Wybory 2011. Socjolog: Słabe przywództwo SLD to samobój

Sojuszowi Lewicy Demokratycznej nie zaszkodzi medialny szum wokół list wyborczych - ocenia w wywiadzie dla ?Gazety Wyborczej? dr Tadeusz Szawiel. Zdaniem socjologa SLD ma poważniejszy problem: słabość przywództwa i brak programu. - To prawdziwy i groźny samobój - mówi.
SLD, mimo wcześniejszych obietnic, nie dał kobietom i środowiskom walczącym o prawa mniejszości seksualnych wysokich miejsc na listach wyborczych. Czy może się to odbić na wyniku wyborczym SLD? - SLD od początku swego istnienia zachowuje się tak, że podnosi tematy światopoglądowo-obyczajowe będące tradycyjną agendą partii lewicowych - prawa mniejszości seksualnych, prawa kobiet, stosunek do aborcji - ale gdy dochodzi do władzy, gdy współrządzi, to dostosowuje się do realiów polskiego społeczeństwa - ocenia dr Tadeusz Szawiel.

Wyborca o to nie dba?

Socjolog zwraca uwagę, że by w Polsce rządzić trzeba uzyskać znaczące poparcie, 20-30 proc., w zależności od konkretnej sytuacji. - A to oznacza, że trzeba walczyć o wyborcę mainstreamowego, który w Polsce jest raczej konserwatywny i wrażliwy na lewicowość w sensie społeczno-ekonomicznym. Takiego wyborcę niespecjalnie obchodzą kwestie kulturowo-obyczajowe - ocenia.

Słabość przywództwa i brak programu?

Jednak socjolog przewiduje, że "prawdziwym i groźnym samobójem SLD jest słabość przywództwa i brak programu". - Błędy taktyczne i strategiczne w budowie list, przypadki Arłukowicza [odszedł do PO], Kalisza [mówił, że nie wystartuje z trzeciego miejsca na liście], Piekarskiej [oddała pierwsze miejsce na liście w Warszawie Kaliszowi] liczą się jako słabości lidera. Niezależnie od tego, kto był za nie odpowiedzialny. Inny przykład: różne środowiska kulturowej lewicy nigdy nie miały wielkich złudzeń co do SLD, ale też nigdy sprawy nie zaszły tak daleko, by ich przedstawiciele publicznie manifestowali wręcz wrogość wobec Sojuszu - mówi w rozmowie z Agnieszką Kublik dr Tadeusz Szawiel.

Cały wywiad w "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Wybory 2011. Socjolog: Słabe przywództwo SLD to samobój
Zaloguj się
 • anna12-3

  Oceniono 2 razy 2

  Ocena przywództwa SLD jest oceną subiektywną. Natomiast mówienie o braku programu SLD-jest po prostu kłamstwem. SLD-jako jedyna partia startująca w wyborach ma świetnie opracowany przez najlepszych w Polsce ekspertów program wyborczy w pełnym zakresie,czyli o wszystkich dziedzinach społecznych jakie są w naszym kraju. Pan doktor powinien wejść na stronę SLD-poczytać,a potem coś twierdzić. Mógł by go skrytykować, mógł by polemizować,mógł by pochwalić. Mógł by, gdyby przeczytał. Tym niemniej o wiele łatwiej stwierdzić,że programu nie ma. Takie twierdzenie świadczy o poziomie intelektualnym tego pseudo naukowca,albo jego złej woli,albo o zwykłym lenistwie,dlatego jego wypowiedż jest niewiarygodna,bo oparta na kłamstwie.

 • tak-jest

  Oceniono 2 razy 2

  @be-rtil
  2011-08-15na trybunach gdańskiej PGE Areny -Kibice skandowali hasła
  - „ DOLALD MA TOLE TÓWJ RZĄD OBALA KIBOLE”!!!

 • be-rtil

  Oceniono 3 razy 1

  Przykre dla Napieralskiego,ale prawdziwe do bólu.Jabłka są dobre ale na krótko.

 • tak-jest

  Oceniono 4 razy 0

  Anna Bikont dziennikarka gazety wyborczej, jest właścicielką lokalu w Warszawie przy ulicy Wiejskiej 14/5.
  Wszyscy pamiętamy iż pod tym adresem, mieścił się sztab kandydata PO na prezydenta RP Bronisława Marii Komorowskiego.
  Cała gazeta staje na głowie , aby opluwać przeciwników PO!
  Obecnie największym przeciwnikiem PO jest SLD, gdyż walka idzie o ten sam elektorat.
  Dziennikarki i dziennikarze i publicyści piszący na łamach GW, mają za zadanie obrzydzać i niszczyć SLD, w oczach wyborców. PiS nie jest wrogiem PO, nie ma walki o ich elektorat.

  2011-08-15Donald Tusk wygwizdany na inauguracji gdańskiej PGE Areny!
  "Nie jesteś, nie byłeś, nie będziesz nigdy kibicem Lechii!" - ogromny transparent z takim napisem i podobizną Donalda Tuska rozwiesili kibice na trybunach gdańskiej PGE Areny!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX