'Niech opozycja nie plecie, tylko pokazuje przykłady' - prof. Król we "Wprost"

PRZEGLĄD PRASY. "Opozycja - co zrozumiałe - chce pokazać, że rząd źle rządzi. Niech jednak nie plecie (także SLD) o odpowiedzialności politycznej, tylko niech pokazuje jasne i konkretne przykłady oraz formułuje propozycje lepszych rozwiązań" - apeluje w najnowszym "Wprost" prof. Marcin Król, filozof i historyk idei.
Prof. Król krytykuje we "Wprost" opozycję za szafowanie pojęciem "odpowiedzialności politycznej". Nawołując do jego nie nadużywania, wzywa przeciwników rządu do wskazywania konkretnych rozwiązań i alternatyw dla partii rządzącej. To jednak - według historyka idei - wymagałoby od opozycji przyłożenia się, tego zaś "rozwrzeszczanym politykom opozycyjnym się nie chce, bo to wymaga pracy, a propozycje lepszych rozważań to już kompletna fikcja, ich po prostu nie znają, nie mają nawet o nich pojęcia" - pisze Król.

Niebezpieczne stwierdzenie: "odpowiedzialność polityczna"

Zdaniem filozofa stosowanie pojęcia "odpowiedzialność polityczna" jest z jednej strony bezsensowne, z drugiej zaś niebezpieczne, gdyż zaciera różnice między tym, co polityczne, a obszarem błędnych decyzji czy też braku kompetencji. "Odpowiedzialność polityczna jest odpowiedzialnością za przestępstwo a nie za błąd, niekompetencję, czy kretynizm" - czytamy we "Wprost".

Król nie przeczy, że istnieje coś takiego jak realna odpowiedzialność polityczna. Dotyczy ona jednak jedynie ministrów konstytucyjnych. "Rozszerzające do granic humorystycznych rozumienie tego pojęcia może spowodować, że politycy albo zaniechają podejmowania decyzji (każda ważna jest ryzykowna), albo zażądają uprawnień do działania ponad czy poza prawem" - podsumowuje filozof.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
'Niech opozycja nie plecie, tylko pokazuje przykłady' - prof. Król we "Wprost"
Zaloguj się
 • ahab_1

  Oceniono 15 razy 9

  Otóż to p. profesorze, otóż to. Na demagogii i populizmie daleko nie zajedziemy. Może i rząd mamy nie najlepszy, ale opozycja to już całkowite dno.

 • anakonda22

  Oceniono 6 razy 6

  .trollej_boj..opozycja OK..ale nie sekta Kaczyńskiego z Rydzykową mafią..Dziwota, że jeszcze Polacy, choć szczątkowo, tolerują obu psychopatów. Jeden chory na władzę. Drugi z zapędami bycia Rydzykowym Bogiem. / ps/.: Pozdrawiam Polską ciemnotę intelektualną. Moherów i pis-dzielską watahę hien liżących doopę Jarosława Niepokalanego...............amen...

 • costa3500

  Oceniono 14 razy 6

  Panie profesorze czy p ludziach pokroju Kaczyński,Napieralski można się czegoś innego
  spodziewać to ludzie chrzy na władzę.

 • nodens_pn

  Oceniono 2 razy 2

  Rząd jest odpowiedzialny za trwanie!

  Kiedyś napisałem, że robię ciepłe siusiu na wszystkich tych "mądrych", którzy są wrogiem interwencjonizmu państwowego.

  Jeśli jest pięknie - proszę bardzo, łapy precz od gospodarki.
  jednak kiedy pali się stodoła - Tusk drze ryja na kumpli od gały, chwyta bosak, wiadro wody i podwijając dyrduny, wspólnie z całatą tą swoją menażerią leci gasić! Taki jego premierowy, rzymsko katolicki i racjo stanowy obowiązek i basta.

  Jeśli tego nie robi na na ch....j nam taka straż pożarna?

 • adammichnikoff

  Oceniono 2 razy 2

  Jeszcze jeden wazeliniarz władzy się odezwał; jakby ich było za mało. Warto się tak szmacić za nic? No chyba że jakaś jedynka na liscie albo inna synekura się kroi.

 • nodens_pn

  Oceniono 2 razy 2

  Wskazanie i napiętnowanie złego rządzenia formacji PO należy zacząć panie Król od niezrealizowania obietnic wyborczych tak butnie prezentowanych przez Donalda T., wiem wiem, zaraz mnie pan ofuknie wielki filozof i historyk idei, że się nie znam i że kryzys, a w ogóle filozofię i idee zawiesza się na czas wyborów, bo to igrzyska dla ludu.

  Nie interesuje mnie pańskie pohukiwanie ze szczytów wieży dobrobytu, nie interesuje, gdyż wysokość przytłumia bystrość wzroku, a syndrom oblężonej twierdzy władzy (w której i pan, panie Król się znajduje) wyzwala werbalną (i nie tylko, gacie ma pan już zapewne pełne) panikę

  Nie dostrzega pan pauperyzacji społeczeństwa i tego, że skończyły się umowy o pracę na czas nieokreślony, a lwia część ludzi pracuje za grosze i nie jest pewna jutra. Nie widzi pan rozwoju szarej strefy w której nie płaci się podatków, a pieniądze przechodzą z rąk do rąk. Nie widzi pan zabijających prywatna inicjatywę gigantycznych podatków z których nie mogą otrząsnąć się przedsiębiorcy. Także i wyprzedaż czołowych gałęzi przemysłu, atrakcyjnych spółek skarbu państwa uchodzi pana uwadze.

  Zniszczenie OFE.
  dwa miliony bezrobotnych,
  brak polityki społecznej,
  karygodny, amoralny rozrost biurokracji
  i zniszczenie sił zbrojnych
  także umykają filozofowi i specowi od idei,

  a co najgorsze umyka panu, panie Król bezideowość (o zgrozo dla historyka idei) formacji przyniesionej na ultra liberalnych bagnetach Unii.

  LEKARZU (FILOZOFIE) ULECZ SIĘ SAM!!!

 • go-rad

  Oceniono 1 raz 1

  Szmać się profesorku i zeszmać mocniej. Nie ty pierwszy włazisz panującej władzy bez mydła. Przed tobą byli, z tobą są i będą po tobie. Za tytuły i kawałek tortu z pańskiego stołu sprzedają tanio honor. Tylko odpowiedz sam sobie profesorku co PO skończyło, czego nie zaczęło SLD? Łatwo odtrąbić swój sukces, gdy kto inny go przygotował. Najbezczelniejsze jest podpisywanie się pod czyimś sukcesem i przywłaszczanie cudzej pracy, gdy samemu g.wno się zrobiło. Może "rozwrzeszczany profesorku" wymienisz jakie kompetencje posiadają twoi obecni idole? Leżenie bykiem na na styropianie i skok na rządowe salony, czy kopanie piłki? Może wymienisz "rozwrzeszczany profesorku" nazwiska swoich utytułowanych i kompetentnych kolegów pochodzących z tego przeciwnego obozu, skaptowanych do wspierania PO za "gruszki na wierzbie"? Oczywiście potem PO wypnie na nich tyłek, jak zawsze robi. Problem PO jak i PiS w tym, że kompetentne kadry trzeba ściągać od przeciwnika, bo kretynizm i arogancja władzy uniemożliwiła wykształcenia sobie własnych wykwalifikowanych i kompetentnych ludzi. Nie było kiedy przez ostatnie 20 lat, bo wyścigi do pełnego koryta zabrały potrzebny im na to czas.

 • tuturlistan

  Oceniono 1 raz 1

  kaczusiapiotrusia5 to za co jest rząd odpowiedzialny ?

 • tuturlistan

  Oceniono 1 raz 1

  partia klonów uskutecznia: faworyzowanie niektórych miast (np Gdańsk) kosztem innych. w Gdańsku nie ma problemu z finansowaniem inwestycji niezależnie czy jest to teatr szekspirowski, trasa wz, czy tunel pod Wisłą. i proszę nie sugerować się sztuczkami księgowymi, że to miasto samo sobie funduje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX