".

Labuda: trzeba odrzucić przemoc

Z kolei Barbara Labuda, wychodząc od zamachu w Norwegii, snuje rozważania na temat agresji i złości w życiu publicznym. -Trudno pojąć kogoś, kto utracił kontakt z wyższymi uczuciami i kieruje się jakąś pokręconą logiką pchająca ku wyrządzaniu zła. Tym bardziej należy rozprzestrzeniać idee nieczynienia krzywdy i niestosowania przemocy. A także parę innych, takich jak: niepodsycanie gniewu i mściwości, niezmuszanie nikogo do przyswajania swoich poglądów, nieprzywiązywanie się bałwochwalczo do żadnej doktryny, teorii czy religii - pisze publicystka na łamach "Newsweeka". I dodaje: - Odrzucenie przemocy i wola poznania i zaakceptowania drugiego człowieka na pewno przybliża nas do świata bardziej harmonijnego i przyjaznego, do którego tęsknimy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Knebel i przeprosiny. Środa i Łysiak o wolności słowa [PRZEGLĄD FELIETONÓW]
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 5 razy 5

  ziobryści są wszędzie

 • rbik53

  Oceniono 6 razy 4

  ....ej, @firstredline, napisz teraz coś na temat praw do wykrzykiwania: "tusk, ty matole..."....

 • gryzli

  Oceniono 1 raz 1

  Od ostatniej strony i ferliotonu Łysiaka zaczyna wiekszosc czytac Uwarzam Rze. Czesto ludzie na stacjach benzynowych i w empikach stoją z gazeta w reku i czytaja.

 • ador43

  Oceniono 1 raz 1

  Przyjazny , szczesliwy swiat i nasza do niego tesknota.Takie banialuki dla maluczkich,juz komunisci obiecywali taki swiat i co z tego wyszlo wiemy .Terazniejszy swiat daje nam w twarz na kazdym kroku.Kiedy spotykamy na swojej drodze rydzykow ,kaczynskich ,kwiatkowskich i inne szuje ,ta twarz jest poobijana ,sina i opalona pochodniami nienawisci i szowinizmu wyzej wymienionych.Arkadia ,kraina wiecznej szczesliwosci,utopia .

 • trimeresurus

  Oceniono 3 razy 1

  pisdant, to ty młocie nie wiesz o czym mówisz !!!!!
  Profesor Środa ma rację. Misja specjalna to był typowy ubecki program !!!!
  I to jest moja opinia i dalej pisdochwalcy zróbcie na mnie donos, bo jedyne co potraficie to się obrażać i obrażać innych. Zresztą w waszym przypadku przykład idzie z góry.

 • dream_catch

  Oceniono 2 razy 0

  Ten Łysiak jest skończonym debilem. Wiem co mówię.

 • blachovsky

  0

  To teraz już nawet Magdalena Środa jest dla was "Feee" ?

  NIESAMOWITE.

 • nodens_pn

  Oceniono 2 razy 0

  Nie cierpię Środy!
  Razi mnie, uraża jak dentystyczny haczyk żywy nerw to, co mówi, jej maniera i jej bezczelność, ale do ku... nędzy, choć poglądy tej pani, odbierają mi tlen, będę zajadle walczył o to aby mogła je głosić (ostatnia część tego zdania nie jest moja i choć trochę ją zmieniłem, słowa te należą do Voltaire).

 • nodens_pn

  Oceniono 1 raz -1

  Do trimeresurus

  Obrzucać błotem i przeklinać też trzeba umieć.
  Ty, człowieczyno o nicku przypominającym pękający słoik, nie umiesz ani jednego, ani drugiego.
  Proponuję wziąć kilka lekcji u Niesiołowskiego, w końcu to wasz klasyk jadowitego, śmieciojęzyka.

  I daruj sobie odpowiedź, nie zamierzam konwerować z takim indywiduum jak ty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX