Wybory 2011. SLD bez Nowickiej na listach. "Napieralski strzela sobie samobóje"

Wanda Nowicka nie będzie kandydowała z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. "Nie chciała być petentką panów z SLD i zrezygnowała z kandydowania w wyborach" - komentuje Agnieszka Kublik z "Gazety Wyborczej". Bliska rezygnacji ze startu była też szefowa Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych - Dorota Gardias. Ostatecznie jednak obroniła drugie miejsce na listach Sojuszu w okręgu gdyńsko-słupskim.
Nowicka zrezygnowała ze startu na listach SLD po tym, gdy pomimo zapewnień o wyższym miejscu, została ustawiona przez władze SLD poza pierwszą trójką na warszawskiej liście.

Nowicka dostała czwarte miejsce. Tuż nad nią znalazła się szefowa młodzieżówki SLD Paulina Piechna-Więckiewicz. Zdaniem Agnieszki Kublik z "Gazety" oznacza to dla Nowickiej jedno - przegraną z partyjnym aparatem. "Nie rozumiem zaś Grzegorza Napieralskiego" - pisze Kublik. "Co wybory wyciąga nowy projekt liberalizacji ustawy aborcyjnej, a gdy ma szanse mieć w swoim klubie parlamentarnym Wandę Nowicką, która rzeczywiście walczy o to, by kobiety nie musiały nielegalnie usuwać ciąży, mówi jej cynicznie ".

Dziennikarka "Wyborczej" uważa, że lider SLD właśnie pokazał kobietom, że "prawa kobiet dobrze sprzedają się na plakacie wyborczym. I tylko tu". Wytyka, że Napieralski oddał paniom "ledwie" 5 z 41 "jedynek", a zostawił im dalsze miejsca, które nie gwarantują sukcesu wyborczego.

"Dla potencjalnych wyborców SLD to cenne spostrzeżenie. Rzadko się zdarza, by partie już przed wyborami same pokazywały, że z przedwyborczych obietnic wywiązywać się nie mają zamiaru" - podsumowuje Kublik.

Gardias obroniła II miejsce

Ze startu w wyborach z list SLD w okręgu gdyńsko-słupskim chciała też zrezygnować szefowa Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych - Dorota Gardias. Gdy zagroziła, że wycofa się z wyborów, władze Sojuszu zmieniły zdanie.

Jedynkę w okręgu gdyńsko-słupskim decyzją władz SLD otrzymał były premier Leszek Miller. Dopiero z trzeciego miejsce będzie startował przewodniczący pomorskiej lewicy poseł Jacek Kowalik. Pierwotnie pierwszy na liście miał być właśnie poseł Kowalik. Jednak przyznanie tego miejsca Millerowi oraz zapowiedź Gardias, że rozważa wycofanie się z kandydowania spowodowała zmiany.

Nieoficjalnie wiadomo, że część lokalnych działaczy lewicy jest niezadowolona z przyznania byłemu premierowi pierwszego miejsca na liście. Członkowie SLD argumentują, że de facto będzie to mandat poselski przyznany Łodzi lub Warszawie. Tam bowiem Leszek Miller spędza większość czasu. Z Pomorza nigdy nie kandydował.

Kobiety na listach wyborczych. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
Wybory 2011. SLD bez Nowickiej na listach. "Napieralski strzela sobie samobóje"
Zaloguj się
 • neah33

  Oceniono 7 razy 5

  A czym to tak SLD Pani Kublik podpadło? Chyba Pani Kublik ma jakieś problemy z lewicową partią, bo od ilu miesięcy, a nawet i lat czytam Wyborczą, przeglądam Tok FM to ZAWSZE Pani Kublik czepia się i pisze (praktycznie zawsze) negatywne wiadomości czy komentarze odnośnie SLD. O żadnej innej tematyce nie pisze, o żadnych innych partiach nawet nie wspomni - zawsze tylko SLD i SLD. Czy to zwykły artykuł, czy wywiad, zawsze Pani Kublik musi się czegoś przyczepić. I czemuż to? Jakaś alergia wstrętna? Lek na alergię tylko jeden jest - unikać alergenów :)

 • anna12-3

  Oceniono 4 razy 4

  Nowicka - w pojęciu swojej prywaty,chciała by wyeliminować inną kobietę z listy,byle znależć się wyżej. To obnaża jej feminizm na pokaz. Nie jest prawdą,że zwyciężają jedynki/casus Krzaklewskiego/. 4 miejsce na liście zmusza do intensywnej kampanii,której Nowickiej nie chciało się prowadzić,a szkoda. Kalisz i Balicki - są to nazwiska,które dla SLD-przez wiele lat pracowały na uznanie partii i umieszczenie ich na czele listy jest oddaniem szacunku dla ich wieloletniej pracy. Pani Nowicka-dla SLD-póki co nie zrobiła nic! Szkoda,że nie poszanowała dobrej współpracy z SLD na rzecz kobiet. W Sejmie tylko ze strony tej jednej partii znajdowała zrozumienie i praktyczne poparcie w formie ustaw już przeprowadzonych i projektów ustaw,które są w zamrażarce Schetyny. W przypadku Nowickiej prywata zwyciężyła nad ideą. Jej komentarze i chamska forma /SMS/ zerwania tej współpracy będzie trudnym problemem w przyszłości. Listy wyborcze mają to do siebie,że zawierają tylko jedne"1",a partia na dorobku jaką jest SLD-musi na nich lokować ludzi ,którzy dla poszczególnych list będą swoistymi lokomotywami,ludzi,którzy swoją wieloletnią pracą ,wiedzą i umiejętnościami są przydatni najbardziej. Dziwnie krytycy list SLD-umieją liczyć tylko do jeden,a już analiza dwójek i trójek przerasta ich poziom intelektualny. Jest ustawa i jeśli SLD ją łamie,to nic prostszego jak donieść do PKW. Jeśli takiego doniesienia zabraknie to może to jedynie świadczyć,że listy są w porządku,więc o co chodzi? Nie komentuję artykułu Kublikowej,bo jej nienawiść do SLD,a szczególnie do Napieralskiego jest powszechnie znana i powoduje,że jest niewiarygodna,więc nie warto sobie jej wypocinami zawracać głowy.

 • hazibula

  Oceniono 6 razy 4

  SLD nie wie czym jest. nie wie jak być lewica. nie wie jak popychac Polskę do przodu. wie jak udawać i wie dobrze jedno - jak siedzieć ciagle na tym samym stolku w tym samym miejscu za ciągle nowe pieniądze. nie wie, że z tego peronu pociąg już odjechał.

 • paw73

  Oceniono 6 razy 4

  KOALICYJNE PRZYWILEJE DLA KLERU OD PIS-u I PO, KACZYŃSKIEGO I TUSKA!

  Jeśli normalne państwo Kościołowi nie daje, to Polska jest nienormalna. Kościół katolicki w Polsce, monopolista na rynku w swojej branży, broni się wszelkimi możliwymi sposobami przed wprowadzeniem jasnych i publicznie znanych regulacji finansowych. Mętność w tej dziedzinie powoduje, że Kościół czerpie kasę z kilku źródeł: z datków wiernych i obracania należącym do niego majątkiem oraz z budżetu państwa. Nie płaci przy tym żadnych podatków i krzyczy, że jest biedny. A już szczytem obłudy jest stwierdzenie, że czarni funkcjonariusze w Polsce są jednymi z niewielu w Europie utrzymującymi się wyłącznie z ofiar wiernych. Bo oto:

  Fundusz Kościelny w całości finansowany przez państwo opłaca składki społeczne i zdrowotne dla księży;

  Agencja Nieruchomości Rolnych o stosunku państwa do Kościoła katolickiego przekazała nieodpłatnie w całym kraju na rzecz Kościoła ok. 76 tys. ha. Agencja nie dysponuje informacją, co się z tą ziemią dzieje po przekazaniu. Kościół ziemię wydzierżawią, sprzedaje rolnikom, a najchętniej przekształca z rolnej w budowlaną i sprzedaje deweloperom. Wszystko poza kontrolą;

  Kościół otrzymuje dopłaty do konserwacji zabytkowych kościołów z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  MEN lub samorządy wypłacają dotacje dla wszystkich placówek szkolnych i oświatowych prowadzonych przez Kościół tak, jak do każdej innej placówki państwowej lub samorządowej (w tym pensje dla katechetów);


  Polska to prawdziwy raj podatkowy. Niestety, nie dla wszystkich.

  podatek dochodowy - Kościół jest zwolniony;

  podatek od nieruchomości - Kościół jest zwolniony;

  podatek od spadków i darowizn - Kościół jest zwolniony;

  podatek od działalności charytatywnej (w tym zbiórek pieniężnych) - Kościół jest zwolniony;

  opłaty celne - Kościół jest zwolniony;

  usankcjonowany zwyczajowo (bo brak jasnych uregulowań prawnych) brak rozliczeń z dochodów;

  prawo do zbierania ofiar od wiernych w postaci niedzielnej tacy, stypendiów mszalnych, ofiar z tytułu posług religijnych bez rozliczenia;

  Kościół postuluje: utrzymać Fundusz Kościelny oraz doprowadzić do zwiększenia łożonych kwot z budżetu państwa lub przynajmniej ustawowego zapisu o ich rewaloryzacji; wydzielić z Funduszu Kościelnego część dotyczącą Kościoła katolickiego; utrzymać wszystkie ulgi i przywileje podatkowe.

 • paw73

  Oceniono 6 razy 4

  re romp

  Obietnice PO z 2007 roku!
  1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy
  2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty
  3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic
  4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ
  5. Uprościmy podatki – wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych
  6. Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012
  7. Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku i Afganistanie
  8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce
  9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet
  10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.

  SLD złożyło projekt ma dostosować do standardów Rady Europy "działalność takich nadawców społecznych jak Radio Maryja "POSŁOM PLATFORMY ZAKAZANO PODPISYWNIA SIĘ POD USTAWĄ- WIELKA HIPOKRYZJA TUSKA I JEGO PO!!!

  Ustawę o CBA uchwalono dnia 12 maja 2006, na posiedzeniu nr 17 Sejmu V kadencji, przyjęto w głosowaniu całość projektu ustawy. 354 posłów było za PiS +PO+ Samoobrona+ LPR , PRZECIW WSZYSCY OBECNI POSŁOWIE SLD 43, PSL 20 wstrzymało się.
  PO RADYKALNIE PODWYŻSZYŁO PODATKI !!!
  SLD OBNIŻAŁO PODATKI!!!
  Gdzie te stadiony ,które miały być otwarte już na 30 czerwca 2011? Odpowiedź- nie ma!
  Lub wpuszcza ciemne ludziska, jeszcze na budowy by ciemnocie zadowolić że maja w przyszłości stadion.
  Gdzie te drogi i autostrady, które miały być na EURO2012 ? Odpowiedź -nie ma!!! Na Euro 2012 na pewno nie będzie!!!
  Tusk spec od obrażania kobiet i chamskich prostackich dowcipów!
  KOALICJA PO Z PiS POTWIERDZONA PRZEZ SZEFA KOMISJI DO SPRAW NACISKÓW CZUMĘ!
  ANDRZEJ CZUMA POSEŁ PO,BEZ ZGODY TUSKA NAWET NIE ODDYCHA!
  PO Z PiS PJN PSL TO ZAŚCIANEK , CIEMNOGRÓD I COFANIE SIĘ , ORAZ HOMOFOBIA I RZĄDY KLERYKALNE- PAŃSTWO WYZNANIOWE !!!

 • neah33

  Oceniono 4 razy 4

  PS: A gdyby to tak Panią Więckiewicz zepchnięto na 4 miejsce, i tamta by zrezygnowała, to też byłby lament, że się spycha kobiety. Domyślam się, że nawet gdyby wszystkie jedynki i dwójki na listach SLD były obsadzone przez kobiety, to i tak pani Kublik by się do czegoś przyczepiła, i wyraziła by swoje niezadowolenie.

 • paw73

  Oceniono 8 razy 4

  DO WIADOMOŚCI SIERŻANTA GW I KAPRALA PO AGNIESZKI KUBLIK i JEJ PODOBYCH!

  SLD złożyło projekt ma dostosować do standardów Rady Europy "działalność takich nadawców społecznych jak Radio Maryja "POSŁOM PLATFORMY ZAKAZANO PODPISYWNIA SIĘ POD USTAWĄ- WIELKA HIPOKRYZJA TUSKA I JEGO PO!!!

  Ustawę o CBA uchwalono dnia 12 maja 2006, na posiedzeniu nr 17 Sejmu V kadencji, przyjęto w głosowaniu całość projektu ustawy. 354 posłów było za PiS +PO+ Samoobrona+ LPR , PRZECIW WSZYSCY OBECNI POSŁOWIE SLD 43, PSL 20 wstrzymało się.

  PO i PiS w służbie kościołowi , robią wszystko na polecanie kleru!
  PO= PiS obydwie partie są rasistowskie, ale kobiety sprowadzaj do funkcji inkubatora!
  PO I PiS ZA CAŁKOWITYM ZAKAZEM IN VITRO!
  PO I PiS PRZECIW KARCIE PRAW PODSTAWOWYCH!
  PO I PiS PRZECIW USTAWIE O ZWIĄZKACH PARTNERSKICH!
  PO I PiS ZA CAŁKOWITYM ZAKAZEM BADAŃ PRENATALNYCH !
  PO I PiS ZA OGRANICZENIEM ZAKAZEM SPRZEDAŻY ŚRODKÓW ANTYKONCEPCYJNYCH!
  PO I PiS ZA CAŁKOWITYM ZAKAZEM ABORCJI( posłowi PO i PiS-u- każą rodzić dzieci 12latkom z gwałtów lub czynów kazirodczych)

  Obietnice PO z 2007 roku!
  1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy
  2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty
  3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic
  4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ
  5. Uprościmy podatki – wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych
  6. Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012
  7. Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku i Afganistanie
  8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce
  9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet
  10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.

  Piotr Z., 45-letni Rady Platformy Obywatelskiej Gminy Smołdzino usłyszał zarzut wielokrotnego gwałcenia 13-letniej córki sąsiadów.

 • paw73

  Oceniono 3 razy 3

  re marika-live
  Szczecin radny PO zdejmuje symbole religijne !
  www.youtube.com/watch?v=aNhVFWCdX2w
  Tusk o karcie praw podstawowych
  www.youtube.com/watch?v=x7bEu4DkIuU&feature=related
  Julia Pitera od 1990 do 1991 była członkiem Porozumienia Centrum-dziś PiS, a następnie Unii Polityki Realnej (1994–1998/ szef Janusz Korwin Mikke ,który zafascynowany jest min. Hitlerem i ograniczaniem praw wyborczych kobieto, kolorowym min. fascynat niewolnictwa). W latach 1994–2005 pełniła funkcję radnej Rady Warszawy, początkowo z poparcia Unii Polityki Realnej, a następnie Ligi Republikańskiej, której szefem był Mariusz Kamiński były szef CBA. Kamiński obrzucał z zabuczanymi jajami w Paryżu prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, pani Pitera popierała to działanie.
  Wszystkie posłanki PO w 2008 roku, podpisały list o tym iż są przeciw aborcji!

 • paw73

  Oceniono 3 razy 3

  re marika-live
  Konkordat podpisał rząd Suchockiej w 1993 roku. Rząd został odwołany 28 maja, a małpisko pełniąc funkcję premiera technicznego podpisała konkordat 28 lipca. W październiku natomiast już odeszła w polityczny niebyt.
  Musiało upłynąć 5 lat, gdy znów do władzy doszła katoprawica. Podczas III kadencji Sejm, 8 stycznia 1998 roku wydał ustawę o wyrażeniu zgody na ratyfikowanie konkordatu. Ratyfikacja to po prostu wprowadzenie umowy międzynarodowej do systemu prawa kraju.
  Zarzucano Kwaśniewskiemu że podpisał ten haniebny dokument, niemniej tak wygląda proces legislacyjny. Polityką wewnętrzną i zewnętrzną kieruje rząd, treść ustaw uchwala Sejm. nie było jeszcze precedensu, żeby prezydent odmówił podpisania ustawy, działa niejako z automatu. Może oczywiście przed podpisaniem skierować ustawę do Trybunału Stanu albo zgłosić veto, czyli skierować ustawę do ponownego glosowania, ale o większej wymaganej większości głosów niż zwykle. Tego natomiast nie zrobił i podpisał 23 lutego.

  PO z PiS trzymają się razem, raport przewodniczącego Komisji do spraw nacisków Czumy , mówi wszystko dokąd zmierza PO !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX