Czuma: Mój projekt może zostać posiekany

- Premier Jarosław Kaczyński, ministrowie z PiS, byli szef CBA i szef ABW wywierali nielegalny wpływ na funkcjonariuszy i prokuratorów - poseł SLD Janusz Krasoń chce, by takie było stanowisko komisji śledczej ds. nacisków - pisze Gazeta Wyborcza.
W piątek minął termin złożenia poprawek przez posłów komisji naciskowej do sprawozdania jej przewodniczącego Andrzeja Czumy (PO). Dwa tygodnie temu ogłosił on: nacisków rządzących za czasów PiS na policję, służby oraz prokuraturę nie było.

Krasoń: Kaczyński przed Trybunał

Lista najwyższych funkcjonariuszy państwa PiS, którzy - zdaniem Krasonia - mogli złamać prawo, ma 11 nazwisk (od Kaczyńskiego, po byłą szefową warszawskiej prokuratury okręgowej). Kryminalnych zarzutów komisja postawić nie może, ocenę musi zostawić prokuraturze. Może natomiast domagać się odpowiedzialności za złamanie konstytucji. Dlatego według Krasonia powinna wnosić o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem Stanu.

Czy projekt zostanie "posiekany"?

Złożone poprawki do sprawozdania Czumy będą głosowane 24 sierpnia. - Mój projekt może zostać posiekany - przyznał wczoraj sam Czuma. On sam złożył cztery autopoprawki. - Konkluzji nie zmieniają - podkreśla. Bo Czuma niezmiennie uważa, że dowodów na nielegalne naciski za rządów PiS nie ma. W rozmowie z ''Gazetą'' tłumaczy, że ''dowód'' traktuje ''procesowo'', czyli jako fakt złamania prawa, który dałoby się obronić przed sądem. - Gdyby Sejm przed komisją postawił za zadanie wyłuskanie łajdactw, ignorancji i żądzy władzy rządzących w latach 2005-07, raport liczyłby 350 stron i byłby bardzo soczysty - mówi nam Czuma. Więcej o możliwych losach raportu - w "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Czuma: Mój projekt może zostać posiekany
Zaloguj się
 • neumarkt

  Oceniono 2 razy 2

  Wydaje się że pan Czuma zabrnął w ciasny zaułek prawa procesowego! Komisja śledzcza powinna ocenić byłych władców IV RP w kategoriach moralnych, ocenić dobór czynowników IV RP, którzy skłonni byli do spiskowej próby zawłasczenia wszelkich ogniw władzy dla Wodza - Jarosława Kaczyńskiego, a szczegółnie służb specjalnych, policji, prokuratur, sądów itp...
  Czas więc na moralną ocenę rządzących IV RP a o dopasowywanie wyczynów PISOWCÓW do prawa procesowego! Od tego jest prokuratura!

 • adalbert.13

  Oceniono 1 raz 1

  Albo :
  - sprawa raportu komisji jest rozgrywana przy pełnej wiedzy Tuska i panowie się bawią,
  - Czuma jest doopa wołowa a nie polityk.
  Stwierdzenie Czumy, "że dowodów na nielegalne naciski za rządów PiS nie ma" to eufemizm.
  Bardzo nieetyczna wydaje się wypowiedź posła przewodniczącego w świetle dramatu Leppera
  i natychmiastowej reakcji akolitów prezesa w osobie pp. Ziobro & Mularczyk.
  Szczególnie ta pierwsza persona ma ręce ubabrane i bynajmniej nie pachnie fiołkami.

 • andre240

  Oceniono 2 razy 0

  Lizus Czuma -on chce sie przypodobac kaczorowi .Ma nadzieje ,ze sie jemu odwdzieczy.

 • najlepszy.formoza

  Oceniono 6 razy -4

  Głupi ch...u ! Myślałes że chodzi o, prawdę? Że jesteś niezalezny jak gen. Anodina ?Masz napisac taki raport jaki chce Tusk !!! Bucu !! Miałeś ch...u udowodnić polityczne atakowanie złodzieji z PO !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX