Dobrze oceniamy Komorowskiego, ale raczej nie chcemy jego 2. kadencji. Sondaż

Prawie dwie trzecie Polaków dobrze ocenia prezydenturę Bronisława Komorowskiego. Jednak 40 proc. pytanych nie chce, by był głową państwa przez dwie kadencje.
64 proc. Polaków dobrze ocenia Bronisława Komorowskiego po roku jego prezydentury - wynika z badania Homo Homini dla Polskiego Radia. 26 proc. badanych wystawiło złą ocenę obecnej głowie państwa, 10 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Prezes Instytutu Homo Homini Marcin Duma mówi, że Polacy byli "bardzo łaskawi" w swoich ocenach. Duma zaznacza jednak, że znaczną cześć pozytywnych ocen stanowią głosy umiarkowane, bo jak mówi politolog "zdecydowanie dobrze" prezydenturę Bronisława Komorowskiego oceniło 11 proc. badanych a "raczej dobrze" 52 proc. 39 proc. badanych chciałoby, by Bronisław Komorowski został prezydentem także na kolejną kadencję. Przeciwnego zdania było 40 proc. ankietowanych, 21 proc. nie umiało odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie.

Marcin Duma uważa, że Bronisław Komorowski ma poparcie podobne do tego, które uzyskał w pierwszej turze zeszłorocznych wyborów prezydenckich. - To że pozytywnie oceniamy prezydenta niekoniecznie przekłada się na to, że chcielibyśmy aby kolejną kadencję spędził w Pałacu Prezydenckim. Jeżeli patrzymy na to poparcie 39 badanych, którzy widzieliby go ponownie na tym urzędzie, to przychodzi tutaj na myśl wynik z pierwszej tury - 41,5 procenta - podkreśla prezes Instytutu Homo Homini.

Sondaż na zlecenie Polskiego Radia zrealizował Instytut Opinii Homo Homini. Badanie przeprowadzono 5 sierpnia na reprezentatywnej grupie 1100 ankietowanych. Błąd oszacowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.

Uśmiechy, wpadki i... święty spokój. Czyli rok z prezydentem Komorowskim >>

Jak oceniasz prezydenturę Bronisława Komorowskiego?

DOSTĘP PREMIUM