Wybory 2011. SLD: "Premier robi rzecz straszną: chce nas wykluczyć z dyskusji. Boi się?"

"Premier Donald Tusk robi rzecz straszną, ponieważ próbuje wykluczyć ludzi postępowych z debaty. Po prostu boi się merytorycznej dyskusji z lewicą. Nie tędy droga, Panie premierze!" - pisze na Facebooku Ryszard Kalisz
To kolejna już reakcja Kalisza na dzisiejszą ofertę Donalda Tuska wobec polityków PiS.

Premier zaproponował PiS-owi - tuż przed rozpoczęciem konwencji otwierającej kampanię tej partii - cykl przedwyborczych debat telewizyjnych.

Pierwsza z debat, według premiera, miałaby dotyczyć finansów; kolejna - spraw zagranicznych. - To stosowny moment, by podjąć wyzwanie i takie wyzwanie rzucam największej opozycyjnej partii. Jesteśmy przygotowani do otwartej rozmowy przed kamerami dowolnej stacji telewizyjnej - oświadczył Tusk.

Na oświadczenie premiera natychmiast zareagowali ministrowie: Jacek Rostowski zaprosił do debaty Beatę Szydło, Radosław Sikorski - Annę Fotygę.

Z kolei prezes PiS w odpowiedzi zaproponował ministrom i premierowi spotkania w ośrodku programowym PiS. W podobny sposób od debaty z Radosławem Sikorskim uchyla się Anna Fotyga - zaprosiła Sikorskiego na Pomorze: - Jeśli pan minister Sikorski będzie na Pomorzu, to jak każdy polityk PiS jestem gotowa z nim dyskutować

Politycy SLD na propozycję Tuska zareagowali oburzeniem: ocenili tymczasem, że premier boi się debaty z lewicą.

Wzywam pana do debaty jedynek warszawskich - mówił wcześniej na konferencji SLD Ryszard Kalisz. - Dużą część - lewicowych, postępowych ludzi chce pan wykluczyć z debaty - tak, by nie mieli swojego reprezentanta. Tak się nie da - dodał.

- Panie premierze Donaldzie Tusk, wzywam pana do debaty jedynek w Warszawie, pan jest na czele listy PO, ja - na czele listy SLD, Jarosław Kaczyński na czele listy PiS, Janusz Palikotna czele listy Ruchu Poparcia Palikota - mówił poseł.

- Na konwencję PiS przyjechało kilka tys. ludzi i pan premier nakrywa tę informację swą niemoralną propozycją. (...) Mówimy tylko o tym, że Tusk zaproponował debatę PiS-owi. Dlaczego PiS-owi? Robi to z premedytacją, by spolaryzować scenę polityczną - mówił z kolei w TVN24 Marek Wikiński.

A Pawlak? Spokojny. "Od awantur z PiS-em jest Tusk"

Czy podobnie jak SLD wykluczone czuje się koalicyjne PSL? Skądże. - Jeśli pan premier uznał, że w tej chwili awantura z PiS-em i taka ustawka jest najważniejsza, to zobaczymy, co na to PiS powie. Bo w moim przekonaniu potrzeba dziś na serio rozmowy o gospodarce. Tak się umawialiśmy, że pan premier się zajmuje awanturami z PiS-em, a ja - realną gospodarką - powiedział dla TVN24 Waldemar Pawlak.

Ze zrozumieniem do pomysłu premiera odniósł się też szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. - Teraz są wybory i każda partia kombinuje, jak się w tych wyborach najlepiej pokazać społeczeństwu. Premier nie chce promować koalicjanta, tylko własnych ministrów, bo jest szefem partii i w debacie wystąpi jako szef partii. Nie jest przecież szefem PSL, tylko PO. Ja nie mam tu jakichś specjalnych pretensji - powiedział.

Tusk proponuje debaty - co powinni zrobić politycy PiS?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Wybory 2011. SLD: "Premier robi rzecz straszną: chce nas wykluczyć z dyskusji. Boi się?"
Zaloguj się
 • loginxyz

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Kalisz, przecież na debacie ministrów PO z przedstawicielami PiS, na pewno skorzystałoby właśnie SLD. W PiS-ie nie ma fachowców zdolnych merytorycznie rozmawiać z PO np o gospodarce czy na dowolny inny temat, odzyskalibyście swoich dawnych wyborców. Nie chcecie być drugą siłą w parlamencie? Bez własnego wysiłku?

 • przyganiacz

  Oceniono 6 razy 4

  SLD: "Premier robi rzecz straszną: chce nas wykluczyć z dyskusji. Boi się?"

  Każdy ma prawo wyboru partnera do rozmowy. Nie musi tego robić z kimkolwiek, komu się tylko zachciewa rozmawiać, bo wydaje mu się być ważnawym. Na wszystko trzeba sobie zapracować. I to nie pyskowaniem Napieralskiego...

 • cheffin

  Oceniono 5 razy 3

  Przyczyna jest Napieralski, wartosciowi ludzie SLD sa na bocznicy, robcie tak dalej to moze uda sie Wam zniknac ze sceny politycznej.Szkoda bo jest wielu posrod Was madrych.

 • wojtekd38

  Oceniono 4 razy 2

  Rysiu nie denerwuj sie. Moze SLD nawet nie wejdzie do Sejmu bo macie powazne wahania w sondazach.

 • tupozytywka

  Oceniono 6 razy 2

  Drogie SLD,
  Premier też Was zaprosił do dyskusji. Nie myliście uszu? Nie było Was na sali? Spaliście? Zaspaliście?

 • parlotto

  Oceniono 3 razy 1

  wojenka pis-po powinna mieć zakonczenie w serii debat, wtedy by się okazało kto ma naprawdę więcej do powiedzenia i zaproponowania. myslę że znając PIS to nic tak skutecznie nie odstraszy wyborców, niż pełen pieniactwa show który urządzą. a że z sld nie chcą debatować? cóż, trudno się pogodzić z marginalizacją, ale sami sobie na to "ciężko" zapracowali

 • tadeusz_mazowsze

  Oceniono 3 razy 1

  @dr54 szanowny internauto.
  Pragnę przypomnieć ,iż to pan premier Donald Tusk, nazywał ministra Dariusza Rosatiego, w sposób nader wulgarny " czerwony pomiot, niewidomego pochodzenia, rok 1994 ".
  Przykre jest to ,że mówił to poseł Unii Wolności z gdańska miasta, które zowie się twórca wolności.
  Panowie Rosati jak też Tusk, maja małe zdolności honorowe idąc teraz razem wcześniej plując s sobie do talerza, mówiąc kolokwialnie.
  Reasumując: ludzie gdy zmieniając poglądy dla synekur , albo nigdy ich nie mieli albo nie są warci głosu z żadnych partii od prawa do lewa!

 • dr54

  Oceniono 5 razy 1

  Lewica chce debaty , wczoraj mielismy okazje w " Faktach po faktach " zobaczyc pojedynek Wikinski z SLD i prof. Rosattiego , ktory jest na listach PO .
  Profesor rozlozyl propagandyste Wikinskiego na lopatki swoja merytoryczna dyskusja .

 • dr54

  Oceniono 3 razy 1

  Myslalem , ze Kalisz to polityk na poziomie , ale jego ostatnie wystapienie bylo zenujace !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX