Machała: Sikorski wyciąga wnioski z "narodowych katastrof". Tajna sieć MSZ

Polski MSZ buduje własną globalną sieć teleinformatyczną. - Sikorski wyciągnął wnioski z "narodowych katastrof" - skomentował ten fakt Tomasz Machała w Kampanii na żywo, przywołując wypowiedź ministra, że do zwycięstwa Niemiec nad Polską w 1939 roku przyczyniła się dobra sieć telekomunikacyjna.
- Dowiedziałem się, że MSZ buduje własny, niezależny system łączności, maksymalnie niewrażliwy na awarię, czy atak. System ten jest wydzielony od publicznego Internetu. Zapewnia łączność głosową, tekstową i wideokonferencje. Udało się już zbudować cztery centra przetwarzania danych - donosi Machała na stronie Kampania na żywo.

"Sikorski umie wyciągać całkiem ważne wnioski"

Minister Sikorski powiedział dziennikarzom o planach budowy sieci podczas kolacji w MSZ. Miał mówić wtedy też więcej o powodach, dla których uznaje powstanie warszawskie za bezsensowny z punktu widzenia wojskowego zryw.

- W II wojnie światowej każdy niemiecki czołg posiadał radiostację. Także dzięki łączności możliwy była Blitzkrieg. Polska nie wygrała ani jednej bitwy. Także dlatego, że już po trzech dniach wojny polska łączność przestała istnieć - pisze Machała i konkluduje, że z dawnych klęsk polskiej armii minister Sikorski umie wyciągać całkiem ważne wnioski.

Tajną sieć buduje się po cichu

Istnieją już cztery centra przetwarzania danych. Jedno z nich - w Dąbrówce Wilanowskiej - minister Sikorski otworzył bez rozgłosu kilka tygodni temu. Resztę umieszczono w Waszyngtonie, Brukseli i Tokio. Do nich zostanie przekierowany ruch na wypadek awarii lub ataku na centrum w Polsce.

"Nikt mnie nie zwolni z obowiązku analizowania naszych klęsk" - powiedział przy okazji rocznicy powstania warszawskiego minister Radosław Sikorski. Wcześniej na Twitterze nazwał powstanie "narodową katastrofą". Wokół jego opinii wybuchła burza.

DOSTĘP PREMIUM