Wybory 2011. Będzie niska frekwencja, a "w PO panuje groźny błogostan"

Ponad jedna czwarta wyborców nie wie, na jaką partię głosować. To zwiastun mizernej frekwencji - niebezpieczny dla Platformy. - W PO panuje groźny błogostan - mówi w rozmowie z dzisiejszą "Gazetą Wyborczą" polityk z otoczenia premiera.
W sierpniowym badaniu TNS OBOP wyborców niezdecydowanych - czyli tych, którzy mówią, że chcą głosować, ale nie wiedzą, na kogo - było 28 proc. W ostatnim sondażu CBOS - 27 proc. To o kilka punktów procentowych więcej niż w poprzednich sondażach obu pracowni.

- Zaczęła się kampania i ludzie przestali odpowiadać odruchowo, zastanawiają się, mówią "nie wiem" - komentuje prof. Mirosława Grabowska, dyrektorka CBOS.

Kim jest polski niezdecydowany? Wnioski należy wyciągać ostrożnie, ale zarówno z badań TNS OBOP, jak i CBOS wynika, że jest ich więcej niż przeciętnie wśród wyborców najmłodszych - w wieku 18-24 lata oraz mieszkańców miast od 20 do 100 tys. mieszkańców.

Jeśli chodzi o poglądy polityczne, to nie widać wyraźnej przewagi ani lewicowych, ani prawicowych wyborców. Badani najczęściej wybierali odpowiedź "trudno powiedzieć". Są też, co zrozumiałe, mniej zainteresowani polityką niż wyborcy zdeklarowani.

Niezdecydowani na wybory nie pójdą?

"Gazeta" porównała też dane CBOS z takimi samymi badaniami przed wyborami w latach 2007 i 2005. W lipcu 2005 r. (wybory były wtedy pod koniec września) niezdecydowanych było 29 proc., w sierpniu 2007 r. - 17 proc. (teraz - 27 proc.).

- To rok 2007 był wyjątkowy, tamtym przyspieszonym wyborom towarzyszyły wielkie emocje, poprzedziły je afery i rozpad koalicji PiS-Samoobrona-LPR - mówi socjolog Mikołaj Cześnik. - Teraz wracamy do stanu normalności.

Ten "stan normalności" oznacza, że prawdopodobnie nie będzie takiej frekwencji jak w rekordowym 2007 r., gdy głosowało prawie 54 proc. Polaków. Wyraźnie skorzystała na tym wówczas Platforma.

- Teraz większość niezdecydowanych na wybory nie pójdzie, jeśli nie zdarzy się coś niezwykłego. W 2007 r. były wielkie akcje profrekwencyjne "Zmień kraj, idź na wybory" czy mniej oficjalna "Zabierz babci dowód". Na razie nie widzę takich akcji - mówi Cześnik.

Wtóruje mu prof. Grabowska: - Nasze sondaże pokazują, że zainteresowanie wyborami jest dużo mniejsze niż w 2007 r., a niezdecydowanych jest więcej. Ta kombinacja oznacza, że frekwencja może być wyraźnie niższa, zwłaszcza że nie widzę wielkich starań partii o frekwencję. Nie padają nawet wielkie obietnice wyborcze - mówi nam prof. Grabowska.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Wybory 2011. Będzie niska frekwencja, a "w PO panuje groźny błogostan"
Zaloguj się
 • tupozytywka

  Oceniono 1 raz 1

  Zdaje się, że użytkownik "tak-jest" interesuje się polityką dość niedawno. Koalicja PO-PIS jest niemożliwa. PO po prostu PiSu nie potrzebuje by rządzić. Udowodnił to po ostatnich wyborach parlamentarnych i samorządowych.
  CBA to już inna instytucja. Posłuchajcie, poczytajcie sobie trochę ich działaniach od roku 2007.
  1. Wzrost gospodarczy w czasach globalnego kryzysu jest imponujący
  2. Radykalnych podwyżek dla budżetówki nie ma, ale za to są systematyczne. Ja wolę takie. Podwyższasz radykalnie jednej grupie, obniżasz innej. To niesprawiedliwe.
  3. Drogi się budują i będą budować. W 4 lata nie da się tego zrobić. Jest za mało rąk i firm do pracy. Nie mówiąc o pieniądzach. Niemcy budowali autostrady w landach wschodnich przez 10 lat. Co robiło SLD gdy rządziło 4 lata?
  4. Moi znajomi nie mają problemu z dostępem do darmowej służby zdrowia. Owszem trzeba czekać do specjalisty, ale to problem nie tylko Polski, w takiej Norwegii czeka się czasem kilka miesięcy na wizytę do specjalisty. Generalni brakuje specjalistów.
  5. Podatek liniowy = brak ulg. Czy naprawdę tego chcemy?
  6. Stadiony na Euro już są gotowe :)
  7. Jasne! Najlepiej jest zostawić Afgańczyków na pastwę Talibów! Jak dziecko powiedzieć ja już się w wojnę nie bawię! Trzeba się wycofać ale z głową, z czasem, odpowiedzialnie.
  8. Sporo już naszych rodaków wraca z emigracji, a to z powodu trudnych warunków na emigracji, a to lepszych w kraju. Różnie się ludziom układa.
  9. 70% ludzi korzysta już z dostępu do internetu. Reforma edukacji właśnie się zaczęła. Będzie więcej konkurencyjności między uczelniami, ale i też jakości. Zobaczymy w praniu. Dopiero za rządów PO PLAY rozwinął skrzydła i ceny innych operatorów spadły, dostęp do internetu zwiększył.
  10. Rzeczywista walka z korupcją a nie medialna jak za PiSu odbywa się poza zasięgiem opinii publicznej. CBA odpowiedzialna jest też za działania prewencyjne, które nie są medialne, a bardziej skuteczne, bo nie czynią szkody. Podrównajcie sobie naszych Ukraińskich sąsiadów. Tam to dopiero mają problem z korupcją.

 • kolega77

  Oceniono 3 razy 1

  Pomimo wszystko uważam, że marsz z pochodniami PiS-u po władzę zostanie zatrzymany."tak jest!!!"

 • tak-jest

  Oceniono 3 razy -1

  re kolega77
  Mam nadzieję ze wasz wspólny marsz z pochodniami na Polskę, Tuska i Kaczyńskiego zostanie powstrzymany!!!
  Jesteś bardzo głupim, typowym sługą PO i Tuska, który jak widzi coś przeciw PO, natychmiast sprowadza to do pisiaków.
  Tusk z Kaczyńskim podpalają Polskę, do spóły z klerem Krakowskim i Toruńskim!!!

 • tak-jest

  Oceniono 5 razy -3

  Ustawę o CBA uchwalono dnia 12 maja 2006, na posiedzeniu nr 17 Sejmu V kadencji, przyjęto w głosowaniu całość projektu ustawy. 354 posłów było za PiS +PO+ Samoobrona+ LPR , PRZECIW WSZYSCY OBECNI POSŁOWIE SLD 43, PSL 20 wstrzymało się.

  Obietnice PO z 2007 roku!
  1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy
  2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty
  3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic
  4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ
  5. Uprościmy podatki – wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych
  6. Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012
  7. Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku i Afganistanie
  8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce
  9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet
  10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.

  1. wzrostu nie ma, ale jak mówi profesor Hausner z RPP” Polska pędzi wariantem greckim”
  2. płace podniesione- najniższa krajowa wynosi 936,66zł przeżyj cwaniaczku
  3. z Chińczykami nie wyszło, ale syn premiera mógł zobaczyć chiński mur .
  4.,Premier jest zdrowy, może grać "w nogę" – reszta do lekarza specjalisty czeka 1 rok.
  5. Podatki mamy najwyższe w Europie 6. stadiony w końcu będą, jak wybierzecie PO na następne 40-ści lat
  7Przedłuzona misja w Afganistanie o kolejne 4 lata, zraz po wyborach 2010!
  8. Polacy wracają z Anglii, za bilety płacą Anglicy , gdyż rodaków nie stać na zakup biletu.
  9. poziom edukacji tak podniosła pani Hall że (wszystkich maturzystów25% oblało matury)
  10. Zamieciona pod dywan Afera Hazardowa, Wałbrzyska, Szczecińska , mordercą i byłym Komendantem Policji oraz kartami wyborczymi na Hannę Gronkiewicz -Waltz, Aferą sierpecka ludźmi Julii Pitery!

  Polska i Grecja „zielona wyspa” w natarciu
  wzzw.wordpress.com/2011/02/02/dzis-o-podwyzce-podatkow-w-2011/ W prawym dolnym rogu, jako druga zielona wyspa- oznaczona jest nią Grecja!
  Polska i Grecja, dwie zielone wyspy podczas wstąpień Tuska, Grecja już zbankrutowała! Polskę czeka to pod rządami PO i Tuska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX