Lis o Smoleńsku: zamach był

- Zamach jak najbardziej był. Zamach na zdrowy rozum i najbardziej elementarne poczucie dobrego smaku - napisał we wstępniaku do tygodnika "Wprost" Tomasz Lis. To komentarz dziennikarza do "egzaltowanego bajania o uszlachetniającej katastrofie" i "emocjonalnej erekcji prawicowych męczenników".
- Smoleńska tragedia uaktywniła pewną genetyczną skazę występującą u części nadwiślańskiej ludności. Na dziesięciolecia dała pożywkę infantylizmowi, egzaltacji i cierpiętnictwu lubiącym się przebierać za patriotyzm, gotowość cierpienia dla ojczyzny i pragnienie złożenia ofiary na ojczyzny ołtarzu. A więc znowu nam zrobili krzywdę, znowu straszliwy wróg wystąpił przeciw nam, znowu cios w samo jądro polskości zadano z samego jądra ciemności. Wprawdzie 100 ofiar to nie 250 tys., jak w powstaniu warszawskim, ale zawsze to coś - pisze na drugiej stronie "Wprost" Tomasz Lis.

Smoleńsk - drugi chrzest Polski?

- Ostro to brzmi, zbyt radykalnie, po bandzie albo i za bandą? - pyta dziennikarz i przekonuje: - To proszę, Szanowni Państwo, zajrzeć do prawicowych pisemek i portali. Tam smoleńską katastrofę nazywa się już Drugim Chrztem Polski. Uwielbiany po prawej stronie stetryczały poeta bełkocze coś, że z tej tragedii wykuwa się nowa Polska, a jego poetycki następca gryzmoli coś o Chrystusie narodów. W czymże oni wszyscy by się pławili, gdyby był to wypadek lotniczy, a nie zamach? - pyta retorycznie.

"Bełkot o Grunwaldzie. Zamach na zdrowy rozum"

Lis jasno wskazuje, że zamach okazał się doskonałym paliwem dla prawicy. - A więc to tylko cynizm? Czyta się w prawicowych gazetach egzaltowane bajania o uszlachetniającej katastrofie i o polskości nabierającej teraz rumieńców. Widzi się tę emocjonalną erekcję prawicowych męczenników, że inni to, cholera biegają, ale my jesteśmy patriotami. Słyszy się ich bełkot, że jak myślą o Grunwaldzie, to ta myśl biegnie w stronę cierpień zwolenników PiS. Widzi się i słyszy, i się zastanawia. Rzuciło się im na głowy, czy to naprawdę czysty cynizm. Diabli wiedzą co gorsze. Zamach więc był, jak najbardziej był. Zamach na zdrowy rozum i najbardziej elementarne poczucie dobrego smaku - uważa redaktor naczelny "Wprost".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (286)
Lis o Smoleńsku: zamach był
Zaloguj się
 • gdsta

  Oceniono 64 razy 56

  warto mówić prawdę i nazywać rzeczy po imieniu; mnie po drodze z T.Lisem ;

 • emerytgw

  Oceniono 55 razy 49

  Brawo p. Lis!. Nic dodać ani ująć.Jeżeli zalożyc że faktycznie w powstaniu poległ bohatersko kwiat polskiej inteligencji to była to - z punktu widzenia dalszych losów Polski wręcz zbrodnia na narodzie - mówię o decyzji o rozpoczęciu powstania, którego nie akceptowali nawet tacy przeciwnicy "komunizmu" jak Władysław Anders - a może wg pana Hofmana Anders również się mylił i dopiero pokolenie PiS widzi sprawy właściwie ?
  Sikorski i Lis dobrze dobrali słowo - katastrofa brzmi lepiej niż głupota, zbrodnia, czy wręcz błąd.
  Katastrofa to jest wówczas jak się wali plan a tak właśnie stało się w sierpniu i wrześniu 1944r.

 • dmbldr

  Oceniono 50 razy 48

  Kiedy ktoś inteligentnie i kulturalnie przedstawia swój pogląd na daną sprawę, mogę się z nim zgadzać lub nie, ale szanuję jego prawo do wypowiedzi i jego jako człowieka.
  W tym wypadku nie tylko szanuję ale i zgadzam się całkowicie z opinią T. Lisa.
  Problemem skrajnej prawicy do której zaliczam PiS jest brak szacunku do drugiego człowieka.
  I pusty, dyletancki bełkot obrażający moją inteligencję.

 • andre951

  Oceniono 54 razy 48

  Lisie, słucham Cię w każdy piątek w TokFm - i bardzo często się nie zgadzam. Ale teraz, w sposób zwięzły i ekspresyjny powiedziałeś to, co myślą normalni, używający szarych komórek, polacy. Bo polska prawica tak właśnie wygląda - i to nie ostatnie 20 lat - tak wyglądała zawsze, a ich bełkot zniewolił wielu ludzi. Niestety.

 • pogo-0

  Oceniono 55 razy 47

  Dzięki. Ładnie Pan przedstawił to chore towarzystwo od zamachów. Pozdrawiam.

 • miroo

  Oceniono 51 razy 45

  Zamach był - i to udany - na prawdę o katastrofie.. ukryto, że Lech Kaczyński na stanowisku Prezydenta RP spowodował katastrofę... ukryto to aby zapobiec pośmiewisku i skandalowi na cały świat...
  Bardzo wiele energii poświęcono szukaniu innych powodów aby mieć na co zwalić...
  że załoga... że nie wyszkoleni (to nie ich wina prawda?), że to system zawinił, że to wojsko...
  A tymczasem gdyby nie decyzja Lecha Kaczyńskiego - nie byłoby żadnych błędów i katastrofy...

  Załoga wiedziała, że w takich warunkach nie da rady wylądować nikt i zameldowała to kaczorowi... ze stenogramów to wszystko wynika i że Prezydent zadecydował o lądowaniu...

  Pilot:
  10:26:17: Panie Dyrektorze, wyszła mgła...
  10:26:19: W tej chwili w tych warunkach nie damy rady usiąść...
  10:26:26: spróbujemy podejść, zrobimy jedno zajście ale prawdopodobnie nic z tego nie będzie. Jak się okaże (...) to co będziemy robili?
  Kazana:
  10:26:43: no to mamy problem..
  10:30:32: na razie nie ma decyzji Prezydenta co dalej robić...

  Wy pisowcy nadal nie rozumiecie, że nikt oficjalnie nie przyznał zdecydowanie o winie Lecha Kaczyńskiego (ani MAK ani Miller) ze względu na obawę wielkiego skandalu i wstydu na cały świat...
  macie szczęście pisowskie psy, że poznajdowano błędy i nieścisłości tu i tam, które nie były przyczyną tej katastrofy, które do tej katastrofy nie doprowadziłyby ale na które można zrzucić...
  Katastrofę spowodowała decyzja o lądowaniu Lecha Kaczyńskiego - która wprawdzie się nie nagrała ale była co wynika ze stenogramów... w warunkach w jakich przyszło działać załodze nikt by sobie nie poradził..

 • rosomak0

  Oceniono 44 razy 42

  Brawo Lis, nareszcie ktoś właściwie nazwał to tragiczne wydarzenie.

 • dragon52

  Oceniono 47 razy 41

  brawo panie LIS popieram

 • maronek2

  Oceniono 43 razy 41

  dobre, dobre, jednak dotrze tylko do w zamach niewierzacych, a pisiaki nadal będą widziec zamach, Chrystusa narodów, nowy chrzest...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX